6 mars 2026

RYSSLAND HÄVDAR: USA säger ja till att länder ska bli ryska

2025 12 16

Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov hävdar att USA delar Kremls uppfattning om att områden med en stor etnisk rysk befolkning bör tillhöra Moskva.

– De (USA, reds.anm.) har varit tydliga med att länder där ryssar har bott i århundraden återigen måste bli ryska och en del av Ryssland, samt att det ryska språket, den ryska kulturen och den ortodoxa kyrkans rättigheter måste återställas, säger Lavrov i ett tv-uttalande, enligt Newsweek.

Det är oklart om Lavrov endast syftar på områden i Ukraina med många rysktalande invånare, eller om uttalandet även omfattar andra länder med stora etniskt ryska minoriteter, som exempelvis Estland och Litauen.

Del av rysk propaganda

Kreml har använt etniska ryssars påstådda utsatthet i Ukraina som ett svepskäl för att invadera grannlandet.

Putinregimen har felaktigt påstått att det pågår ett folkmord på den rysktalande befolkningen i östra Ukraina. Tunga organisationer som FN och Internationella Brottsdomstolen (ICC) har inte funnit några bevis som stödjer påståendet.

LÄS MER: ”Samma sätt som Hitler” – Lavrov går i taket 

”Rädd att Putin startar nästa krig här”

Den estländska gränsstaden Narva har tidigare pekats ut som ett potentiellt mål för en rysk attack. Var tredje invånare i staden har ryskt medborgarskap. Många Narvabor fruktar att den ryske diktatorn Vladimir Putin kommer att hävda att gruppen behandlas illa som en ursäkt för en militär operation.

– Det är min största skräck. Putin har redan nämnt Narva i sina tal, säger Narvabon Maria Smorzhevskikh-Smirnova till SvD.

– Han tar upp Peter den stores krig mot Sverige, och säger att det är ödesbestämt att Ryssland ska ”återvända till Narva. Jag är rädd att Putin startar sitt nästa krig här, fortsätter Smorzhevskikh-Smirnova, som själv talar flytande ryska.

LÄS OCKSÅ: Seger för bensinbilarna – nu är det klappat och klart 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen