SD-toppar nekas av Hemvärnet

2025 12 02

Pontus Persson, riksdagskandidat för Sverigedemokraterna, och SD-ledamoten Richard Jomshof har nekats antagning till Hemvärnet.

Nu hävdar SD-topparna att det handlar om politisk diskriminering.

– Jag vill inte att det blir en politisk fråga, jag vill bara försvara mitt land. Men jag har inte fått någon förklaring, så då är det enda skäl jag kan tänka på – mina politiska åsikter. Och är det så att Hemvärnet inte tycker att man kan sympatisera med Sveriges näst största parti, och det är över 20 procent av befolkningen, då har vi ett problem, säger Pontus Persson till Kvartal.

SD-toppen Richard Jomshof berättar att han också nekats antagning till Hemvärnet. Även Jomshof bedömer att han sannolikt nekats på grund av sitt partimedlemskap.

– Har gjort värnplikt (grad furir). Sökte till Hemvärnet när Ukraina attackerades och kände att jag ville delta i närförsvaret vid ett eventuellt skarpt läge. Fick ett mejl för ett år sedan att min ansökan var avbruten. Förbannat märkligt om du frågar mig, men troligtvis rör det sig om politisk diskriminering i båda fallen, skriver han på X i ett svar till Pontus Persson.

Hemvärnet svarar

Hemvärnets kommunikationschef Jessica Dahlin har kommenterat uppgifterna. Hon uppger att Persson inte godkändes i säkerhetsprövningen.

SD-politikern har framhållit att han först blev godkänd i säkerhetsprövningen, men att beslutet drogs tillbaka efter en vecka.

Hemvärnet uppger att det skett ett misstag.

– Vad gäller det specifika fall som refereras till, gällande information om en godkänd säkerhetsprövning, så har det skett av misstag. Det var felaktig information som gick ut, något vi såklart beklagar, säger Jessica Dahlin till Kvartal.

”De är säkerhetsrisker”

Svenska Dagbladets ledarskribent Peter Wennblad kritiserar politikernas frispråkighet. Han anser att agerandet bör klassa både Jomshof och Person som ”säkerhetsrisker”.

– Undrar om Jomshof och Persson förstår att de nu i handling visar att de är säkerhetsrisker. Att offentligt sprida spekulativ kritik mot Försvarsmakten torde i sig diskvalificera dem i en säkerhetsprövning, eftersom man i den bland annat bedömer lojaliteten mot försvarets intressen, skriver han på X.

LÄS MER: “Vi är redo” – Putin dundrar mot Europa

FAKTA: Hemvärnets säkerhetsprövning

- Säkerhetsprövningen inleds med en intervju som tar cirka 2–3 timmar att genomföra.

- Som en del av säkerhetsprövningen kan Försvarsmakten även göra en bostadskontroll om det skulle vara aktuellt med hemförvaring av vapen.

- Efter säkerhetsprövningsintervjun gör Försvarsmakten även en registerkontroll, samt efterfrågar ett yttrande från den sökandes hemkommun.

Källa: Försvarsmakten

LÄS OCKSÅ: Dryckesbolag på väg att kastas ut från börsen

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


24 april 2026

Ny regel införs för hyresgäster i hela landet

2026 04 24

En ny regel rullas ut för alla i hyresrätt.

I sommar införs en ny lag som ska stoppa fusk gällande hyresgäster.

Nu krävs det att hyresgäster faktiskt har bott i sin lägenhet en längre tid för att få vara med och rösta vid en köpstämma.

Lagändring införs

Riksdagen har beslutat om en ny lag för ombildningar av hyresrätter till bostadsrätter från den 1 juli i år.

Bakgrunden till den nya lagen är en uppmärksammad granskning från Hem & Hyra.

Där avslöjades att en vd inom ett ombildningskonsultföretag hade skrivit in bekanta i ett hyreshus för att påverka en omröstning i södra Stockholm.

Avslöjandet visade på tydliga brister i lagstiftningen och väckte starka reaktioner politiskt.

Kort därefter tillsatte regeringen en utredning för att stoppa fusk i samband med ombildningar.

LÄS MER: Ica stoppar skinka – ”Lämna tillbaka till butiken”

Sex månader krävs

Den största förändringen i lagen är ett nytt krav på bosättningstid.

För att få delta i en så kallad köpstämma måste hyresgäster nu ha varit folkbokförda på adressen i minst sex månader.

– Med en sexmånadersregel kan man med större säkerhet säga att beslutet fattas av de hyresgäster som faktiskt bor i fastigheten och som har ett intresse i ombildningsfrågan. Vi är inte främmande för ytterligare åtgärder. Många metoder som använts är redan idag olagliga. Här är det viktigt att polis och åklagare prioriterar att utreda, säger riksdagsledamoten David Josefsson (M), till Hem & Hyra.

Han menar också att förändringen ska göra det svårare att manipulera processen.

Flera politiker välkomnar lagändringen och menar att den stärker de boendes rättigheter.

Även för fulombildningar

De nya reglerna omfattar inte bara vanliga ombildningar utan även så kallade fulombildningar.

Det är när en ekonomisk förening omvandlas till en bostadsrättsförening – ibland utan att hyresgäster ens informeras.

Tidigare har fastighetsägare kunnat genomföra sådana förändringar genom att registrera om föreningen hos Bolagsverket, utan krav på omröstning.

Nu införs krav på att en köpstämma måste hållas även i dessa fall, vilket stärker hyresgästernas inflytande.

Även experter inom bostadsområdet ser positivt på förändringen.

– Nu täpper riksdagen äntligen till ett hål i lagstiftningen som utnyttjats av väldigt många oseriösa hyresvärdar, säger juristen Bengt Öhman vid Hyresgästföreningen.

LÄS MER: Fiasko för Trump – inget intresse alls

Foto: MKB

Text: Redaktionen


24 april 26

Smäll inför helgen – för alla som tankar bilen

2026 04 24

Drivmedelspriserna fortsätter att ticka uppåt.

Efter flera höjningar i rad är priserna vid pump de högsta på över en vecka, rapporterar sajten Carup.

I Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump, noteras flera höjningar.

Bensinpriset stiger med 25 öre till 19,19 kronor litern.

Samtidigt höjs dieseln med 30 öre till 22.14 kronor litern.

Skatten sänks

Snart kan dock drivmedelspriserna sjunka. Fredagen den 1 maj sänks skatten tillfälligt på bensin och diesel.

Det handlar om en temporär skattesänkning till den 30 september 2026.

Skaten på bensin sänks med 1 krona litern inklusive moms. Motsvarande sänkning för dieseln landar på 40 öre per liter inklusive moms.

– Den som behöver bilen ska kunna köra barnen till skolan och ta sig till jobbet, skriver statsminister Ulf Kristersson (M) på Facebook.

30 kronor litern

Samtidigt varnar experter för att energikrisen i Mellanöstern kan leda till ännu högre drivmedelspriser.

Christian Kopfer, råvaruanalytiker vid investmentbanken Arctic Securities, varnar för att priset på bensin vid pump kan nå 30 kronor per liter i början av sommaren. Han bedömer att det kan bli aktuellt med ransonering av olja, men framhåller samtidigt att situationen också kan lösa sig av sig själv.

– Kanske kommer frågan delvis lösas genom en ”frivillig” konsumtionsminskning, genom att priserna går upp så mycket. Delvis kommer den vara påtvingad av staten, säger Kopfer till Dagens Arena.

LÄS MER: Miss i pensionssparandet kan kosta hundratusentals kronor

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 19,19 kr/l (+0,25)

- Miles 98: 20,49 kr/l (+0,25)

- Miles+ 98: 20,79 kr/l (+0,25)

- Miles Diesel 22,14 kr/l (+0,30)

- Miles+ Diesel 22,73 kr/l (+0,30)

- HVO100 30,09 kr/l (+0,30)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 15,94 kr/l (+0,40)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

LÄS OCKSÅ: Viktig Bank ID-varning går ut till hushållen 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen