Elen är för billig – historiskt nödåtgärd i Sverige
2025 11 17
Elen är för billig i delar av Sverige.
Det får konsekvenser.
Låga elpriser i norra delarna av landet i kombination med höga vattenflöden gör att historiska mängder vatten dumpas från kraftverken utan att bli el, rapporterar SR. Aldrig förr har så mycket vatten släppts förbi turbinerna.
Enligt Jens Berggren, energiexpert på Vattenfall, är det en ovanlig situation.
– Dessa enorma vattenmängder vi har i Sverige gör att vi ibland måste spilla vatten, alltså släppa det förbi dammarna utan att de går igenom turbinerna och därmed genererar el.
Aldrig sett liknande
Jens Berggren understryker att åtgärden handlar om en säkerhetsfråga. Den måste prioriteras, även om ett värde går förlorat när vattnet släpps förbi turbinerna.
Men samtidigt som priserna är så låga i norr stiger elpriset i södra delarna av landet. Just nu är priset 3-4 gånger högre i de två sydligaste elprisområdena, enligt SR.
Vattenfalls energiexpert menar att han aldrig varit med om något liknande tidigare under motsvarande tid på året.
– Jag tror inte att det har varit riktigt så här mycket överkapacitet. Samtidigt rinner det till nytt vatten fortfarande, det kommer ytterligare regn och det fylls hela tiden på.
LÄS MER: Svensk får 800 miljoner kronor – nytt jätteavtal
Nästa halva landets produktion
I Sverige finns omkring 2 000 vattenkraftverk. Tillsammans står de för ungefär 45 procent av landets totala energiproduktion, enligt siffror från Vattenfall.
– Det betyder att vi kan lagra vatten i dammarna när efterfrågan är låg och släppa ut vattnet när efterfrågan är större, förklarar Vattenfall på sin hemsida och tillägger:
– Vi kan till exempel spara på vattenkraften de dagar det blåser mer och det produceras mycket vindkraft. På så sätt kan vi hålla en jämn nivå av energiproduktion i landet.
LÄS MER: Årets uppgång utraderad – valuta faller kraftigt
Foto: Tomas Ärlemo/Svenska kraftnät
Text: Redaktionen


