29dec25

Pensionen höjs för 320 000 svenskar

2025 12 30

KPA Pension, ett av Sveriges största pensionsbolag, kommer nästa år att höja pensionerna.

Det meddelar bolaget i ett pressutskick på tisdagen.

Höjningen sker i januari 2026 och omfattar 250 000 kunder i KPA Pension, som förvaltar hundratals miljoner kronor i tjänstepensioner för främst offentliganställda inom kommuner och regioner.

Enligt bolaget får kunderna hos KPA Tjänstepensionsförsäkring med premiebestämd tjänstepension utbetalningen höjd med i genomsnitt 2,7 procent.

Höjningen följer kollektivavtalen och är en uppräkning som görs “för att bevara köpkraften”, skriver KPA Pension.

Vi strävar efter att våra kunder ska få en trygg pension och detta går helt i linje med det, säger Daniel Larsson, chefsaktuarie på KPA Tjänstepensionsförsäkring, i ett uttalande.

"God avkastning"

KPA Pension understryker också att uppräkningen normalt följer prisutvecklingen. För 2026 motsvarar den 0,68 procent. Enligt pensionsbolaget får närmare 1 400 arbetsgivare premiereduceringar som finansierats med överskottsmedel för över 700 miljoner kronor.

Drygt 300 miljoner av dem öronmärks för att betala årets indexeringspremier.

– Det är även glädjande att den goda avkastningen gjort det möjligt för våra arbetsgivarkunder inom kommun- och regionsektorn att få premiereduceringar, säger Daniel Larsson.  

LÄS MER: Sveriges mest ägda aktie når drömnivå  

Totalt 323 000 svenskar  

Utöver höjningen för kunder med premiebestämd tjänstepension höjs även pensionen för 73 000 individkunder med förmånsbestämd tjänstepension. Totalt blir det därmed cirka 323 000 svenskar som får sin pension uppräknad.

Utbetalningsbeloppen kan ses från och med mitten av nästa månad och pensionen betalas ut den 19:e januari.

– Det är framförallt en trygg avkastning på tillgångarna det senaste året som ligger bakom pensionsökningen inom premiebestämd tjänstepension, förklarar KPA Pension och tillägger:

– Avkastningsräntan för premiebestämd tjänstepension under utbetalning det senaste året uppgår till 5,1 procent. Höjningen om i genomsnitt 2,7 procent motsvaras i stort av det senaste årets avkastning efter avdrag av 2,5 procent i förskottsränta (så kallad prognosränta).  

LÄS MER: Räntehöjningar på bred front – banken drämmer till  

Foto: M. Howenstine

Text: Redaktionen


11feb25

Hushållen kan andas ut – efterlängtat besked i morgon torsdag

2026 02 12

Under början av året har elpriserna skjutit i höjden. På tisdagen nådde elpriset den högsta nivån på två år – genomsnittspriset för alla elområden landade på 2 kronor per kWh.

Men nu är det värsta över.

Energibolaget Fortum går ut med ett efterlängtat besked till hushållen: på torsdagen faller elpriserna ordentligt.

– Till i morgon faller priserna ganska ordentligt i förhållande till 2 kronor. Det här betyder naturligtvis tusenlappar för enskilda månader för villaägare, hundralappar för de som bor i lägenhet, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten till TV4.

Vidare konstaterar Södersten att prisstoppen är nådd. Hushållen kan därför räkna med att elpriserna inte sticker iväg till de nivåer som noterades i början av veckan.

Kräver justerat elstöd

Samtidigt debatteras regeringens högkostnaddskydd för el, som träder i kraft om det genomsnittliga spotpriset på el under en månad överstiger 1,5 kronor per kilowatttimme inom ett elområde. Om pristaket överträds täcker staten mellanskillnaden.

Flera experter har dock betonat att det är osannolikt att stödet kommer att aktiveras, eftersom det genomsnittliga spotpriset inte väntas överstiga 1,5 kronor per kWh.

Socialdemokraterna anser att stödet ska aktiverats, oavsett om pristaket nås eller inte.

–  Man måste sluta skylla ifrån sig och se till att elprisstödet betalas ut till alla de som har drabbats hårdast, säger Socialdemokraternas energi- och näringspolitisk talesperson Fredrik Olovsson enligt SVT.

LÄS MER: Swedbank går ut med uppmaning till Sveriges kvinnor

Ebba Busch svarar

Enligt Olovsson är gränsen på 1,5 kronor per kWh för hög.

Energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) svarar att regeringen är beredd att betala ut stödet om elpriserna håller sig på en hög nivå under en längre tid. Hon passar även på att utdela en känga till oppositionen.

– De rödgröna är ute och skäller nu när man har exakt det elsystem som man ville ge Sverige. Det vill säga en massiv nedläggning av stabil fossilfri kärnkraft, och istället växla över på ett elsystem som innebär att om det inte blåser och är svinkallt i Sverige samtidigt så blir det väldigt tungt för hushållen, säger Busch enligt SVT.

LÄS OCKSÅ: Ryssar evakueras

Foto: D. MacKay

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 13

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen