11 januari 2026

Jätteavtal med USA kan stoppas

2026 01 11

Ett stort avtal mellan EU och USA kan stoppas.

EU och USA har tidigare kommit överens om ett stort handelsavtal, som förhandlades fram efter Trumps upprepade hot om höga tullar.

Nu kan avtalet dock stoppas.

”Det är oundvikligt”

EU-parlamentet hotar att frysa handelsavtalet med USA, rapporterar Politico.

Detta som ett svar på Donald Trumps hotfulla uttalanden om att göra Grönland amerikanskt.

Det är framför allt mitten- och vänstergrupperingar i EU-parlamentet som vill att arbetet med avtalet pausas i parlamentet tills man har fått klara besked om vad Trump egentligen menar med sina utspel om Grönland.

– Jag kan inte föreställa mig att Europaparlamentarikerna i den nuvarande situationen skulle rösta för några handelsåtgärder som gynnar USA, säger Anna Cavazzini, som representerar De Gröna i handelsfrågor, enligt tidningen.

– Vi borde ha en sådan diskussion, det är oundvikligt, säger socialisten Brando Benifei, som leder parlamentets delegation för relationer med USA.

LÄS OCKSÅ: USA gör en kovändning - "Ryssland kan få allt de behöver från oss"

Stöds av svenska ledamöter

Avtalet är mycket impopulärt bland många europeiska politiker, eftersom det anses gynna USA.

Uppgörelsen innebär bland annat en amerikansk tull på 15 procent på EU:s exportvaror till USA, samtidigt som EU förväntas avskaffa alla tullar på amerikanska industrivaror.

Men nu kan avtalet alltså stöta på hinder i EU-parlamentet, till följd av Donald Trumps senaste utspel.

Även svenska ledamöter öppnar för att frysa arbetet med handelsavtalet.

– Jag utesluter inte att vi kan behöva frysa förhandlingarna som pågår i parlamentet innan vi får klarhet i vad USA menar, säger Karin Karlsbro (L), vice ordförande i parlamentets handelsutskott, till SR.

– USA kan inte ta EU:s stöd för handelsöverenskommelsen från i somras för given, säger Karin Karlsbro.

Den största gruppen i EU-parlamentet, Europeiska folkpartiet (EPP), är dock mer skeptisk till att frysa handelsavtalet, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Lettland kallar till akut nödlägesmöte - "eskalation"

Foto: European Parliament

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 februari 2026

Skatt kan slopas för miljontals hushåll

2026 02 27

En skatt som påverkar miljontals svenskar kan avskaffas.

I alla fall om Kristdemokraterna får bestämma. Regeringspartiet vill slopa skatten vid bostadsförsäljning.

– Avskaffa den orättvisa skatten vid husförsäljning! skriver KD-ledamoten Mikael Oscarsson i ett inlägg på Facebook.

”Flyttkedjorna låser sig”

Enligt KD och Oscarsson är den så kallade reavinstskatten orimligt hög och orättvist utformad.

– Sverige beskattar människors hem som om de vore värdepapper. Staten kräver 22 procent i skatt när du säljer din bostad, trots att värdet ofta är resultatet av år av arbete, underhåll och ansvar, framhåller Oscarsson.

KD-politikern anser att skatten försvårar för många svenskar att flytta. 

– Äldre har inte råd att flytta till mindre, barnfamiljer sitter fast i för små bostäder och flyttkedjorna låser sig. Ett hem ska vara trygghet, inte en kassako, skriver han.

Vill avskaffa den stegvis

Kristdemokraterna föreslår att reavinstskatten sänks stegvis från och med det sjätte året du har ägt bostaden.

Efter sex år ska skatten sänkas med två procentenheter per år, vilket innebär att den är helt avskaffad tolv år senare. För att helt slippa skatten behöver man därmed ha ägt bostaden i minst 18 år.

Stänger inte dörren

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) har tidigare uppgett att hon inte utesluter en sänkning av reavinstskatten.

KD har beräknat att deras förslag skulle kosta staten 12 till 15 miljarder kronor per år.

LÄS MER: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump 

S säger nej

Socialdemokraterna ställer sig kritiska till KD:s förslag. Partiet förespråkar en mer genomgripande översyn av skattesystemet, i stället för en enskild åtgärd riktad mot reavinstskatten .

– En lägre reavinstskatt skulle leda till en förmögenhetsöverföring till de hushåll som gjort stora vinster på de kraftigt höjda bostadspriserna, samtidigt som de genom ränteavdragen haft subventionerade lån. Ytterligare separata skattesänkningar och skattesubventioner ser vi i dagsläget inte som aktuella, säger Socialdemokraternas bostadspolitiska talesperson Joakim Järrebring till sajten bostadspolitik och tillägger:

– Vi vill i stället ta ett samlat grepp, där skattesystemet blir mer rättvist och neutralt mellan olika upplåtelseformer. För att skapa tydliga och långsiktiga regler att förhålla sig till bör därför eventuella förändringar av beskattningen av bostadsmarknaden ske med försiktighet, över en längre tidsperiod och med största möjliga politiska enighet.

LÄS OCKSÅ: Jens Stoltenberg: ”Det är tredje världskriget”

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen