17dec25

”Stanna hemma” – över 500 000 svenskar uppmanas

2025 12 17

Över 500 000 svenskar uppmanas att stanna hemma.

Det handlar om invånare i Västerbotten och Norrbotten.

SMHI har utfärdat en gul varning för ishalka i länen.

– Under onsdagen passerar ett nederbördsområde med blötsnö och regn österut och norrut. Regnet kan vara underkylt eller falla på kalla vägytor med ishalka som följd, varnar myndigheten.

”Stanna hemma”

Nu uppmanas invånare att inte ge sig ut på vägarna.

– Man ska helst stanna hemma, men ska man ut och köra så se till att hålla avstånden och håll inte så hög hastighet, säger Magnus Nyberg, räddningsledare vid Skellefteås räddningstjänst, till lokaltidningen Norran.

Buss har kraschat

Ishalka har orsakat flera olyckor under onsdagen. Längs E12 i höjd med Vännäsby har en buss fått sladd och kört rakt in i en busskur. En person som befann sig i busskuren fick delar av konstruktionen över sig och har förts till sjukhus. Skadeläget uppges inte vara allvarligt.

– Chauffören är omskakad och lite chockad och är tagen ur tjänst, säger Camilla Nordlund, affärschef på Transdev som trafikerar sträckan, till SVT Nyheter.

– Bussen glider in i busskuren som går sönder. Men alla resenärer i bussen mådde bra, tillägger hon.

LÄS MER: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart

Uppmanar bilister: Tänk på det här

Trafikverket uppmanar bilister att tänka på följande i vintertrafiken:

- Följ väderleksrapporten och ta vädervarningar på stort allvar. Det ger dig en möjlighet ta beslut om du verkligen behöver ge dig ut när vädret är som sämst. Lokalt kan det vara stora skillnader och snabba förändringar i vädret.

- Sänk hastigheten och ändra ditt körsätt så att du kan bemästra olika typer av situationer som kan uppstå när det är vinterväglag.

- Öka avståndet till bilen framför, bromssträckan är betydligt längre vid halt väglag.

- Om du hamnar i en plötsligt uppkommen kö eller upplever akuta hinder på vägen, ring Trafikverkets kundtjänst på 0771 - 921 921. Det hjälper oss att skapa en lägesbild och gör det lättar att agera rätt.

LÄS OCKSÅ: Kanadas folk slår tillbaka – mardröm för amerikansk delstat 

Foto: Linkedin 

Text: Redaktionen


30 januari 2026

Kina har tröttnat – inför 180 dagars blockad mot Ryssland

2026 01 30

Från den 1 januari har Kina infört nya regler för export till utlandet.

De nya reglerna gäller exporten av bilar som producerats i landet.

När de nya reglerna nu har tagits i bruk drabbas den ryska importen av kinesiska bilar.

– De kinesiska myndigheterna har aktivt börjat blockera leverans av bilar till Ryssland, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vid tullen i Suifenhe har 500 nya bilar, som var avsedda för ryska köpare, beslagtagits.

Den nya regeln

Den nya regeln som Kina infört drabbar särskilt Ryssland då de ryska köparna tidigare har haft en knep för att komma ner i pris för bilarna.

Ryska företag har tagit beställningar av privatpersoner och sedan köpt bilar i Kina, där marknadspriset legat lägre på grund av statliga subventioner.

Sedan har de importerats som begagnade till Ryssland.

Men nu har alltså Kina satt en gräns på att en nyköpt bil måste stanna i landet 180 dagar efter köpet.

– Anledningen till att bilexporten blockeras är förbudet mot export av nya bilar under sken av att de är begagnade, uppger tidningen.

– Trots detta fortsätter säljare och ryska importörer att lova kunder leveranser i strid med reglerna, med hänvisning till avtal med fabriker och subventioner för specifika varumärken, utan att varna köparna.

LÄS OCKSÅ: ”Ni stöttar Ryssland” – Trump slår till

Får stå och vänta

De bilar som nu beslagtas kommer hållas kvar i Kina fram till sommaren innan de kan föras ut ur landet.

– De nya reglerna förväntas effektivt stoppa exporten av bilar från Kina till Ryssland, uppger tidningen.

– Enligt Autostat importeras hundratusentals bilar till Ryssland varje år, varav ungefär en tredjedel importeras av privatpersoner.

Kinas biltillverkning växer

Biltillverkning i Kina fortsätter att växa.

De kinesiska bilarna blir allt vanligare, också på den europeiska marknaden.

– Årssiffrorna för 2025 visade tillväxt i produktion, intäkter och kostnader, med en liten ökning av de totala branschvinsterna, uppger Car News China.

LÄS MER: ”Mycket farligt” – Trump varnar Storbritannien

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen