2 maj 2026

UPPGIFTER: Sämre mat för svenska hushåll – ”Får betala priset”

2026 01 10

Svenska hushåll uppges riskera att få sämre livsmedel.

På fredagen kom nyheten att EU säger ja till ett enormt handelsavtal med länder i Sydamerika. Det beskrivs som unionens största handelsavtal någonsin.

Men nu kommer en varning om att avtalet öppnar för lägre matstandard.

”Skulle aldrig accepteras”

Lantbrukarnas riksförbund, LRF, menar att både hushållen och bönderna kommer att få betala priset för det nya avtalet.

Svenska bönder har länge följt höga krav när det gäller miljö, klimat, djurvälfärd och arbetsvillkor, menar LRF.

Men nu kastas kraven åt sidan i och med det nya avtalet, menar de, och svenska hushåll och bönder ”får betala priset”.

– Mercosuravtalet är en aktiv väg bort från mat med hög standard för hushållen. När lantbruk läggs ner och dagens höga kvalitet rasar är det för sent att reagera, säger Palle Borgström, LRF:s förbundsordförande, i ett uttalande.

Mercosuravtalet är ett frihandelsavtal med Mercosur-länderna – Brasilien, Argentina, Paraguay och Uruguay.

– EU:s och Sveriges bönder ska inte tvingas tävla mot standarder från andra kontinenter som våra kontrollmyndigheter aldrig skulle acceptera, menar Palle Borgström.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik stänger - efter 60 år

”Stärker inte beredskapen”

EU riskerar nu att gå ifrån sin tradition av starka miljökrav och god djurvälfärd, menar LRF.

Istället inför man en handelspolitik som belönar lägre krav, anser de.

– EU kan inte predika grön och säker mat hemma och samtidigt öppna upp för import för mat som producerats utifrån lägre standarder, säger LRF:s förbundsordförande.

Dessutom riskerar EU:s egen livsmedelsberedskap att försämras, menar han.

– LRF varnar för att EU försvagar sin egen förmåga att producera mat i ett osäkert omvärldsläge. Ökad import stärker inte livsmedelsberedskapen, säger Palle Borgström.

Världens största frihandelszon

Avtalet med Mercosur-länderna kommer att skapa världens största frihandelszon, vilket Ekonomibladet tidigare har rapporterat.

Den omfattar en marknad med över 700 miljoner konsumenter.

EU är Mercosurs näst största handelspartner när det gäller varor och stod för nästan 17 procent av Mercosurs totala handel under 2024.

LÄS OCKSÅ: EU säger ja - största avtalet någonsin

Foto: Farhad Ibrahimzade

Text: Redaktionen


01 juni 26

”15 000 kronor per person” – ny skattesänkning

2026 06 02

Pendlare ska kunna spara upp till 15 000 kronor i månaden.

Det framgår av ett nytt vallöfte från Moderaterna.

Regeringspartiet föreslår att kollektivtrafikkort betalda av arbetsgivaren ska bli en skattefri förmån med ett tak på 15 000 kronor per person och år. 

– För en barnfamilj där båda föräldrar pendlar innebär det upp till 2 500 kronor mer i plånboken varje månad, framhåller Moderaterna i ett uttalande.

”Sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen”

Enligt förslaget ska arbetsgivare kunna erbjuda kollektivtrafikkort som en skattefri förmån upp till 15 000 kronor per år. 

Förmånen ska gälla periodbiljetter med en giltighetstid på minst 30 dagar för kollektivtrafik på väg, järnväg, vatten, spårväg och tunnelbana. Även resor med nationella operatörer som SJ och VR Snabbtåg omfattas av förslaget.  

Enligt Moderaterna innebär förslaget i praktiken kostnadsfria månadskort för många pendlare.

–  Den som ställer klockan och tar sig till jobbet varje dag ska känna att ansträngningen lönar sig. Med skattefria kollektivtrafikkort gör vi det billigare att pendla för hårt arbetande människor. Det gäller sjuksköterskan, snickaren och tjänstemannen lika mycket som alla andra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer 

Löftet: 5 000 kronor mer varje månad

Finansminister Elisabeth Svantesson (M) beskriver reformen som en del i Moderaternas löfte om att en vanlig familj ska få behålla 5 000 kronor mer i plånboken i månaden nästa mandatperiod.

–  Du som anstränger dig och ställer klockan varje dag för att åka till jobbet ska få behålla mer pengar i plånboken. Nu tar vi nästa steg för att fler ska få behålla mer av sin lön. Vi gör det möjligt för arbetsgivare att kunna erbjuda kollektivtrafikkort som skattefri förmån, så att fler som jobbar ska slippa skatta på busskortet. Det är rättvist, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1 juni 2026

Sverige kan tvingas avskaffa skatt – kan vara olaglig

2026 06 02

En omtalad skatt i Sverige har blivit ett EU-ärende.

Den svenska bankskatten har tidigare fått grönt ljus av EU-kommissionen.

Nu kan skatten prövas på nytt.

EU-domstolens generaladvokat vill nämligen att kommissionen ser över möjligheten till att tvinga Sverige att avskaffa skatten, rapporterar EFN.

Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) är inget fan av bankskatten. Men han avfärdar ett scenario där Sverige agerar i förtid och drar tillbaka den innan EU fattat sitt beslut.

– Vi har försökt hantera problemen med bankskatten, dels genom en lättnad som kommer Kommuninvest till dels för att deras verksamhet inte ska slås sönder, och sen genom att vi har en utredning som analyserar den här bankskatten. Den ska rapportera i januari nästa år och den ser vi fram emot att ta del av, säger Niklas Wykman till EFN.

S vill se skatt mot "övervinster"

Enligt finansmarknadsministern är bankskatt “mycket dåligt” och påverkar bland annat hushållens bolånekostnader negativt. 

Socialdemokraterna är av en annan uppfattning och har gått till val på att införa just en särskild skatt för bankerna. Det handlar om en tillfällig skatt mot “övervinster”.

Den tillfälliga skatten skulle gälla ett halvår till att börja med. Sen beror det på utvecklingen om man kan fortsätta med den, har partiets ekonomisk-politiska talesperson Mikael Damberg sagt till Aftonbladet.

LÄS MER: Positivt besked för svenska pensionärer

6,7 miljarder årligen

Hans Lindberg, vd för Svenska Bankföreningen, uppger att skatten inbringar drygt 6,7 miljarder kronor varje år. Han uppmanar även regeringen att slopa den.

– Nu befinner man sig i en process där skatten sannolikt förklaras olaglig. Då bör man från regeringens sida överväga att avskaffa skatten så snabbt som möjligt. Det vore ett klokt drag, säger Hans Lindberg till EFN.

LÄS MER: Riksdagsparti kräver: Sänk skatten för de rika

Foto: Olle Friman/Regeringskansliet

Text: Redaktionen