13 okt 20226

Folkstorm mot Ica-butik – tips får kunderna att rasa

2026 01 14

En Ica-butik har hamnat i blåsväder på grund av ett inlägg.

I samband med snökaoset förra veckan ville Ica Nära Stabbetorget i Göteborg ge sina kunder ett tips i ett Facebookinlägg.

Tipset väckte dock ilska bland många kunder.

Arga och kritiska kommentarer

När snöovädret drog in över Göteborg tipsade butiken om att man kan få hemleverans av varorna istället för att åka till butiken.

– Snön har lagt sig som ett tjockt täcke över Göteborg och idag springer man inte ute i onödan, var rädda om er, skrev Ica Nära Stabbetorget i inlägget.

– Men vi har såklart lösningar för att ni ändå ska kunna handla hos oss. Ni hittar oss både på Foodora, Wolt och Uber Eats om ni behöver få maten hemlevererad, informerade butiken.

Tipset ledde till en lång rad arga kommentarer under Facebookinlägget.

– Absolut en bättre idé att underbetalda gig-arbetare på moped ger sig ut i farligt väder än de som, you know, behöver maten, skriver en person.

– Vilka tror ni levererar maten? Robotar? Unken människosyn ni står för hörni, skriver en annan.

– Bra att veta att Ica inte ser de som arbetar med matleverans som människor, verkar som att de är helt ok med att de riskerar sina liv i en snöstorm.... äckliga as, skriver en tredje.

En del av de kritiska kommentarerna tycks vara skrivna av personer som inte ens bor i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Kvinna har förlorat 100 000 kronor - polisen går ut med varning

Ber om ursäkt – och förklarar

Icahandlaren Rebecca Jönsson berättar att hon blev chockad över responsen.

– Min mening var bara att göra ett inlägg för att informera om att det är taskigt väder men vi har lösningar för att dom kunder som behöver ska kunna handla hos oss ändå. Jag kanske stod i ett lite stressat läge och valde inte ord med omsorg, säger hon till GP.

Några dagar senare skrev hon ett nytt inlägg där hon bad om ursäkt och förklarade vad hon egentligen menade med inlägget.

– Det här var inte min avsikt och jag ber verkligen om ursäkt för hur det här har uppfattats. Jag skulle absolut läst vad jag skrivit en extra gång innan inlägget las ut för att förhindra missförstånd, men jag är också bara människa och hade inte en tanke på att det var så man kunde tolka vårt inlägg, skriver hon bland annat.

Vändningen – ”kärlek”

Hon förklarar också att det faktiskt finns människor som inte kan ta sig ut men som ändå kan behöva handla, samt vädjar om ett mer respektfullt tonläge.

– Jag hoppas och önskar att vi kan försöka hålla en god och respektfull ton framöver och att vi kan enas om att det mesta faktiskt blir lite bättre om vi väljer att snälltolka varandra, skriver Rebecca Jönsson.

Det nya inlägget har fått väldigt positiva svar.

– Vi har fått fantastisk respons, det är så många av våra riktiga kunder som har varit inne och kommenterat och som bara skriver kärlek, säger hon till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Grekiska fartyg attackerade

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


30 okt 2026

Regeringen Kristersson går ut i protest

2026 10 31

Sverige sätter ned foten gentemot EU.

På fredagen går regeringen Kristersson ut i protest. Ett brev med skarpa uppmaningar har idag levererats till EU-kommissionen.

I brevet vädjar regeringen om att se över viseringsreglerna för ryska idrottare. Protesten skickas inför att skid-VM ska hållas i Falun nästa år och efter att svenska skidförbundet krävt att ryska och belarusiska skidåkare stoppas från tävlingen.

– Inget har förändrats på marken. Ryssland bedriver fortsatt ett anfallskrig mot Ukraina. Att öppna upp för ryskt och belarusiskt deltagande i idrottsevenemang riskerar normalisera kriget. Idrotten ska inte bana väg tillbaka till internationell legitimitet för Ryssland, säger socialminister och idrottsminister Jakob Forssmed (KD).

"Det är stötande"

I det protestbrev Sverige lämnar över understryks att det “inte kan ske någon normalisering av ryskt och belarusiskt deltagande i internationell idrott så länge Rysslands anfallskrig mot Ukraina pågår och Belarus fortsatt medverkar till kriget”. 

Syftet med protesten är att snabbt få till nya regler som möjliggör att kunna neka idrottarna visum. Sverige vill också se gemensamma riktlinjer i EU  för en mer restriktiv tillämpning av ansökningarna utifrån dagens regelverk.

