17 december 2025

SD vill stoppa event – möts av kritikstorm

2025 12 17

SD-politiker vill stoppa ett event med två tv-stjärnor.

Två kända författare och tv-stjärnor har bjudits in till samtal på biblioteket i Lilla Edet i Västergötland.

Detta får SD-politiker att rasa.

– Lilla Edet måste sluta använda skattepengar till politiska opinionsbildare, menar de.

”Val av föreläsare problematiskt”

Författarna och tv-personligheterna Alexandra Pascalidou och Nadim Ghazale har bjudits in till ett event på biblioteket i Lilla Edet.

Nu kräver de lokala SD-politikerna Frej Dristig och Niclas Ahlberg att bibliotekssamtalet ställs in. De menar att Pascalidou och Ghazale tydligt tar ställning i politiska frågor och därför inte bör lyftas fram i skattefinansierade evenemang.

– Båda är välkända för sin återkommande kritik mot Sverigedemokraterna, kommunens största parti. Det gör kommunens val av föreläsare direkt problematiskt, hävdar Dristig och Ahlberg i en insändare i Alekuriren.

Nu möts SD-politikerna av hård kritik.

LÄS OCKSÅ: Finland ber om ursäkt till hela Kina - "rasistiskt"

”Armen har gått av”

Svenska Pen, en ideell organisation som engagerar sig i frågor om det fria ordet, menar att SD-företrädarnas utspel mot Pascalidou och Ghazale är ”häpnadsväckande”.

– När politiker försöker tysta författare och styra bibliotekens verksamhet har armlängds avstånd inte bara utmanats – armen har gått av, skriver Svenska Pens ordförande Kerstin Almegård och verksamhetschef Hanna Nordell i en debattartikel i DN.

Svenska Pen framhåller att 30 procent av folkbibliotekarierna uppger att de har upplevt otillbörlig påverkan de senaste två åren, medan 17 procent uppger att de självcensurerar genom att undvika känsliga ämnen, enligt en rapport från fackförbundet DIK.

Organisationen oroar sig över vad SD-politikernas utspel säger om demokratins tillstånd i Sverige.

– Är det som sker i Lilla Edet ett lokalt undantag – eller ett förspel till något som riskerar att normaliseras på nationell nivå? frågar sig Svenska Pens företrädare i debattartikeln.

Pascalidou: ”Välkomna att delta”

Även Alexandra Pascalidou själv har bemött SD-politikernas utspel, och menar att det är en del i ett större mönster.

– I allt fler demokratier stämplas journalister och författare som ”aktivister” när de skildrar rasism, våld, segregation eller andra brott mot mänskliga rättigheter, skriver Pascalidou i GP.

Politiker har ingen rätt att styra vilka böcker som får lånas eller vilka författare som får tala, menar hon.

– Däremot är de, som alla andra medborgare, välkomna att komma dit och delta i det öppna samtalet som ju är demokratins livsluft, skriver Pascalidou.

LÄS OCKSÅ: Nu vänder det - Arbetsförmedlingen bekräftar

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPMANING: Tanka inte bilen full

2026 09 25

De senaste dagarna har larmen avlöst varandra om att bensin- och dieselpriserna är på väg att skjuta i höjden.

Under hösten försvinner två skattesänkningar på drivmedel, vilket leder till fyra kronor dyrare literpris vid pump. Dessutom har störningar av trafiken genom Hormuzsundet bidragit till högre priser under större delen av året, inte minst nu.

Av det skälet kanske många av ekonomiska skäl drar sig från att fylla tanken. Men det finns ytterligare en anledning att låta bli att tanka bilen helt full. Det menar åtminstone mekanikern Juan José Ebenezer, som varnar just för att låta pumpen ticka på.

– Du ska aldrig köra med full tank, säger han till tidningen Melty.

Oväntade rådet: tre fjärdedelar

Skälet till uppmaningen är att en helt fylld bensintank kan påverka bilens totala prestanda kraftigt. I en full tank riskerar flytande bensin att ta sig in i områden avsedda för ångor, vilket kan orsaka skada på komponenter om det sker regelbundet.

Istället har mekanikern följande uppmaning.

– Helst rekommenderar jag att man alltid håller tanken på tre fjärdedelar och minst en fjärdedel. 

Andra läser: Omtalad skattesänkning kan bli kvar

Toyotas rekommendation

Biljätten Toyota har en stående varning om samma sak. Biltillverkaren är dock inte lika petig i sin rekommendation om att hålla tanken på drygt tre fjärdedelar, men flaggar desto mer för att inte fylla på med en extra dos bensin efter att det automatiska stoppet aktiverats.

– De automatiska avstängningsventilerna finns där av en anledning. Bensin behöver utrymme för att expandera inuti tanken, så när du fyller förbi den automatiska avstängningsventilens "klick" kan du fylla på för mycket bensin i tanken, framhåller Toyota och tillägger:

– Detta kan leda till för mycket tryck inuti tanken och därmed en läcka när bensinen expanderar. Fyll tills du hör klicket och stanna sedan.

Läs mer om bränsle- och dieselpriserna här:

UPPGIFTER: Tung smäll för alla som kör dieselbil

Foto: E. Akyurt

Text: Redaktionen


25 sep 2026

UPPGIFTER: Bakslag nära för S – partiet håller andan

2026 09 26

Det har gått en vecka sedan Magdalena Andersson (S) fick uppdraget av talmannen att försöka bilda regering.

Igår var tongångarna positiva då turbulensen inom V efter det misstänkta valfusket i Borlänge ska ha försvagat Vänsterns position i förhandlingarna. En fördel för S-ledaren i regeringsbildningen, uppgav en partikälla för Aftonbladet.

Nu låter det något annorlunda.

Inga gemensamma regeringsförhandlingar mellan de rödgröna partier har inletts, erfar SVT. Det är just Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer som fortsatt uppges stå i vägen.

"Stressat"

Dessutom håller S andan för att hinna få in en höstbudget till riksdagen. Deadline är 12 november. Då måste partierna ha kommit fram till en lösning.

– Det är stressat över budgeten. Det är ganska få som tänker att vi kommer hinna, säger en person som uppges ha insyn till SVT, samtidigt som det finns andra källor som tonar ned paniken.

Enligt tv-kanalen är det dock C och V som agerar “bromsklossar” även när det gäller budgeten. Och nu tickar klockan för de rödgröna.

– Nu är det upp till de partierna som håller på med röda linjer. Jag hoppas de slutar med det så snart som möjligt, säger en av källorna.

Andra läser: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

Uppgifter: mest sannolika regeringen

Enligt den S-källa som Aftonbladet talat med är en tvåpartiregering med S och C den mest sannolika konstellationen. Men det kommer dock krävas betydande eftergifter, till exempel en miljardskatt, erfar tidningen.

Magdalena Andersson har själv varit relativt fåordig när det gäller den senaste veckans förhandlingar. I onsdags kommenterade hon för första gången regeringsbildningen.

– Jag har haft bra samtal med flera, eller de flesta, av partiledarna i Sveriges riksdag, sade hon då till SR.

På frågan om S kommer få ihop en regering ger Andersson ett kort svar. 

– Ja, svarade partiledaren. 

Andra läser: Uppgifter: Zelenskyj ska bort – order från Putin

Foto: Bene Riobó Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen