14 november 2025

Larm om ”säkert” läkemedel – bör inte användas länge

2026 01 04

Ett kosttillskott som ökar i Sverige bör inte användas för länge.

Försäljningen och användningen av melatonin till barn och ungdomar har ökat kraftigt, men läkare i både Sverige och Norge varnar nu för hormonet.

Detta då det ofta används för länge och utan noggrann medicinsk bedömning – och bör i första hand vara ett korttidsverkande hjälpmedel, inte en vardagslösning, rapporterar norska VG.

Rekordökning av melatonin

Under de senaste åren har användningen av melatonin, ett hormon som kroppen själv producerar för att reglera dygnsrytmen, ökat markant bland barn och unga.

I Norge har försäljningen av receptbelagt melatonin till 15–19‑åringar ökat med 89 procent mellan 2020 och 2024, enligt statistik från apotek, medan försäljningen i Sverige ökat dramatiskt sedan 2020, då det började säljas receptfritt på apotek i landet.

– Det är en mycket kraftig utveckling, säger Hanne Andresen, fackdirektör vid Apotekföreningen om den snabba ökningen, till VG.

Läkare pekar på att många unga även använder melatonin som kosttillskott, vilket inte fångas upp i officiell statistik, vilket gör att mörkertalen kan vara stora.

LÄS MER: Bästa tv-abonnemang 2026 har utsetts – här är hela listan

Experter: Använd bara kortvarigt

Svenska experter understryker att även om melatonin generellt anses vara ett säkert läkemedel bör det inte ses som ett helt ofarligt sömnmedel för barn och unga.

Hormonet är godkänt för korttidsbehandling, till exempel vid jetlag, men det finns begränsad forskning på effekter och säkerhet vid långvarig användning hos barn.

– Vi ser en risk för att melatoninanvändningen görs för lättvindigt i takt med att det är mer lättillgängligt. Samtidigt saknas kunskapen om långtidseffekter om melatonin används under en längre tid, framför allt hos barn, säger Elin Kimland på Läkemedelsverket.

Läkare betonar att god sömnhygien – som reglerade läggtider, minskad skärmtid och bra vanor – ofta är viktigare för att förbättra sömnen än att ta medicin.

Kan ge positiv effekt

Melatonin används ibland medicinskt hos barn med neuropsykiatriska diagnoser, såsom ADHD eller autism, där sömnproblemen kan vara kopplade till den underliggande tillståndet. I sådana fall kan läkare bedöma att melatonin är lämpligt.

Men hos annars friska barn med vanliga insomningsproblem saknas tydliga medicinska rekommendationer, och det finns osäkerhet kring långtidsanvändningens effekter på utveckling, hormonnivåer och pubertet.

– Sömnbehandling kräver systematiskt arbete och insats, inte nödvändigtvis medicinell behandling, säger sömnforskare Børge Sivertsen, till VG.

LÄS MER: UPPGIFTER: Tre nya länder pekas ut – militära insatser möjliga

Foto: R Sorin

Text: Redaktionen


Telenor går ut med viktigt meddelande till kunder

2026 04 12

Telenor varnar sina kunder för omfattande bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att skörda offer i Sverige.

Det är en av de största inkomstkällorna för kriminella – och vissa har förlorat stora pengar till bedragarna.

Nu går Telekomjätten Telenor ut med ett viktigt meddelande till sina kunder om att det just nu förekommer en ökning av bluff-mejl som skickas ut.

Bluff-mejl cirkulerar

Bluff-mejl cirkulerar just nu som ser ut att komma från Telenor.

I mejlet påstås att en faktura har betalats två gånger och att mottagaren då kan begära återbetalning genom att klicka på en länk.

Det står även att om mottagaren inte begär återbetalningen inom 12 timmar så går mottagaren miste om återbetalningen.

Men det rör sig om bedrägeri – och den som får denna typ av mejl bör radera det direkt.

Så kan det se ut

Så här kan bluffmejlet se ut enligt Säkerhetskollen:

– Vi informerar dig om att din senaste faktura betalades två gånger av misstag. Vi inbjuder dig att begära en återbetalning genom att klicka på länken nedan, står det.

– Om detta inte löses inom de närmaste 12 timmarna kommer ingen återbetalning vara tillgänglig.

Den som klickar på länken kommer inte fram till Telenor, utan till bedragaren som då får chansen att inleda sitt bedrägeri.

Läs mer: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Så kan du känna igen

Telenor har tips till kunder som vill undvika att drabbas av bedrägerierna.

– De försöker ofta få dig att agera snabbt. Kanske med en uppmaning om att klicka på länkar, skriver telekomjätten.

Klicka inte på länkarna

Säkerhetskollen skickar med följande uppmaningar:

- Undvik att klicka på länkar från misstänkta avsändare. Är du osäker, ta kontakt med företaget via företagets officiella hemsida.

- Avstå från att lämna ut känsliga uppgifter, såsom personuppgifter och koder, och avstå från att signera med BankID.

Den som har drabbats uppmanas att omgående ta kontakt med banken och polisen.

Läs mer: Bästa bilen i världen har utsetts

Foto: Pexels resp Telenor

Text: Redaktionen


”Vi är redo att dö” – skickar meddelande till Trump

2026 04 12

Kubanerna är redo att dö för sitt land.

Det säger Kubas president Miguel Díaz-Canel på söndagen.

Venezuela och Iran har som bekant redan fått möta USA:s militär.

Donald Trump har utfärdat diverse hot mot Kuba – och nu slår landets president tillbaka mot sin amerikanska motsvarighet.

“Redo att dö”

Donald Trump har tidigare varnat för att “Kuba kommer snart” i vaga hot om vad han kan tänkas fokusera på efter kriget med Iran.

Kubas president Miguel Díaz-Canel säger nu att kubanerna är redo att dö för sitt land, rapporterar NBC News.

– Om det händer kommer det att bli strider, och det kommer att bli en kamp, och vi kommer att försvara oss, och om vi måste dö så dör vi, för som vår nationalsång säger: ”Att dö för fosterlandet är att leva”, säger han.

“Så irrationellt”

Men presidenten menar att det inte finns någon anledning för USA att attackera Kuba.

– Innan man fattar ett sådant irrationellt beslut finns det en logik, det vill säga dialogens logik; att föra diskussioner, debattera och försöka nå överenskommelser som leder oss bort från konfrontation, säger han.

Läs mer: Stor explosion i Ryssland

Senaste nytt

Under helgen har USA:s vicepresident JD Vance berättat att förhandlingarna med Iran inte lett till önskat resultat.

Iran vill enligt Vance inte ge upp sitt kärnvapenprogram.

Om fortsatta förhandlingar ska hållas är oklart – men helgens förhandlingar har inte lett till något avtal mellan länderna.

Inför blockad

Efter beskedet har Donald Trump meddelat att en blockad kring Hormuz-sundet är att vänta.

– Så, så ligger det till; mötet gick bra, man var överens om de flesta punkter, men den enda punkten som verkligen betydde något, KÄRNVAPEN, var man inte överens om, skriver Trump på Truth Social.

– Med omedelbar verkan kommer USA:s flotta, den främsta i världen, att påbörja processen med att BLOCKERA alla skepp som försöker ta sig in i, eller lämna, Hormuzsundet.

Läs mer: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp PRA

Text: Redaktionen