16 dec 2025

Fyll tanken – har inte hänt på flera år

2025 12 16

Det är billigare än på flera år att tanka bilen just nu.

Har du hållit igen med att fylla tanken för att spara pengar?

Nu kanske du kan slippa vänta.

För närvarande har bensinpriserna nämligen sjunkit till nivåer som inte har setts på fyra år. Fallet kan kopplas till oljepriset som har dalat till den lägsta nivån på lika många år. 

Idag går ett fat Nordsjöolja (brent) för 60 dollar. Sett över hela året handlar det om världsmarknadspris som minskat med 20 procent.

– Oljan har inte varit så billig räknat i kronor sedan maj 2021. Kombinationen sjunkande världsmarknadspris och starkare krona ligger bakom, framhåller Viktor Munkhammar från Di i en kommentar i den egna tidningen.

Under 14 kronor litern

Just nu hittar du bensin för under 15 kronor litern på en rad bensinstationer i Sverige. På Costco i Malmö, där det visserligen krävs medlemskap, är priset nere på 13,74 kronor litern.

Billigast i övrigt är ST1 i Landskrona som idag erbjuder bensin till 14,23 kronor, enligt Bensinpriser.nu.

– Det finns ett starkt samband mellan priset på raffinerad bensin och diesel och råoljeprisets utveckling. Råoljepriset styr raffinaderiernas inköpspriser av råvara vilket i sin tur påverkar försäljningspriset på raffinerad bensin och diesel, konstaterar Circle K.

LÄS MER: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i dag tisdag

Påverkas av lagervolymen

Förklaringen till det låga oljepriset är att det finns ett överutbud på marknaden.

Skulle USA få till en fred mellan Ryssland och Ukraina, och därmed potentiellt häva sanktionerna mot de ryska oljejättarna, skulle flödet öka ännu mer och kunna pressa ned priset ytterligare.

– Priset på raffinerad bensin och diesel påverkas av faktorer som efterfrågan i förhållande till raffinaderikapacitet samt lagervolymer i Europa och USA, förklarar Circle K.

Kan rasa kraftigt till 2027

Ett kraftigt fall för oljepriset är någonting som den amerikanska storbanken JP Morgan redan förutspått. 

Eftersom oljebolagen pumpar ut råolja hinner inte efterfrågan med – och det skulle kunna leda till oljepriser på 30 dollar per fat i slutet av 2027, enligt Barrons.

Bland faktorerna till den ökade produktionen finns inte minst att oroligheterna i Mellanöstern lugnat sig.

LÄS MER: Plötsliga vändningen – säger nej till elbilar

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


2 februari 2026

UPPGIFTER: Ryssland desperat – går ihop med tidigare fienden

2026 02 02

Ryssland har stora utmaningar på den egna arbetsmarknaden.

Mängder av män i arbetsför ålder har skickats till fronten i Ukraina, där de ryska styrkorna har lidit stora förluster.

För att täcka upp förlusterna har soldater importerats från andra länder.

Men också arbetskraft har importerats från flera olika delar av världen.

– Nyligen har de ryska myndigheterna satsat på migranter från Indien. 2025 utfärdades över 56 000 arbetstillstånd till medborgare i Indien vilket är ett rekordantal, uppger oberoende The Moscow Times.

– Vice premiärminister Denis Manturov har meddelat att han är beredd att ta emot ett obegränsat antal migranter från Indien för att kompensera för den akuta bristen på arbetskraft.

Vänder sig till tidigare fienden

Nu kommer uppgifter om att Ryssland är på väg att sluta ett avtal med sina tidigare fienden, talibanregimen i Afghanistan.

– Ryssland förhandlar med Afghanistan för att locka arbetsmigranter från landet, säger Islamiska emiratets ambassadör i Ryssland, Gul Hassan, till den ryska statliga nyhetsbyrån Tass, rapporterar tidningen.

– Det finns skäl att förvänta sig positiva resultat. Afghanistan är redo att erbjuda ung, kvalificerad och professionell arbetskraft.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Utökar flygtrafiken

Förra året tog Ryssland bort de styrande talibanerna i Afghanistan från sin lista över terroristorganisationer.

Som en del i det kommande avtalet kommer också flygtrafiken utökas mellan länderna.

– Vi talar om lanseringen av direktflyg med Kam Air mellan Kabul och Moskva, uppger tidningen.

Satsar på fler länder

Det ryska styret kommer också fortsättningsvis arbeta för att attrahera mer arbetskraft från andra länder.

– Regeringen satsar på att importera mer arbetskraft från Kina, Malaysia, Bangladesh och flera afrikanska länder, uppger tidningen.

– Fram till nyligen ansågs Afghanistan inte som en möjlig samarbetspartner i detta sammanhang.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


2 februari 2026

”Tsunamivåg” drar fram – Ryssland lamslås

2026 02 02

Krisrapporterna från det ryska samhället avlöser varandra.

Rysslands fortsatta anfallskrig sätter stopp för den inhemska utvecklingen.

Samtidigt står Ukraina inför gigantiska utmaningar när kylan slår till i det kalla vintervädret, och energiförsörjningen gång efter gång slås ut av ryska attacker.

Men det kalla vädret och strömavbrott slår också mot Ryssland.

– Ryssland har drabbats av en "tsunamivåg" av avbrott på elnätet, uppger oberoende The Moscow Times.

– Totalt rapporterades 1778 avbrott i januari 2026. I januari 2025 rapporterades 983 avbrott.

Snöfall och attacker

Bakom strömavbrotten ligger både kraftigt snöfall, bristande underhåll och attacker från Ukraina.

– De värsta strömavbrotten var i regionerna Krasnodar och Murmansk, uppger tidningen.

– Dessutom försvann elen flera gånger i regionen Belgorod. Det största avbrottet inträffade den 9 januari då Ukrainas styrkor slog till mot två termiska kraftverk och en transformatorstation, vilket gjorde 556 000 människor strömlösa.

Utan vatten

Från Dagestan kommer rapporter om stor vattenbrist.

– Det finns inget vatten i republikens centrala städer, uppger tidningen.

– Ibland stänger de av värmen, gasen och elektricitet. Soporna tas inte bort i tid och vägarna är i fruktansvärt skick.

LÄS MER: Stora explosioner i Ryssland

Drabbar familjer

I regionen Volgograd har många hushåll också blivit lidande av strömavbrott under januari.  

– Invånarna klagar på att temperaturen i lägenheterna sjunkit till 11 grader på grund av en olycka på gasledningen och att is bildades på fönstren, rapporterar tidningen. 

– Det handlar inte längre om olägenheter, utan om ett direkt hot mot barns hälsa.

Höjer elpriserna

I Ryssland väntas också elpriserna öka under 2026.

– Det kommer att ske i två steg. Den första höjningen ägde rum den 1 januari, och den andra är planerad till oktober, uppger tidningen.

– Enligt preliminära uppskattningar kan den totala ökningen överstiga 20 procent i många regioner.

LÄS MER: Trump rasar mot skämt – ”Patetisk förlorare”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen