Nooshi Dadgostar slår tillbaka – Vill skicka vapen till Ukraina

2022 03 06

Nu kommer uppgifter från flera håll om att Vänsterpartiet är på väg att säga ja till att sända svenska vapen för att bekämpa Putins soldater.

Partiledaren Nooshi Dadgostar (V) hade inte möjlighet att närvara vid dagens möte med Vänsterpartiet där partiet landade i ett nej till den svenska vapenleveransen, uppger SR.

Begränsad grupp drev igenom ett nej

Även ekonomisk-politiske talespersonen Ali Esbati skall ha varit frånvarande och sammanlagt var hela 9 personer frånvarande. Dessutom lade 5 personer ned sina röster.  Den stora frånvaron och de många nedlagda rösterna indikerar att en klart begränsad del av partistyrelsen kunde få igenom sin vilja - vilket alltså var ett nej till vapenleverans.

Nooshi säger ja

Hon är enligt uppgift positiv till att sända vapenleveranser till president Volodymyr Zelensky och Ukrainas väpnade styrkor och nu går ja-sidan till vapenleverans inom Vänsterpartiet till motoffensiv mot nej-sidan.

Redan fattat ja-beslut

Nej-sidan väntas bli överkörda och Vänsterpartiets verkställande utskott med partiledare Nooshi Dadgostar i spetsen har redan fattat ett principbeslut om att säga ja till svensk vapenexport till Ukraina.

Det erfar nu SVT.

Avgörande möte i morgon

Redan i morgon tisdag ska partistyrelsen ta ställning till det nya förslaget.

– Vår bedömning är att vi i dagsläget inte kan utesluta några möjligheter att stödja Ukraina med grund i vårt entydiga försvar för folkrätten, meddelar Nooshi Dadgostar i kväll.

Mycket intern kritik

Denna sida erfar att Vänsterpartiet fått en hel del intern kritik från medlemmar och partiaktiva efter dagens beslut och de inom partistyrelsen som röstade nej pressas nu att tänka om.

En stark prognos är att Nooshi Dadgostars ja-linje till vapenexport kommer att vinna inom Vänsterpartiet redan i morgon.

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 11

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen