Kanadensiska vapen till Ryssland
2025 10 31
Ryska soldater krigar i Ukraina med vapen från Kanada.
Trots sanktioner som förbjuder militär export till Ryssland dyker kanadensiska skjutvapen upp i krigsmaktens attacker mot Ukraina.
Allt ofta syns bilder på vapen som är tillverkade i Kanada på ryska sociala medier.
– En video som publicerats på Telegram visar en rysk marinkårssoldat känd under anropssignalen Yary, som avfyrar ett gevär tillverkat av Cadex Defence, ett företag baserat söder om Montreal i Kanada, uppger den kanadensiska nyhetssajten Global News.
Säljs i Moskva
På en webbplats för en vapenhandlare i Moskva finns också bilder på vad som verkar vara sju Cadexgevär i olika färger som säljs i butiken.
Den kanadensiska vapentillverkaren Cadex Defence har 100 anställda.
– Vi exporterar inte till Ryssland, säger företagets president Serge Dextraze, till Global News.
Vapentillverkaren har ingen aning om hur de kanadensiska vapnen hamnat i ryska händer.
– Jag är väldigt upprörd, säger Serge Dextraze.
Han misstänker att de köptes och såldes, kanske flera gånger, innan de skickades till Ryssland.
En talesperson för Global Affairs Canada tror att ryska styrkor kan ha tagit vapen, som skickats till Ukraina, på slagfältet.
Läs mer: Trump hävdar: Har fått tungt löfte av Kina
Följer reglerna
Cadex Defence uppger att företaget följer de federala reglerna för vapenexport och att de har tackat nej till ett stort antal potentiella köpare.
– Vi betjänar specialstyrkorna i de flesta Natoländer. Vi kommer aldrig att sälja ett gevär till något land som potentiellt skulle kunna vända sig mot vårt folk, säger Serge Dextraze.
– Men ingen kan hindra ryssarna från att få vad de vill ha. De hittar alltid ett sätt.
Ukraina reagerar
Från ukrainskt håll kallar man uppgifter om de kanadensiska vapnen i Ryssland för "ett chockerande avslöjande".
– Kanada måste stärka sanktionerna mot de som exporterar till Ryssland och avsätta mer resurser för att upprätthålla befintliga sanktioner, säger Ukrainska kanadensiska kongressens Ihor Michalchyshyn, till Global News.
– Detta är ännu ett bevis på att kanadensiska sanktioner är bristfälliga och ineffektiva.
Läs mer: Ryssland bekräftar jätteproblem – går fyra gånger långsammare
Foto: T. Tucker
Text: Redaktionen
 


