”Det är meningslöst” – Putin stänger dörren

2025 11 27

Rysslands diktator Vladimir Putin avfärdar möjligheten att underteckna ett fredsavtal så länge Ukrainas nuvarande regering sitter vid makten.

Det fastslår han under en pressträff i Kirgizistan.

– Det är meningslöst att underteckna dokument med det nuvarande ukrainska ledarskapet, säger Putin enligt Sky News.

Han kritiserar den ukrainska regeringen för att inte ha hållit val under kriget och påpekar att Ryssland annordnat val, trots att landet också ”befunnit sig i ett tillstånd av väpnad konflikt”.

– Ryssland vill komma överens med Ukraina så småningom, men det är juridiskt omöjligt nu. Ukraina behöver styras av friska människor som vill bygga en sund relation med Ryssland på lång sikt, säger Putin.

Inga val i krigstid

Ukrainas får inte anordna val under krigstid. Landets konstitution fastslår att inga val kan anordnas när det råder undantagstillstånd i landet.

– Senast 180 dagar efter att undantagstillståndet upphört bör fria och demokratiska val hållas för att säkerställa folkets vilja och den fria världens förtroende, förklarade Ukrainas ex-president Petro Porosjenko i ett inlägg på Facebook efter att USA uppmanat till nyval i Ukraina.

– Min stab är och har alltid varit orubbligt emot val under ett krig. Vi har sagt, och fortsätter att säga, att val endast kan äga rum efter en vapenvila och undertecknandet av ett fredsavtal med säkerhetsgarantier för Ukraina, fastslog Porosjenko.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Låtsatsval i Ryssland

Ryssland har annordnat ett riggat presidentval under kriget.

Putin ställde upp helt utan seriösa motkandidater och fick omkring 90 procent av rösterna.

LÄS OCKSÅ: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


25 feb 2026

Byt butik – direkt uppmaning till hela svenska folket

2026 02 26

Om en dryg månad, den 1 april, sänks matmomsen från 12 till 6 procent.

Men många har ifrågasatt om det verkligen kommer att leda till billigare mat i butikerna.

Pensionärernas riksorganisation, PRO, som granskat matpriser i 30 år, är en av grupperna som tillhör skeptikerna.

– Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna, har PRO:s ordförande Åsa Lindestam tidigare sagt.

Uppmaningen: byt butik

Nu varnar regeringen via civil- och konsumentminister Erik Slottner matjättarna för ett sådant scenario.

– Se nu till att sänkningen kommer konsumenterna till del, för ni har ögonen på er nu. Om ni inte låter sänkningen komma konsumenterna till del kommer det skada ert varumärke, säger ministern på en pressträff under onsdagen.

Erik Slottner har även en direkt uppmaning till svenska folket: byt butik till den som de facto sänker priserna.

– Om en vara är billigare i en butik, välj den butiken, uppmanar ministern.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Inget samband hittills

Enligt Konjunkturinstitutet, som bevakat matpriserna sedan det blev klart att momsen skulle sänkas, syns inte några spår av prishöjningar till följd av skatteförändringen.

En liten ökning på 0,1 procent kunde dock noteras i januari, enligt oberoende Matpriskollen.

Det är dock en missvisande liten siffra, menar undersökningsföretaget. Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys var enligt samma mätning den matkedja som höjde priserna mest av alla i januari.

LÄS MER: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen