Ulf Kristersson: Ni har de sämsta i hela Sverige

2025 10 30

I helgen gick Moderaternas arbetsstämma i Västerås av stapeln.

Stämman, som äger rum vart fjärde år, samlar enligt partiet flera hundra moderater och pågick från torsdag till söndag förra veckan.

"Landets sämsta"

En av talarna var statsminister Ulf Kristersson.

Då passade han på att såga skolorna i Göteborg. Enligt statsministern har storstaden de sämsta i hela Sverige.

– Fem av landets tio sämsta grundskolor drivs av Göteborgs stad, säger Ulf Kristersson i talet, som har publicerats på Moderaternas hemsida.

Även Stockholm och Malmö, som likt Göteborg styrs av rödgröna partier, får sig en känga.

Vårt budskap till stockholmarna, göteborgarna och malmöborna är att ni och era fina städer förtjänar bättre, säger Kristersson.

"Glömmer nämna..."

Göteborgs skolkommunalråd Viktoria Tryggvadottir Rolka (S) välkomnar statsministerns sågning. Hon ser det som ett tecken på att Kristersson insett att stadens skolor behöver mer stöd, rapporterar GP.

Men.

Det går ändå åt rätt håll, menar kommunalrådet.

– Han glömmer att nämna att Göteborg är den kommun där vi faktiskt har lyft skolresultaten och ökat andelen behöriga lärare väldigt kraftigt sedan vi kom till makten, Viktoria Tryggvadottir Rolka till tidningen.

Båda har rätt

Ulf Kristersson har rätt i att fem av Sveriges tio sämsta grundskolor finns i Göteborg, sett ur perspektivet att de sämst klarar kunskapskraven i alla ämnen, enligt GP som granskat uttalandet.

Tidningen påpekar dock att det var likadant när Moderaterna styrde staden. Det har dessutom skett en förbättring sedan det rödgröna blocket valdes till makten för tre år sedan.

– Det är mycket tack vare den lovskola som vi införde under förra mandatperioden som nu räddar upp studieresultaten. Det är ju fortfarande så att vi i Göteborgs stad presterar betydligt mycket sämre än vad man gör i övriga landet, säger Axel Josefsson (M), kommunstyrelsens ordförande under förra mandatperioden, till GP.

LÄS MER: Mardröm för Kristersson – ras på 14 procentenheter

Sveriges sämsta skola

Tidigare i år pekades Mosstorpsskolan i Skärblacka, Norrköpings kommun, ut som den sämsta grundskolan i Sverige, efter en granskning av Dagens ETC.

Den rankingen baserades på vilka skolor som fått in flest klagomål till Skolinspektionen.

LÄS MER: Hastighetsgräns införs för fotgängare – så fort får man gå

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 oktober 2025

“Kan omedelbart agera” – flera Natoplan i luften

2025 10 30

Flera Natoländer har skickat upp stridsflyg tidigt på torsdagsmorgonen.

Det bekräftar den polska militären i ett uttalande.

Skälet är att Ryssland intensifierat massiva attacker mot Ukraina.

– Med anledning av att Ryska federationen genomför attacker mot mål på Ukrainas territorium har polska och allierade flyg påbörjat operationer i vårt luftrum, meddelar Polens operativa kommando på X.

Allt aktiveras

Operationen är kraftfull.

Enligt den polska militären aktiveras “alla tillgängliga styrkor” från Natolandet.

– I enlighet med gällande procedurer har de väpnade styrkornas operativa befälhavare aktiverat alla tillgängliga styrkor och resurser som står till hans förfogande, framhäver kommandot vidare och tillägger:

– Jaktplan och ett tidigt varningsplan har lyft, och markbaserade luftförsvarssystem samt radarsystem har satts i högsta beredskap.

"Redo att omedelbart agera"

Polen understryker att åtgärderna är av förebyggande karaktär.

Operationen syftar till att “skydda och säkra luftrummet”.

– Särskilt i områden som gränsar till hotade regioner.

Militären låter dock meddela att stridsflygen kan agera med mycket kort varsel.

– De väpnade styrkornas operativa kommando övervakar den aktuella situationen, och underlydande styrkor och resurser är fortsatt redo att omedelbart agera.

LÄS MER: Dubbelattack mot Ryssland

Attackerat energiinfrastruktur

I Ukraina har akuta strömavbrott inträffat över stora delar av landet till följd av den massiva ryska drönarattacken under natten, som riktats mot ukrainsk energiinfrastruktur.

– Om ni för närvarande har elektricitet, vänligen förbruka den sparsamt, uppmanar den statliga energinätsoperatören Ukrengo i ett uttalande.

Minst elva personer, inklusive sex barn ska ha skadats i Zaprizhzhia av attacken, enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: EU-minister hotar: ”Jämna Moskva med marken”

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen


Här är tre svenska filmer på SVT Play som du måste se

2025 10 30

SVT Play fyller löpande på sitt utbud.

Och nu lyfts tre av de bästa svenska filmerna hos streamingsajten fram.

Det är filmexperten Eric Diedrichs som för Café har gått igenom SVT Plays utbud för att leta fram det allra bästa.

Tre bästa svenska

Diedrichs lyfter fram Amanda Kernells “enastående skilsmässodrama” Charter från 2020.

Filmen har 6,2 i betyg på IMDB med bland andra Ane Dahl Torp, Sverrir Gudnason och Tintin Poggats Sarri i huvudrollerna.

– Ett drama om Alice som börjar inse att hon håller på att förlora den pågående vårdnadstvisten med exmaken Mattias, förklarar SVT Play om filmen.

– I ett sista desperat försök att vinna sina två barn tillbaka bestämmer sig Alice för att föra bort dem på en charterresa till Teneriffa.

Lilja 4-ever

Filmexperten lyfter även fram Exodus från 2023 och Lukas Moodyssons Lilja 4-ever från 2002.

Exodus är ett drama om tolvåriga Amal som är på flykt från Syrien och tvingas lita på människosmugglare, regisserad av Abbe Hassan.

Lilja 4-ever handlar om 16-åriga Lilja som bor i en sliten och fattig förort någonstans i det forna Sovjetunionen.

– Hennes enda vän är den unge pojken Volodja och tillsammans drar de runt i området och fantiserar om hur man kan göra livet lättare att leva, förklarar SVT Play.

– En dag tänds hoppet när Lilja blir förälskad i Andrej som ber henne följa med till Sverige för att börja ett nytt liv. 

Kommer snart

SVT Play är samtidigt på väg att fylla på utbudet med en rad filmer.

Det rör sig bland annat om svensk-danska Cornelis från 2010, skräckfilmen Smile från 2022 och Svensson, Svensson-filmen från 1997.

World War Z

En annan film som inom kort läggs till är den hyllade amerikanska zombiefilmen World War Z från 2013 med Brad Pitt i huvudrollen.

– En skräckthriller där den tidigare FN-medarbetaren Gerry Lane kämpar mot tiden för att stoppa en global zombiepandemi som hotar att utplåna hela mänskligheten, framhåller SVT Play om filmen.

– När världens regeringar faller och samhällen kollapsar reser Gerry jorden runt i jakt på svar och en möjlig lösning.

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen