29 december 2025

Vasaloppet görs om

2025 12 29

Vasaloppet gör förändringar inför 2026 års upplaga.

Den 1 mars 2026 är det återigen dags för Vasaloppet.

Det klassiska skidloppet mellan Sälen och Mora, som körts 101 gånger tidigare, går av stapeln med tiotusentals deltagare.

Men nästa år införs några förändringar för de som utmanar sig själva på den 90 kilometer långa sträckan.

Förlänger reptiderna

Förändringarna syftar till att ge fler möjlighet att klara loppet och att minska stressen för åkarna längst bak i leden.

Vid Smågan, som är den fösta kontrollen efter 11 kilometer, utökas nu reptiden med 30 minuter.

Vid 2025 års lopp var det 200 personer som tvingades bryta vid kontrollen för att man inte klarat reptiden.

– Vasaloppsstarten 08.00 i Berga by när 15 000 skidåkare ger sig iväg mot Mora är ikonisk men utrymmet är begränsat, säger Vasaloppets sportchef Tommy Höglund, i ett uttalande.

– Framför allt i den klassiska första backen efter vägövergången. Att förlänga den första reptiden i Smågan hoppas vi kan bidra till mindre stress, att fler åkare kan fortsätta sitt lopp och förhoppningsvis åka in lite tid när det glesnar i leden.

LÄS MER: Svenska produktionen upphör – företag flyttar till Kina

Ytterligare nyhet

En andra nyhet inför vårens lopp är repguider, vilket är skidåkande funktionärer som fungerar som farthållare.

– Reptiderna finns som en säkerhetsåtgärd men vi vet att det även kan vara ett stressmoment och vi hoppas att införande av repguider ska skapa ett större lugn när deltagarna själva inte behöver ha koll på klockan hela tiden, säger Tommy Höglund.

– Förhoppningsvis kan det leda till allt fler att vågar ta steget och åka Vasaloppet. I nuläget har vi fortfarande startplatser kvar till vinterns lopp, säger Tommy Höglund.

Har kontakt med sjukvården

Repguiderna kliver på spåret efter första backen.

– Repguiderna kommer ha nära kontakt med kontrollcheferna och sjukvården för att veta vilken takt de ska hålla och självklart även finnas för peppa och guida deltagarna ute i spåret. I nuläget gäller förändringarna enbart i Vasaloppet, säger Tommy Höglund.

LÄS MER: Trocadero i helt ny smak – slås ihop med annan svensk klassiker

Foto: Vasaloppet

Text: Redaktionen


28 december 2025

Rejält snöoväder drar in över Sverige

2025 12 29

Efter stormen väntas kyla och snöoväder dra in över landet.

SMHI har nu hävt merparten av sina vädervarningar på land för stormen Johannes, som ställde till kaos på flera håll under lördagen.

Men den kommande veckan väntar både kyla och snöoväder.

Iskallt nyårsväder

Även om stormen avtar så blir det fortsatt blåsigt på många håll, och vinden kommer att dra ned kall luft från Ishavet.

Nyårsveckan kan bli både kall och snöig, rapporterar TV4.

På tisdag kan man räkna med minusgrader i hela landet, och redan då kan bland annat Stockholm, Uppland, Gotland och Öland nås av snökanoner, alltså snöbyar, enligt kanalen.

Den som ska ut på nyårsafton får räkna med att det blir kallt.

– Nyårsafton ser ut att bli kall och ganska solig, men med snöbyar längs kusterna. Vid tolvslaget kan temperaturen ligga kring tio minusgrader i Stockholm och ner mot 25 minusgrader i norra Norrland, säger meteorologen Peter Kondrup till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

”Rejält snöoväder”

Därefter ser det ut att bli ännu mera snö.

Året kan inledas med ett riktigt snöoväder.

– Det nya årets första dag kan inledas med ett rejält snöväder. Men det är fortfarande väldigt tidigt, så prognosen kan komma att ändras, säger Peter Kondrup till kanalen.

Även resten av nyårsveckan ser ut att präglas av ganska klassiskt vinterväder, enligt SMHI.

– Det nya året inleds sedan lågtrycksbetonat och kallt med snö eller blötsnö i stora delar av landet, enligt SMHI:s meteorolog Erik Höjgård-Olsen.

– Detaljerna är emellertid ännu osäkra där snöfallet i Götaland skulle kunna övergå i regn. Blåsigt ser det också ut att kunna bli i södra Götaland samt i Södra Norrlands kustlandskap, uppger meteorologen.

VMA gäller tidigt på söndagen

De orangea varningar som utfärdades för stormen Johannes hävdes alltså klockan 23 på lördagskvällen.

I fjällen återstår dock gula varningar även under söndagen. Även VMA som har utfärdats på vissa håll i landet kvarstår tills det blir ljust på söndagen, då man ska göra en ny bedömning av situationen.

LÄS OCKSÅ: Här är tre skatteförändringar som sker 2026

Foto: A Balashevsky

Text: Redaktionen


Bankkunder varnas – ”Kontakta banken direkt”

2025 12 28

Kunder uppmanas att agera snabbt när någonting är fel.

Bedrägerier har blivit allt vanligare och allt mer avancerade de senaste åren.

Nu varnar experter för att man måste agera snabbt – annars kan konsekvenserna bli mycket allvarliga.

”Kontakta banken direkt”

Både privatpersoner och företag drabbas av avancerade bedrägerier.

För småföretagare kan det slå extra hårt eftersom de riskerar att stå helt utan ersättning.

När man upptäcker att man är utsatt för ett bedrägeri måste man därför agera mycket snabbt, säger organisationen Företagarna till DI.

– Kontakta banken direkt, uppmanar Marcus Larsson, näringspolitisk expert på Företagarna, enligt tidningen.

Man ska aldrig ringa tillbaka till ett nummer i ett bluff-SMS eller liknande om man misstänker att man utsätts för bedrägeri.

Istället ska man ringa till polisen på nummer 112 om brottet pågår, annars 114 14.

Ett snabbt agerande kan bli avgörande för att undvika en katastrof.

– Spärra kort, konton och bank-id. Polisanmäl alltid brottet, även om du tror att det är lönlöst, säger Marcus Larsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Dåligt skyddade

Förutom att kontakta banken samt polisanmäla är det också viktigt att söka stöd från exempelvis försäkringsbolaget och Brottsofferjouren.

Småföretagare är ofta dåligt skyddade mot bedrägerier, samtidigt som bedragarna är extra intresserade av att rikta sin brottslighet mot dem.

Men även vanliga privatpersoner blir allt mer utsatta, och även för dem gäller det att agera så snabbt som möjligt och kontakta banken och polisen.

Polisen och kändisarna: ”Våga vara otrevlig”

I december månad har polisen haft en kampanj under parollen ”Våga vara otrevlig”.

Syftet med kampanjen är att rikta en uppmaning till vanliga människor som utsätts för bedrägeriförsök: Lägg på luren, logga inte in, släpp inte in okända, och så vidare.

– Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad, heter det i polisens kampanj.

Polisen har tagit hjälp av en rad kända personer för att sprida budskapet; Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg, Lotta Engberg, Marianne Rundström och Sverker Olofsson har alla ställt upp gratis för att sprida kampanjens budskap.

LÄS OCKSÅ: Swedbank: Gör dessa tre saker 2026

Foto: M. Gauthier

Text: Redaktionen