– Medan ukrainarna förbereder sig för ännu en vinter av krig och ryska attacker förbereder sig ryska och belarusiska idrottare för internationella tävlingar i Europa. Det är stötande. Kriget är inte över bara för att det är mästerskap, säger migrationsminister Johan Forssell (M).

Andra läser: Chocksiffra för V i ny mätning

Ska tala med Norden

I september tidigare i år fattade det Internationella skidförbundet, FIS, beslut om att öppna för ryska och belarusiska åkare under neutral flagg. Sedan dess har 42 skidåkare från de två länderna fått klartecken att delta i VM i Falun.

– Eftersom det är beslutat måste vi rätta oss efter det, men det är inget beslut vi tycker är bra, säger Svenska skidförbundets generalsekreterare Pernilla Bonde till SVT.

Johan Forssell har tidigare meddelat att han kommer att ta upp frågan med de nordiska regerignarna.

– Vi ska se om vi kan göra någonting tillsammans i Norden för att gå före och begränsa möjligheten. Vi ser ju hur antalet turistvisum har ökat de senaste åren, sade han till Expressen förra veckan.

Idag kom också beskedet att Ryssland välkomnas tillbaka till ishockey-VM från och med nästa år.

Andra läser: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 okt 26

SMHI pekar ut datum – då kommer första snön

2026 10 29

Årets första snö är på ingång.

När den första snön faller skiljer sig rejält mellan olika delar av Sverige.

Men enligt SMHI finns det en specifik period i landet då snön oftast gör entré.

Skillnader i landet

I den svenska fjällen kan vintern statistiskt sett göra entré tidigt. Enligt SMHI kan den första snön falla på högfjället redan i september, medan det första snötäcket i dalgångarna i de nordligaste fjälltrakterna normalt bildas i början av oktober.

– I oktober är det inte direkt ovanligt med snöfall i åtminstone de mellersta och norra delarna av landet. Några av de mer minnesvärda snöfallen i oktober har inträffat på senare år, uppger SMHI.

Längre söderut dröjer det oftast längre. I stora delar av Svealand är november en vanlig månad för säsongens första snötäcke.

Vid Skånes sydkust får invånarna i regel vänta längst. Där bildas det första snötäcket i genomsnitt först en bit in i december eller ännu senare, enligt SMHI:s statistik.

Läs också: ”Dags att säga ifrån” – alla pensionärer uppmanas 

Snö i storstäderna

Om man utgår från statistik från de senaste tio vintrarna som SMHI dokumenterat finns det flera datum som sticker ut beroende på vart i landet man bor, som även visar på stora skillnader mellan svenska orter.

I Östersund har det första snötäcket i genomsnitt bildats den 19 oktober, medan Malmö brukar få vänta till den 16 december.

Så här ser genomsnitten ut för några svenska städer:

  • Östersund: 19 oktober
  • Umeå: 27 oktober
  • Luleå: 29 oktober
  • Sundsvall: 5 november
  • Borås: 15 november
  • Göteborg: 30 november
  • Lund: 10 december
  • Malmö: 16 december

Uppgifterna avser när snödjupet först når minst en centimeter under vintersäsongen. Beräkningen bygger på historiska data från vintrarna 2015/2016 till 2024/2025.

Sticker ut i Stockholm

I Stockholm är det framför allt slutet av november som utmärker sig. Under de flesta åren kom första snön mellan 20–30 november. Genomsnittligt är det 26 november där störst chans finns.

Historien visar dock att vädret kan variera kraftigt från år till år. Enligt SMHI har den första snön i Stockholm förekommit redan den 10 oktober 1919 och den 12 oktober 1992.

Andra år har den dröjt ända till januari.

Kan ge tidig vinterkyla

Samtidigt pekar prognoser på en ovanlig utveckling i atmosfären som kan påverka temperaturen i Sverige under november och december.

Klarts meteorolog Lasse Rydqvist uppger att polarvirveln, som finns högt över Arktis, kan försvagas ovanligt kraftigt i början av november.

– Det kan bli en historiskt tidig stratosfärisk uppvärmning med tidig vinterkyla i Sverige, uppger han.

Vid en så kallad Major SSW, en stor stratosfärisk uppvärmning, stiger temperaturen snabbt högt upp i atmosfären samtidigt som polarvirveln försvagas. I vissa fall kan störningen påverka luftströmmarna längre ner och göra det lättare för kall arktisk luft att röra sig söderut.

Enligt Rydqvist har en så kraftig uppvärmning inte inträffat så tidigt i november sedan mätningarna startade 1959.

Andra läser: Minst 1 200 kronor i ersättning – besked till svenska hushåll

Foto: F Nobel

Text: Redaktionen