Festen är inställd – ryska planerna i kras

2025 12 15

Det är ingen idé att lägga skumpan på kylning om man jobbar i Ryssland.

Nyårsfirandet ställs nämligen in över stora delar av landet.

På grund av ekonomisk kris och åtstramningsåtgärder tvingas ryska företag att skippa jul- och nyårsfesterna för sina anställda i år.

Hela 49 procent av Rysslands arbetsgivare har behövt ge det tråkiga beskedet, enligt oberoende Moscow Times som hänvisar till den ryska affärstidningen Vedomosti.

– Ingen spenderar sina sista slantar när budgeten spricker i sömmarna, framhåller Daria Kovalchuk, ledande expert på Action Finance som ligger bakom studien, i en kommentar.

Inga pengar till att festa

Den vanligaste orsaken till att festerna ställs in är brist på medel. 31 procent av alla företag som dumpat partyplanerna anger att alla tillgängliga medel läggs på driftkostnader och annat som måste prioriteras högre.

Omkring 17 procent har inte råd med företagsevenemang överhuvudtaget på grund av ekonomisk kris och nedskärningar.

En mindre andel, 8 procent, anger att festerna ställs in på grund av bristande intresse och vid några fall beslut i ledningen.

LÄS MER: Jubel i Ryssland – Norge säger nej

Regionchefen: "Oetiskt" att festa

Att arrangera jul- eller nyårsfester som företag i Ryssland är ingen billig historia, särskilt inte för en verksamhet som går på knäna.

Enligt Moscow Times ligger kostnaden ofta på 10 000 rubel per person, det vill säga cirka 1 300 kronor. En företagsfest kan lätt kosta en arbetsgivare motsvarande 800 000 svenska kronor enligt Nikolai Andreev, vd för eventbyrån Big Jack.

I vissa regioner har även myndigheterna gått in och krävt förbud mot storskaliga nyårsfiranden.

Vladislav Khovalyg, regionen Tuvas högsta ledare, har påstått att det är “oetiskt” med festerna medan deras folk krigar mot Ukraina, som Ryssland olagligt invaderade fullt ut för snart fyra år sedan.

Flera andra regioner har infört liknande restriktioner.

LÄS MER: Kalabalik i Ryssland – erkänner stort fiasko

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Här är nya prislappen på kaffe

2026 03 27

Den 1 april väntas matpriserna sjunka i hela Sverige.

Detta eftersom momsen på mat halveras från 12 till 6 procent.

Sveriges matjättar har garanterat att prissänkningarna kommer att märkas.

Men Karin Brynell, vd för Svensk dagligvaruhandel, tror att många konsumenter har för höga förväntningar.

– Man kan ha högre förväntningar på momssänkningen än vad den kommer leverera, säger hon till TV4.

Hon hänvisar till den nya prislappen på kaffe som snart kommer att dyka upp i butikerna. Om ett kaffepaket kostar 90 kronor är tio kronor moms. När momsen halveras kommer kaffepaketet kosta 85 kronor.

– Priserna har ju gått upp mycket, men om man tänker på alla steg i kalkylen så är det viktigt att förstå att varje kategori har sin logik, säger Brynel till tv-kanalen.

Bönderna slår larm

Samtidigt flaggar Sveriges bönder för nya prishöjningar på grund av kriget i Mellanöstern.

– Samtidigt som staten sänker momsen gör världsläget att det finns ett stort behov av att höja priserna för att kompensera bönderna, säger Palle Borgström ordförande på Lantbrukarnas Riksförbund, till EFN.

”Stort behov av prishöjning”

Palle Borgström hänvisar till att böndernas kostnader har ökat kraftig på grund av prishöjningar på drivmedel, gödsel och el.

Samtidigt har regeringen tillsatt en matpriskommission som ska säkerställa att den tillfälliga sänkningen av matmomsen leder till billigare livsmedelspriser.

– Nu är vi dock i ett läge med stort behov av prishöjning för att kompensera för ökade kostnader. När prishöjningen slår mot hela energisidan drabbar det också förädlingssidan och detaljhandeln, säger Borgström till kanalen.

LÄS MER: S och SD stoppar löneregel för anställda 

Matpriskommissionens uppdrag

Konsumentverket och Konjunkturinstitutet ansvarar för den så kallade matpriskommissionen. De ska bland annat:  

  • Följa och analysera livsmedelsprisernas utveckling.
  • Analysera om den tillfälliga momssänkningen på livsmedel får fullt genomslag på livsmedelspriserna.
  • Bedöma i vilken utsträckning andra faktorer har bidragit till prisutvecklingen.

LÄS OCKSÅ: Två produkter ”flyger av hyllorna” – anstormning till Power 

Foto: J. Schnobrich

Text: Redaktionen


27 mars 2026

”Totalt kurshaveri” – svenskt storbolag rasar fullständigt

2026 03 27

Svenska Yubico totalkraschar.

I samband med kriget i Mellanöstern är det många aktier som har haft det tufft under den senaste tiden.

Börser runt om i världen har fallit kraftigt de senaste veckorna.

Det svenska cybersäkerhetsbolaget Yubico har dock haft det extra tufft.

Bolaget har kraschat med 30 procent på börsen den senaste veckan – och har backat med över 82 procent under det senaste året.

“Totalt kurshaveri”

Yubico har gått från att vara ett av Stockholmsbörsens mest hajpade teknikbolag till ett “totalt kurshaveri” på mindre än två år, rapporterar Dagens industri.

En ny kalldusch kom på torsdagen när bolaget vinstvarnade för det första kvartalet.

I augusti 2024 värderades bolaget till hela 28 miljarder kronor då aktien handlades för 319 kronor.

Aktien är nu nere på knappt 32 kronor – och börsvärdet har sjunkit till 2,9 miljarder.

Långt under förväntningarna

Analytiker hade väntat sig ett rörelseresultat på 60 miljoner kronor.

Men istället kommer resultatet enligt Yubico själva landa på mellan tio och 25 miljoner, rapporterar EFN.

Samma kvartal förra året landade resultatet på 92 miljoner kronor.

Läs mer: Storhandla inte – ovanlig uppmaning till svenska folket

Tufft för ägarna

Börsutvecklingen har varit brutal för aktieägarna.

På Avanza har Yubico över 14 000 ägare – och ytterligare två och ett halvt tusen finns på Nordnet.

Breda börsen kämpar

Samtidigt fortsätter stridigheterna i Mellanöstern.

Det har fått börser runt om i världen att falla ordentligt.

Fredagen blev ännu en röd dag på Stockholmsbörsen – och storbolagsindexet OMXS30 har nu tappat så mycket som tio procent på bara en månad, enligt data från Marketwatch.

Även på andra sidan Atlanten har det varit blodröda siffror de senaste veckorna – och likt i Sverige faller USA-börsen även på fredagen.

Läs mer: Lidl expanderar – ”helt ny upplevelse”

Foto: J Zerdzicki

Text: Redaktionen