07mars26

Glädjebesked från USA – till Putinallierad

2025 11 05

USA ger ett positivt besked till en av Rysslands närmaste allierade.

Relationerna mellan USA och Rysslands allierade Belarus är på väg att bli bättre.

I september släppte Belarus diktator Alexander Lukesjenko 52 fångar på begäran av USA:s president Donald Trump.

Bland dem fanns journalister och personer som hade deltagit i demonstrationer mot regeringens politik.

Nu meddelar USA att man mjukar upp sanktionerna mot Belarus statsägda flygbolag Belavia, samt mot Lukasjenkos eget presidentflygplan, rapporterar Reuters.

Vänder efter flera år

De mångåriga sanktionerna från USA mot Belarus har riktat sig både mot landet och mot diktatorn Lukasjenko.

Men nu lättar alltså stormakten på sanktionerna.

– Enligt det amerikanska finansdepartementets har sanktionerna formellt tagits bort mot Belavia och ett flygplan som används av högre tjänstemän och medlemmar av Lukasjenkos familj, uppger Kyiv Post.

LÄS MER: ”Kommer känna vårt svar” – Kremls meddelande till Sverige

Boeing 737

Det flygplan som Lukasjenko använder, där sanktionerna ny lyfts, är av modellen Boeing 737 och ägs av regeringen i landet.

Ytterligare ett flygplan, med kopplingar till den auktoritära diktatorn, får lättade sanktioner, samt en lyxhelikopter som används för att transportera Lukasjenko mellan Minsk och hans hem.

– Trots dessa lättnader finns det fortfarande ett brett spektrum av amerikanska sanktioner som infördes efter Belarus riggade presidentval 2020, uppger Kyiv Post.

Den amerikanska regeringen har ännu inte kommenterat de lättade sanktionerna.

Många politiska fångar

Lukasjenko utnämnde sig själv till president efter valet 2020.

Valet anklagades, av bland annat USA, EU och Storbritannien, för att vara bedrägligt.

Men Donald Trump har den senaste tiden svängt i sin uppfattning om diktatorn i Belarus, uppger BBC.

Och trots de frisläppta fångarna sitter fortfarande många fängslade.

– Enligt människorättsorganisationen Viasna sitter omkring 1 220 politiska fångar fortfarande fängslade, uppger BBC.

– Anklagelserna kan sträcka sig från att ha förolämpat presidenten eller deltagit i en extremistorganisation till att uppmana till handlingar som hotar Belarus nationella säkerhet.

LÄS MER: Stora explosioner i ryskt ammunitionslager

Foto: Gage Skidmore resp President of Russia

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen