12nov2025

”Spenderade timmar” – Trump i påstådd jätteskandal

2025 11 12

Demokraterna i representanthusets tillsynsutskott har offentliggjort nya mejl som kopplar president Donald Trump till pedofilen Jeffrey Epstein, som stod åtalad för omfattande sexhandel innan sin död 2019.

Det första mejlet är från 2011 och ska ha skickats till Epsteins dåvarande partner och medarbetare Ghislaine Maxwell – som just nu avtjänar ett långt fängelsestraff för bland annat människohandel.

I mejlet kallar Epstein Trump för "hunden som inte har skällt" och berättar att ett av hans traffickingoffer "spenderade timmar" med Trump.

– Jag vill att du ska inse att den där hunden som inte har skällt är Trump. [Offret] tillbringade timmar hemma hos mig med honom, står det i mejlet enligt ABC News.

Flera mejl

Det andra mejlet som Demokraterna har publicerats är mellan Epstein och författaren Michael Wolff, som har skrivit fyra böcker om Trumps presidentskap.

– Jag hörde att CNN planerar att fråga Trump om hans relation med dig – antingen i direktsändning eller i en intervju efteråt, skrev Wolf till Epstein 2015 – sex månader efter att Trump officiellt annonserat sin presidentkandidatur.

– Om vi ​​skulle formulera ett svar åt honom, vad tycker du att det borde vara? svarade Epstein enligt ABC News.

Författaren svarade en dag senare.

– Jag tycker vi ska låta honom gräva sin egen grav. Om han säger att han inte har varit på planet eller i huset, då ger det dig värdefull PR och politisk valuta. Du kan exponera honom på ett sätt som potentiellt kan gynna dig, eller, om det verkligen ser ut som att han kan vinna, kan du rädda honom och därmed skapa en skuld till dig. 

”Självklart visste han om”

Det tredje mejlet skickades mellan Epstein och Wolff under Trumps första presidentperiod i januari 2019. Mejlutväxlingen verkar handla om att Trump förbjudit Epstein från att besöka hans residens Mar-a-Lago.

– Trump sa att han bad mig lämna. Självklart visste han om tjejerna eftersom han bad Ghislaine att sluta, skriver Epstein enligt ABC News.

Trump har tidigare berättat att han blev osams med Jeffrey Epstein när det uppdagades att Epstein försökte värva unga kvinnor som arbetade på Trumps spa i Mar-a-Lago.

– Han stal folk. Det var slutet för honom, sade presidenten i juli 2025.

LÄS MER: Trump varnar för ”ekonomisk katastrof”

Förnekar 

Trump har förnekat all kännedom om Jeffrey Epsteins sexhandelsverksamhet. Enligt presidenten umgicks de under en begränsad tid, men relationen tog slut efter en konflikt mellan dem. 

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Statyer ändras i hela Sverige – se bilderna här

2025 11 12

Regeringen vill sänka straffbarhetsåldern till 13 år.

Ett förslag som kritiseras av barnrättsorganisationen Bris.

Nu har Bris inlett en omfattande protestkampanj mot förslaget runt om i landet. Flera statyer i svenska städer har klätts i svartvita fångdräkter med texten ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

Se bilderna på statyerna längst ner i texten

”Det är allvarligt”

Enligt Bris är syftet med statykuppen att synliggöra den kritik som finns mot regeringens förslag att sänka straffbarhetsåldern till 13 år för vissa grövre brott.  

– Regeringen har redan mottagit massiv kritik när förslaget att sänka straffbarhetsåldern till 14 år för grövre brott presenterades, ändå väljer de att gå vidare och sänka ytterligare till 13 år. Det är allvarligt inte minst med tanke på att förslaget riskerar att öka andelen barn som begår brott, säger Maria Frisk, generalsekreterare på Bris. 

Regeringen: ”Vi behöver ställa om”

Regeringen motiverar den sänkta straffbarhetsåldern med att det ska hjälpa barn att lämna den kriminella banan samt öka brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd.

– Antalet brottsmisstankar som gäller barn under 15 år har fördubblats på ett decennium, och de misstänkta i grova våldsbrott har blivit allt yngre, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M).

– Vi behöver ställa om för den här verkligheten. En sänkning av straffbarhetsåldern när det gäller allvarliga brott fyller flera syften. Det är viktigt för att hjälpa unga att lämna den kriminella banan, för brottsoffers upprättelse och för att skydda samhället.

LÄS MER: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt 

Se bilderna här

Nedan syns bilder på statyerna ”Lekande barn” i Malmö och ”Nikes” i Göteborg. Båda har klätts i klassiska svartvita fångdräkter med texten: ”13åringar ska inte sitta i fängelse”. 

 

LÄS OCKSÅ: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

Foto: Bris 

Text: Redaktionen


Nya vab-regler på väg – stor förändring nära

2025 11 12

Regeringen öppnar för att ändra åldersgränsen för vab (vård av barn).

I dag har föräldrar bara rätt till ersättning när barnet fyllt 16 år om Försäkringskassan bedömer att det finns en skada som utgör ett påtagligt hot mot barnets liv.

De nuvarande reglerna ledde till att 16-åriga Erika Englunds mamma nekades ersättning – trots att dottern brutit ryggen på tre ställen efter en hästolycka, vilket TV4 tidigare har rapporterat om.

Nu öppnar regeringen för att ändra reglerna. Omfattande förändringar av åldersgränserna och reglerna för vab-ersättning vid vård av äldre barn ligger på regeringens bord.

Det bekräftar äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).  

– Vi tittar vidare på de här frågorna, och det ligger som sagt ett förslag på mitt bord om att utöka rätten och möjligheten ända upp till 18 år, men också till 21 eller 23 år vid särskilda behov, säger hon till TV4.

”Måste förbättra regelverket”

Oppositionen, med Vänsterpartiet i spetsen, anser att regeringen agerar för sent.

Tony Haddou (V), vice ordförande i socialförsäkringsutskottet, påpekar att det redan för tre år sedan fanns ett förslag om att höja åldersgränsen för vab.

– Det räcker inte bara att se över, för vi kan inte ha en situation där människor inte känner en ekonomisk trygghet när saker uppstår i livet som livshotande skador. Då måste man förbättra det här regelverket, säger Haddou till tv-kanalen.

LÄS MER: Över hälften har samma fel – vanligaste missen i bilbesiktningen

FAKTA: Det här gäller i dag

Enligt nuvarande regelverk har föräldrar rätt till vab när barnet är 16 år eller äldre:

- Om ditt barn omfattas av LSS och har fyllt 16 år kan du få ersättning för vab om

  • barnets grundsjukdom förvärras, eller
  • barnet blir akut sjukt i en annan sjukdom.

- Om ditt barn går i den anpassade gymnasieskolan, eller är svårt rörelsehindrat och går i en Rh-anpassad gymnasieutbildning, kan du få ersättning ända till slutet av vårterminen det år då barnet fyller 23 år. Annars är åldersgränsen 21 år.

Källa: Försäkringskassan

LÄS OCKSÅ: Fall på 25 procent – hårt slag mot tre svenska branscher

Foto: K. Sikkema resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen