31okt2025

Har stulit 339 barn

2025 11 01

Personer som tillsammans har stulit 339 barn har identifierats.

Ukraina har identifierat ryssar som är ansvariga för att hela 339 barn har förts bort.

Nu slår landet tillbaka mot förövarna – och ska presentera bevis som inte går att prata bort, meddelar Zelenskyj.

Ansvariga har identifierats

Ukrainas utrikesunderrättelsetjänst SZRU har sammanställt en detaljerad lista över 339 ukrainska barn som har kidnappats av Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Men inte bara det – de har också identifierat ryska personer och institutioner som är ansvariga för kidnappningarna.

Nu slår Ukraina tillbaka mot de ryssar som är ansvariga för brotten, och kommer bland annat att införa sanktioner, meddelar president Volodymyr Zelenskyj.

Ukrainas underrättelsetjänst samlar dessutom in bevis som Ryssland kommer att få svårt att förklara bort, enligt den ukrainska presidenten.

– Utrikesunderrättelsetjänsten har en lista på 339 barn. Utöver att lokalisera dem har jag bett vår underrättelsetjänst att tillhandahålla uppgifter som är obestridliga för ryssarna, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

Bevis mot de ansvariga ryssarna kommer snart att presenteras.

– Inom en vecka eller två kommer vi att ha ett dokument som listar alla 339 barn – med adresser, namn och de institutioner som tog dem och försökte radera deras identiteter, säger Ukrainas president.

LÄS OCKSÅ: "Sverige retar Ryssland till vansinne"

Miljoner barn under rysk kontroll

Ukraina vill också att internationella sanktioner riktas mot alla personer och institutioner som nämns i rapporten.

– Det är avgörande att de ansvariga – individer och institutioner – tar konsekvenserna, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

De 339 barnen på listan är dock bara en liten del av alla de ukrainska barn som har förts bort av Ryssland sedan kriget inleddes.

Över 19 500 ukrainska barn har tvångsförflyttats eller deporterats av Ryssland, enligt tidningen, som hänvisar till uppgifter från humanitära organisationer.

Över 1,6 miljoner ukrainska barn lever också på något sätt under rysk kontroll. Många av dem lever i ockuperade områden, medan en mindre andel har deporterats till Ryssland.

Enligt rapporter utsätts de ukrainska barnen för bland annat påtvingad ”russifiering” samt militarisering och ideologisk indoktrinering.

LÄS OCKSÅ: "48 procent har förstörts" - Ukrainas nya prioritering

Foto: N. Dumlao

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Ryssland hånas av sin egen befolkning

2026 03 28

Ryssar visar sitt förakt för regimen.

På många håll i Ryssland installerar man modulära skyddsrum i betong, tusentals kilometer från Ukraina.

Det får befolkningen att håna regimen, samtidigt som siffror visar att bara 16 procent av skyddsrummen uppfyller säkerhetskraven.

”Någon har stoppat pengar i fickan”

I staden Tjeboksary, som är huvudstad i Rysslands Chuvasjienrepublik, har 11 provisoriska bombskydd mot flyghot börjat dyka upp, rapporterar Kyiv Independent.

Staden ligger 1 000 kilometer från Ukraina, och är ett av flera exempel på hur Ryssland försöker skydda sin befolkning när kriget kommer allt närmare hemlandet.

Men initiativet hånas av lokalbefolkningen.

– Varför behöver vi dem ens? Vi bor inte nära gränsen, lyder en kommentar på den lokala Telegram-kanal Serditaya Chuvashia, rapporterar tidningen.

Andra lokala invånare liknar bombskydden vid ”offentliga toaletter”, medan någon tycker att de ser ut som ”hundkennlar”.

Invånare frågar sig också om bombskydden verkligen behövs eller om det rör sig om ett ”korruptionsupplägg”.

– Någon har stoppat pengar i fickan, menar en invånare som tror att någon korrupt person har tjänat pengar på byggnationen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Används som bastu

Liknande modulära skyddsrum har installerats på flera håll i Ryssland, allt längre in i landet, vilket visar att kriget kommer närmare civilbefolkningen.

Samtidigt uppges de modulära skyddsrummen erbjuda ett väldigt begränsat skydd mot missiler. De är bara anpassade för att skydda mot drönare, vilket blir ett problem när Ukraina attackerar med Flamingomissiler allt oftare.

Rysslands civilförsvarsystem är i dåligt skick, enligt tidningen.

Siffror från 2025 visar att endast 16 procent av skyddsrummen i Ryssland är lämpliga för användning.

De som inte uppfyller säkerhetskraven används ofta i helt andra syften.

De används bland annat som förvaringsutrymme, parkeringsplats och till och med som bastu, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ryska planen går i kras - "dömd att misslyckas"

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen