13 mars 2026

Inte hänt sedan 80-talet – rekordbesked om elanvändningen

2025 12 29

Elkonsumtionen har sjunkit till rekordlåga nivåer.

Elanvändning har inte varit så låg som i dag sedan 1980-talet, uppger energiföretaget Fortum.

– En del av anledningen är att vi använder elen mer effektivt idag vilket är positivt, framhåller företaget.

Samtidigt påpekar Fortum att fossila bränslen fortfarande står för ungefär en tredjedel av den totala energianvändningen. Framför allt dominerar de i tunga sektorer som industrin och transportsektorn. 

– Just nu står utvecklingen och väger. Många små och stora industriprojekt förbereder för att ta viktiga kliv från fossil till fossilfri energi under nästa år, då kan kurvan börja vända uppåt igen. Vi tror dock att elanvändningen behöver stimuleras för att elektrifieringen ska ta riktig fart, säger Fortums elprisexpert Patrik Södersten.

Normala elpriser 2026

Fortum summerar ett år med ”normala elpriser”. Enligt företaget landade elpriserna i genomsnitt på 20 öre/kWh i norr, runt 50 öre i elområde 3 och cirka 70 öre i elområde 4.

En förhållandevis mild väderlek har både hållit priserna och förbrukningen nere, menar Patrik Södersten.

–  Vi har haft gott om vatten i våra magasin, kärnkraften har hållit systemet stabilt och sol- och vindkraft har bidragit till att pressa priserna tillfälligt. Mycket talar för att vi kommer att få liknande utfall 2026, förutsatt att kärnkraften fungerar som den ska och att vi har normala väderförhållanden. Det gäller även att vi inte får en riktigt sträng och lång vinter, säger elprisexperten.

LÄS MER: Ica-butik går i konkurs

Vill ändra elmodellen

Under 2025 har elprisklyftorna fortsatt att öka. De genomsnittliga spottpriserna i södra Sverige varit fyra gånger så höga som i norra delen av landet, rapporterar SVT. 

Fortum vill minska antalet elprisområden för att jämna ut prisskillnaderna i landet.

– Vi skulle allra helst se ett enda elprisområde, precis som i Finland. I maj 2026 ska Svenska Kraftnät redovisa en ny analys av alternativa indelningar. En eventuell förändring kommer dock dröja och vi kan förvänta oss stora prisskillnader även under nästa år. Den nya överföringskabeln till Finland skulle eventuellt kunna bidra till att prisskillnaderna jämnas ut något, säger Patrik Södersten.

LÄS OCKSÅ: Sveriges mest ägda aktie når drömnivå

Foto: Tomas Ärlemo Svenska kraftnät

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen