Putin gömmer sig i skogen

2025 11 12

Putin uppges gömma sig i skogen.

Rysslands diktator Vladimir Putin tycks bli allt mer orolig över sin egen säkerhet.

Nu kommer uppgifter om att Putin gömmer sig i skogen – omgiven av 14 luftvärnssystem.

Putin gömmer sig

En granskning visar att Putin har låtit bygga minst tre identiska kontor på helt olika platser för att det ska bli svårare att räkna ut var han befinner sig, rapporterar Moscow Times.

Kontoren är nästan likadana, men analyser av tusentals olika officiella videor visar på detaljskillnader som avslöjar att det rör sig om olika platser. Enligt granskningen så finns det små skillnader bland annat i hur dörrhandtagen är utformade.

Undersökningen från granskningsgruppen Systema visar att de tre nästan identiska kontoren ligger i Novo-Ogarjovo utanför Moskva, i Sotji samt i en skog utanför Valdaj som ligger mellan Moskva och Sankt Petersburg.

Kreml försöker också skapa förvirring genom att lämna felaktiga uppgifter om var olika möten har ägt rum, enligt granskningen.

LÄS OCKSÅ: MAGA rasar mot Trump

I skogen – omgiven av luftvärnssystem

Den senaste tiden har Putin dock nästan uteslutande befunnit sig på kontoret i skogen i Valdaj, visar undersökningen.

Mellan januari och september 2025 har 29 av 30 offentliga och filmade framträdanden spelats in på kontoret i Valdaj.

Det är ingen slump – kontoret i skogen i Valdaj är det mest skyddade, rapporterar tidningen.

Det är omgivet av inte mindre än 14 luftvärnssystem, har BBC rapporterat.

Orolig för säkerheten

Vladimir Putin tycks alltså bli allt mer försiktig vad gäller den egna säkerheten.

Enligt statsvetaren Konstantin Gaase har Putin troligtvis slutat använda kontoret i Sotji av rädsla för ukrainska drönarattacker. Det kontoret ligger på en ganska öppen plats.

– När du bygger dig en bostad så att du kan se både berget och havet är det inte bara du som ser havet, utan du syns även lite från havet, säger statsvetaren, enligt tidningen.

– Det är mycket lättare att sätta in luftvärnssystem runt Valdaj, tillägger han.

LÄS OCKSÅ: Akut åtgärd i Ryssland - första gången under kriget

Foto: A. Vradenburg resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen