Putin försöker inta Tjernobyls kärnkraftverk – Hårda strider

2022 02 25

– Ryska ockupationsstyrkor försöker gripa kontrollen över Tjernobyl.

Ukrainas president meddelar nu att den ryska diktatorns styrkor riktar in sig på det ökända kärnkraftverket i den övergivna orten Pripyat i norra Kyivs Oblast.

Värsta kärnkraftsolyckan

Kärnkraftverket orsakade världshistoriens värsta kärnkraftsolycka 1986 och nu har ryska soldater tagit sig fram till anläggningen och gått till attack mot Ukrainas försvarsmakt, rapporterar landets regering.

Våldsamma strider sker kring anläggningen enligt Ukrainas regeringskansli.

Offrar sina liv

– Ryska ockupationsstyrkor försöker gripa kontrollen över Tjernobyl. Våra försvarare offrar sina liv, framför president Volodymyr Zelensky i sociala medier.

Vill hindra ny tragedi

Presidenten är mycket orolig över vad som kan ske om ryssarna vinner striden vid kärnkraftverket och betonar att Ukrainas soldater slåss hårt för att försvara anläggningen.

– Så att tragedin från 1986 inte ska upprepas, framhåller Zelensky.

Särskild strategi för Tjernobyl

Ukraina har utarbetat en särskild försvarsstrategi för Tjernobylområdet som är en av världens mest radioaktiva platser, rapporterar New York Times.

Attack på hela Europa

Ukrainas ledning understryker att Rysslands krig mot Ukraina är en attack på hela Europa

– Det är en krigsförklaring mot hela Europa, meddelar Volodymyr Zelensky.

Befarar ekologisk katastrof

Ukrainas utrikesminister poängterar också att kampen om kärnkraftverket är mycket viktigt.

– Kan leda till ännu en ekologisk katastrof. 1986 bevittnade världen den största teknologiska katastrofen i Tjernobyl. Om Ryssland fortsätter kriget så kan Tjernobyl inträffa igen 2022, framför Ukrainas utrikesminister Dmytro Kuleba, rapporterar CNN.

26 april 1986

Kärnkraftsolyckan i Tjernobyl skede den 26 april 1986. Men Sovjetunionens vana trogen ville inte berätta om sina stora och välkända brister för omvärlden utan valde att försöka tysta ned olyckan.

Olyckan skedde i samband med ett säkerhetstest på anläggningen och radioaktiva partiklar drev med vinden till stora delar av Europa inklusive Sverige.

Tusentals döda

Studier pekar på att tusentals personer förlorade livet i olyckan om man räknar med senare och kommande dödsoffer då olyckans effekter är mycket långvariga.

Enligt officiella beräkningar avled 31 personer som en direkt följd av olyckan men FN bedömer att det handlar om 50 personer.

Fler dödsoffer på sikt

År 2005 bedömdes ytterligare 4 000 personer ha förlorat livet som ett resultat av den enorma utsläppet av radioaktivt enligt BBC och andra bedömningar talar om betydligt fler dödsoffer på sikt.

Foto: R Chollet

Text: Redaktionen


Klassisk dryck plockas bort – butikskedjor säger nej

2025 05 09

Sveriges kanske mest klassiska läsk är numera en utmaning att hitta i butikerna.

Detta trots ett kraftigt uppsving för intresset de senaste månaderna.

"Valt att plocka bort"

Drycken det handlar om är Cuba Cola, klassikern från 1953 som även var Sveriges första cola på läskmarknaden. Först efter lanseringen kom den amerikanska bjässen Coca-Cola till svenska butiker.

Men idag är det få som erbjuder Cuba Cola i sortimentet.

Flera butiker har plockat bort kultläsken, rapporterar Dagligvarunytt.

– Vi gör allt vi kan för att hjälpa konsumenter att hitta Cuba Cola i butik. Dock har flera dagligvarukedjor valt att plocka bort Cuba Cola ur sortimentet på grund av tidigare låg rotation för Cuba Cola, säger Annika Svensson, chef för externa relationer på Spendrups som tog över läsken 2020, till tidningen.

Hon tillägger att man på grund av ovanstående behövt skära ned på sortimentsbredden.

– Cuba Cola finns i dag inte alltid i handeln i de förpackningar som konsumenter önskar – vilket såklart är beklagligt. Får vi förbättrade listningar hos kedjorna så har vi kapaciteten att lösa det. 

Vanlig missuppfattning

Trots sitt namn har Cuba Cola ingenting med landet Kuba att göra.

Syftet när läsken kom fram på 50-talet var att ge varumärket “en exotisk och internationell känsla”.

Det kändes trist med svensk cola, trots att den alltså är svensk. Borås Cola låter till exempel lite mindre spännande än Cuba Cola, framhåller företaget om namnet.

En annan vanlig missuppfattning är att drycken skulle ha kopplingar till vänsterpolitik.

– Nej, varumärket har inga kopplingar till politik oavsett läger. Däremot sägs det att många trodde att varumärket hade vänstersympatier under 70-talet med tanke på landet Kuba och dess politik, förklarar Cuba Cola.

Hade höga ambitioner

För fem år sedan köptes Cuba Cola upp av Spendrups. Ambitionen var då att “skaka om den svenska läskmarknaden och pigga upp svenska konsumenter”.

Cuba Cola är ett varumärke med stor potential, många känner till varumärket men få kanske vet att det var Sveriges första cola. I och med köpet av Cuba Cola vill vi varsamt förädla och utveckla denna nationalklenod till en modern klassiker, sade Anna-Stina Hallberg, då marknadschef och numera marknadsdirektör på Spendrups, i ett uttalande i samband med uppköpet 2020.

I samband med att bojkotter mot amerikanska varor fått uppmärksamhet under våren har ett nyfunnet intresse visat sig för drycken.

Läs mer här: “Explosionsartat intresse" för Cuba Cola – istället för Coca-Cola och Pepsi

Foto V. Caricatte resp S. Hamal

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 09

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen