Moskva attackerat – se videon här

2025 11 23

Moskva är under attack.

Ukrainska styrkor ska ha riktat ett mål mot Shatura kraftverk i Moskva Oblast under natten, enligt ryska medier och cirkulerande videoklipp, rapporterar Kyiv Independent.

Stora explosioner

Videor som delats på sociala medier visar en omfattande explosion och efterföljande brand vid Shatura Thermal Power Plant, beläget cirka 120 kilometer öster om Moskva.

– Vi ser tydliga tecken på en kraftig träff på anläggningen, rapporterar Telegram‑kanalen Exilenova_plus.

Ukrainska militären har ännu inte kommenterat händelsen, och det är ännu oklart vilka skador som uppstått.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Moskvas försvar

Tidigare under natten rapporterade Moskvas borgmästare Sergey Sobyanin att två ukrainska drönare skjutits ner på väg mot huvudstaden.

Rysslands luftfartsmyndighet Rosaviatsiya meddelar också att Zhukovsky flygplats tillfälligt stängts på grund av drönaraktivitet i regionen.

Officiella ryska källor har betonat att man höjt beredskapen för att skydda både kritisk infrastruktur och civilbefolkning, men detaljer kring eventuella skador eller avledda insatser har inte offentliggjorts.

Intensifierade attacker

Senast igår genomfördes en storskalig drönarattack mot det ockuperade Krym, rapporterar Ukrainska Pravda.

Explosioner noterades i Simferopol, Hvardiiske, Krasnoperekopsk och Armiansk. Där träffades kritisk energiinfrastruktur.

– De första explosionerna inträffade runt klockan 00:45 i Simferopol. Smällar hördes från kraftvärmeverket, och en ambulans anlände omkring 00:50, uppger tidningen.

Under de senaste veckorna har både Ukraina och Ryssland ökat attacker mot varandras energiinfrastruktur.

Ukraina har riktat in sig på ryska olje-, gas- och energianläggningar, som finansierar Moskvas fortsatta invasion.

Ryssland har i sin tur försökt slå mot ukrainska energisystem inför vintern.

Tidigare attacker

Tidigare under veckan har flera ukrainska drönarattacker riktats mot industri- och energimål i Ryssland, inklusive anläggningar i Belgorod och Kursk.

Dessa insatser har resulterat i mindre bränder och avbrott i elförsörjningen, men Shatura är ett av de största målen som drabbats nära Moskva på senare tid.

Ingen information finns ännu om omfattningen av skadorna på Shatura-kraftverket eller om några personer skadats.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


25 feb 2026

Byt butik – direkt uppmaning till hela svenska folket

2026 02 26

Om en dryg månad, den 1 april, sänks matmomsen från 12 till 6 procent.

Men många har ifrågasatt om det verkligen kommer att leda till billigare mat i butikerna.

Pensionärernas riksorganisation, PRO, som granskat matpriser i 30 år, är en av grupperna som tillhör skeptikerna.

– Det finns en betydande risk att matjättarna inte alls sänker priserna, och tar för sig av den lägre momsen i form av vinst. Där vill vi inte hamna, har PRO:s ordförande Åsa Lindestam tidigare sagt.

Uppmaningen: byt butik

Nu varnar regeringen via civil- och konsumentminister Erik Slottner matjättarna för ett sådant scenario.

– Se nu till att sänkningen kommer konsumenterna till del, för ni har ögonen på er nu. Om ni inte låter sänkningen komma konsumenterna till del kommer det skada ert varumärke, säger ministern på en pressträff under onsdagen.

Erik Slottner har även en direkt uppmaning till svenska folket: byt butik till den som de facto sänker priserna.

– Om en vara är billigare i en butik, välj den butiken, uppmanar ministern.

LÄS OCKSÅ: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

Inget samband hittills

Enligt Konjunkturinstitutet, som bevakat matpriserna sedan det blev klart att momsen skulle sänkas, syns inte några spår av prishöjningar till följd av skatteförändringen.

En liten ökning på 0,1 procent kunde dock noteras i januari, enligt oberoende Matpriskollen.

Det är dock en missvisande liten siffra, menar undersökningsföretaget. Genomsnittet “döljer dramatiska prishöjningar på enskilda vardagsvaror”, framhåller organisationen i en ny granskning.

– Det handlar om prishöjningar som konsumenten märker direkt vid hyllan. Det är oroande att så många artiklar blivit så mycket dyrare, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen, i en kommentar.

Willys var enligt samma mätning den matkedja som höjde priserna mest av alla i januari.

LÄS MER: Svenska matpriser överraskar – ”nu vänder det”

Foto: Ica-Gruppen resp Willys, City Gross och Coop

Text: Redaktionen


”Det är slutdaltat” – stenhård lag införs i Sverige

2026 02 25

Tidöpartierna föreslår nu ännu hårdare regler.

Beskedet kommer på onsdagseftermiddagen.

Regeringen och Sverigedemokraterna föreslår nu att ännu hårdare regler ska införas i Sverige.

Fler utländska medborgare som begår brott i landet ska dömas till utvisning, rapporterar Aftonbladet.

Stenhårda regler

I dagsläget kan utvisning dömas ut vid minst sex månaders fängelse.

Men regeringen och SD vill nu att en utländsk medborgare ska kunna dömas till utvisning vid brott som ger minst en månads fängelse.

– Sverige har hittills hanterat kriminella med silkesvantar men de silkesvantarna ska nu plockas av, säger Sverigedemokraternas migrationspolitiska talesperson Ludvig Aspling enligt tidningen.

“Det är slutdaltat”

Migrationsminister Johan Forssell (M) menar att de nya reglerna i praktiken kommer att innebära en “avsevärd ökning” av utvisningar av utländska medborgare som begår brott i Sverige.

Uppskattningsvis kommer det att leda till 3 000 utvisningar till år, från 500.

I och med skärpningen ska det bli svårare för kriminella i Sverige att begå upprepade brott, menar migrationsministern.

– Det är helt enkelt slutdaltat. Jag bedömer att Sverige med det här regelverket kommer att få de tuffaste reglerna i Norden, säger han.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

“Ska bli en självklarhet”

Tidöpartiernas nya förslag utgör en fortsättning av den tuffare migrationspolitiken.

– Sverigedemokraterna och regeringen lägger nu fram lagförslag som tydligt markerar att utvisning inte längre ska vara ett undantag utan en självklarhet, kommenterar Sverigedemokraterna på X.

– Åklagare blir skyldiga att yrka på utvisning och alla brott med högre straff än böter blir utvisningsgrundande.

Ingen kommentar ännu

Det ska enligt Tidöpartierna även rensas upp bland de undantag som görs enligt dagens lagstiftning.

Oppositionen har ännu inte kommenterat det nya lagförslaget.

Advokatsamfundet har dock tidigare riktat kritik mot tuffare regler.

– Utvisning kan onekligen innebära ett mycket stort men för den som utvisas. Det är enligt Advokatsamfundet oskäligt att inte ta hänsyn till ett sådant men vid påföljdsbestämningen.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen