27 aug 26

Hårdare regler för mobilanvändare i Europa

2025 10 26

Europeiska mobilanvändare stoppas av regler.

Mobilanvändare i Europa har inte samma tillgång till appar och funktioner som resten av världen.

I synnerhet gäller det användare som äger en iPhone.

EU har infört teknikregler som gör att flera nya funktioner i din iPhone och andra populära appar aldrig släpps – eller dröjer långt längre än i USA, rapporterar DN.

Funktioner som saknas

Skillnaderna mellan hur teknik fungerar i Europa och USA blir allt tydligare.

Flera nya funktioner i Apples och Googles produkter har stoppats helt på grund av EU:s regler för digitala marknader.

Ett exempel är Apples nya hörlurar AirPods Pro (2025), där funktionen Live Translation översätter tal i realtid mellan två språk.

I USA marknadsförs den som ett sätt att ”samtala fritt utan språkbarriärer” – men i EU är funktionen blockerad.

Samma sak gäller Apple Intelligence, företagets stora satsning på artificiell intelligens hos iPhone och Mac.

Funktionen låter Siri skriva mejl, sammanfatta texter och förstå naturligt språk – men har inte lanserats i Europa.

– EU vill gå före resten av världen med sin reglering. Genom att reglera i lag förtydligar man vem som är ansvarig för vad, i stället för att den starkes rätt gäller, säger Susanne Stenberg, senior forskare på forskningsinstitutet Rise, till DN.

LÄS MER: Meta sparkar 600 anställda

Tjänster försenas

Det är inte bara Apple som påverkas.

Google och Meta har också tvingats bromsa sina lanseringar i Europa.

Googles Gemini, tidigare kallad Bard, lanserades ett helt år senare i EU än i USA efter att myndigheter varnat för bristande personuppgiftsskydd.

Karttjänsten Google Maps har också ändrats – EU-regler förbjuder Google från att ”gynna sina egna produkter”, vilket gjort att kartorna inte längre visas direkt i sökresultatet.

Techjättar i strid

Regleringarna har väckt starka reaktioner i Silicon Valley.

Flera bolag har krävt lättnader och fått stöd från Donald Trump, som hotat med strafftullar mot EU.

Men EU-kommissionen har stått fast vid sina beslut.

– Vi fattar såklart att företag vill försvara sina vinster till vilket pris som helst, men det är inte vad DMA handlar om, säger Thomas Regnier, talesperson för EU-kommissionen, till Politico.

Nu väntar en översyn av reglerna som ska vara färdig i maj 2026.

LÄS MER: Hushåll kan få 30 000 kronor mer – på ett villkor

Foto: Kaboompics

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Finland trotsar Europa – slår till mot Ryssland

2026 11 02

Finland tar till krafttag mot Ryssland.

Finland planerar ett oväntat drag mot ryska idrottare.

Landet vill agera på egen hand – utan att invänta EU, rapporterar Yle.

Ska stoppa ryska idrottare

Finlands utrikesminister Elina Valtonen (Samlingspartiet) uppger att landet tänker driva igenom ett nationellt inreseförbud mot ryska idrottare.

Frågan har tidigare diskuterats på EU-nivå. Finland vill dock inte invänta ett gemensamt beslut från medlemsländerna, utan planerar att gå vidare med egna nationella åtgärder för att stoppa ryska idrottare från att resa in i landet.

– Om Ryssland fortsätter sitt anfallskrig kommer ryska idrottare inte att ha något att göra i Finland nästa år, skriver Elina Valtonen i ett inlägg på X.

Läs mer: Chocksiffra för V i ny mätning

Kan påverka alla 

Valtonen antyder att åtgärderna kan omfatta samtliga ryska idrottare, även dem som tävlar under neutral flagg.

– När det gäller exempelvis visumlagstiftningen är den kopplad till medborgarskap och inte till vilka symboler man tävlar under, säger hon till Helsingin Sanomat.

Exakt hur förbudet ska genomföras är ännu inte klart. Enligt Helsingin Sanomat handlar det sannolikt om förändringar i visumreglerna. Med dagens regler kan idrottare från Ryssland i vissa fall resa in i Finland för att arbeta, om de uppfyller villkoren.

I slutet av november väntas ryska längdskidåkare till Ruka för en deltävling i världscupen. Nästa vecka väntas även ryska hockeyspelare till Finland för NHL-matcher.

Uppmanar fler länder

Samtidigt har frågan om ryskt deltagande i internationell ishockey blivit alltmer aktuell.

Finlands idrottsminister Mika Poutala (KD) säger att han inte tror att Finland kommer att spela mot Ryssland i hockey-VM.

– Jag ser inte någon situation där idrottsförbundet och staten skulle ha olika uppfattningar i en fråga. Jag tror att slutresultatet blir att vi inte kommer att spela mot Ryssland i tävlingar, säger han till Helsingin Sanomat.

Finlands ishockeyförbund har under helgen varit i kontakt med flera stora europeiska hockeynationer för att undersöka möjligheten till en gemensam lösning.

Poutala menar att en bojkott från ett enskilt land inte skulle sätta särskilt stor press på det internationella ishockeyförbundet.

– Men om plötsligt fem eller sex stora hockeynationer säger att vi vägrar spela om Ryssland är med, då blir trycket på det internationella förbundet något helt annat, säger ministern.

Bakgrunden är ett beslut från idrottens skiljedomstol Cas, som innebär att Internationella ishockeyförbundet ska tillåta ryska landslag att delta i turneringar igen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Ny körkortsregel i Sverige – kommer idag

2026 11 02

En ny körkortsbehörighet ska införas i Sverige.

Idag ingår det som kallas för B1 i det vanliga B-körkortet.

Det upplägget ska dock förändras.

Ett särskilt B1-körkort är på gång som ska ge rätt att köra ett fordon på max 2 500 kilo och med en maxhastighet på 45 kilometer i timmen. Det handlar alltså om fordon som går långsammare än vanliga personbilar men snabbare än dagens a-traktorer.

Under måndagen ska regeringens utredare presentera förslagen för de nya fordonen samt körkortsbehörigheten efter att EU gått fram med direktiven, rapporterar SR.

Helt ny fordonstyp

Sannolikt kan det bli så att den nya körkortsbehörigheten får följden att vi får en helt ny kategori av fordon på vägarna.

– Transportstyrelsens preliminära bedömning är att nuvarande fordonsbestämmelser behöver anpassas genom att det införs en ny fordonstyp i Sverige, framhåller myndigheten.

Enligt Transportstyrelsen kommer det att krävas både godkänt kunskapsprov och körprov för B1-körkortet, precis som ett vanligt B-körkort. Grundregeln är att 16-åringar ska kunna ta körkortet.

– Medlemsstaterna har möjlighet att sänka åldern till 15 år men behöver då tillåtelse från EU-kommissionen. Innan kommissionen ger samtycke till detta ska de ha bedömt att en sådan sänkning av minimiåldern inte inverkar negativt på trafiksäkerheten, förklarar Transportstyrelsen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Gäller max till du är 21 år

Det som väntas presenteras idag är det som gäller de tekniska kraven som ska gälla för de nya bilarna. Utredningen planeras att vara helt klar till sommaren, men reglerna föreslås träda i kraft först 2029.

– Medlemsstaterna ska införliva majoriteten av de nya reglerna senast tre år efter att direktivet beslutats och tillämpa dem efter ytterligare ett år, skriver Transportstyrelsen.

B1-körkortet, som riktar sig till ungdomar, ska max vara giltigt till dess att personen fyllt 21 år.

Läs mer: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen