29 oktober 2025

Ryssland hävdar: redo att avge “jättelöfte” till Europa

2025 10 29

Sergej Lavrov påstår att Ryssland är redo att lova att aldrig attackera Nato eller EU i framtiden.

Det säger den ryska utrikesministern i ett nytt uttalande.

“Löftet” ska införlivas genom vad Lavrov kallar för “säkerhetsgarantier” från Ryssland.

– Vi har upprepade gånger sagt att vi aldrig har haft och inte har några avsikter att attackera någon nuvarande Nato- eller EU-medlemsstat. Vi är beredda att förankra denna ståndpunkt i framtida säkerhetsgarantier för denna del av Eurasien, säger Lavrov enligt nyhetsbyrån Anadolu Agency.

Den ryska utrikesministern menar dock att EU “rör sig bort från att överväga framtida garantier på en kollektiv grund” eftersom de söker säkerhetsgarantier “inte med utan mot Ryssland”.

Följer inte avtal

Lavrovs uttalande måste sättas i ett sammanhang.

Ministern har tidigare förnekat att Ryssland ens invaderat Ukraina.

Alldeles nyligen påstod Lavrov dessutom att den ryska aggressionen mot Ukraina inte är ett brott mot Budapestmemorandumet, som i grunden handlar om säkerhetsgarantier till Ukraina, Belarus och Kazakstan i utbyte mot att dessa länder gått med på att avstå sina kärnvapen som de hade ärvt efter Sovjetunionens upplösning 1991.

I avtalet har Ryssland exempelvis förpliktat sig att ”respektera Ukrainas oberoende och suveränitet samt befintliga gränser” och lovat att “avstå från hot om eller användning av våld mot Ukrainas territoriella integritet eller politiska oberoende”, skriver Pravda.

Avfärdar vapenvila

Moskva, med Lavrov i spetsen, har även gång på gång avfärdat amerikanska och ukrainska förslag om vapenvila i kriget, som pågått i tre och ett halvt år.

– Ett vapenvila nu skulle bara betyda en sak – att en stor del av Ukraina förblir under kontroll av en nazistregim. Det skulle vara den enda platsen på jorden där ett helt språk är lagligt förbjudet, för att inte tala om att det är ett officiellt FN-språk och talas av majoriteten av befolkningen, påstår Lavrov.

Anklagelser om att Ukraina är “nazister” har varit ett återkommande inslag i den ryska propagandan och saknar grund.

LÄS MER: Drönare har skjutits ner i Estland

Vänder sig till Trump

Enligt Lavrov själv gör Ryssland “allt i sin makt” för att få ett slut på kriget, samtidigt som de ryska drönarna fortsätter att regna över Ukraina.

Han påstår också att det är Natos europeiska medlemmar som förlänger kriget. Istället sätter han sitt hopp till Trump att övertala länderna.

– Vi hoppas att USA:s president Donald Trump förblir uppriktigt engagerad i att lösa den ukrainska krisen, säger Lavrov.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 mars 2026

Nya regler på gång för boende i hyresbostäder

2026 03 16

Det ska bli lättare att hitta bostad.

Regeringen föreslår nya regler för boende i hyresbostäder.

Detta för att göra det enklare för privatpersoner och företag att hyra ut bostäder och för att få fler bostäder i bruk.

Lättare att hyra ut i andra hand

En av de största förändringarna gäller personer som vill hyra ut sin bostadsrätt i andra hand.

Idag kan tidigare uthyrningar göra att föreningen säger nej, men regeringen vill ändra på det.

Istället ska bostadsrättsföreningen bara få säga nej om lägenheten har hyrts ut under en längre tid eller i större omfattning.

– När möjligheterna att hyra ut bostadsrätter i andra hand ökar kan fler bostäder bli tillgängliga, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson (M).

Regeringen vill se till att fler bostäder används aktivt, genom att göra det enklare att hyra ut de som står tomma eller inte används fullt ut.

LÄS MER: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Ny privatuthyrningslag

Regeringen vill också införa en ny privatuthyrningslag för den som hyr ut sitt hus eller delar av det mot betalning.

Lagen ska gälla uthyrning av högst två lägenheter som inte är en del av den egna bostaden.

Reglerna ska också skydda den som hyr, vilket innebär att villkor som är sämre än lagens standard inte får användas.

– För att bostadsbeståndet ska användas mer effektivt behöver det vara enklare att hyra ut sin bostad, säger Carlson.

Högre avgifter föreslås

Regeringen föreslår även att hyresförmedlare ska kunna ta ut högre avgifter, kopplade till prisbasbeloppet, samt att vissa tvister om återbetalning av hyra ska kunna lösas snabbare i domstol.

För privatpersoner kan det dock innebära att förmedlingskostnaden kan bli något högre, men att hyrestvister avgörs snabbare än idag.

Om riksdagen säger ja till förslaget kan de nya reglerna börja gälla redan 1 juli 2026.

LÄS MER: Kommer slå till mot Ryssland – Trump avslöjar

Foto: MKB

Text: Redaktionen


16mars26

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja

2026 03 16

En matkedja är billigare än de andra.

Att hitta billig mat har blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren, till följd av inflationen.

Men vilken matkedja är egentligen billigast?

Ett nytt test visar att en av kedjorna sticker ut.

”Har en helt annan service”

Matkassen har blivit allt dyrare de senaste åren, rapporterar Sydsvenskan.

Nu har tidningen besökt sju olika butiker för att ta reda på var man egentligen hittar den billigaste matkassen.

Resultatet bekräftar att Lidl är billigast.

Den matkasse som tidningen köper kostar 820 kronor på Lidl medan den exempelvis kostar 920 kronor på Ica.

2022 gjordes samma test med exakt samma matkasse. Resultatet blev detsamma – Lidl var billigast.

Enligt Ica beror skillnaden på att de har ett bredare sortiment och erbjuder andra tjänster än Lidl.

– Vi har en helt annan service. Vi har delikatessdisk, fisk, post och manuellt styckat svenskt kött, säger Per Tengberg, Icahandlare på Ica Kvantum Malmborgs Caroli, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Kommer slå tillbaka mot Ryssland - Trump avslöjar

Bekräftas i annan undersökning

Matkassen har blivit i snitt 20 procent dyrare sedan samma test gjordes 2022, enligt tidningen.

Lågpriskedjor har därför blivit allt viktigare för svenskar de senaste åren.

Att Lidl är billigast har även tidigare bekräftats i en undersökning av PRO, som MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

I PRO:s undersökning kostade en matkasse på Lidl 1 082 kronor. Samma matkasse på Willys låg på 1 088 kronor. På Ica Maxi Stormarknad kostade den 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, sade Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

I samband med PRO-undersökningen förra året anklagades Willys och Ica för att tillfälligt sänka sina priser inför granskningen.

I årets undersökning plockade man därför bort butiker som uppvisade stora prisvariationer.

– Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Kina sluter upp i kriget

Foto: Maria Lin Kim

Text: Redaktionen