10dec2025

Swedbank slår larm: 40 år av orättvisa väntar

2025 10 24

Var redo för över 40 år av orättvisa.

Det är slutsatsen efter en ny ekonomisk rapport från Swedbank.

6 000 mindre varje månad

Storbanken har granskat kvinnors inkomster i förhållande till män.

De goda nyheterna är att kvinnornas löner ökar snabbare än vad männen gör.

Men det dåliga är att det går för långsamt. 

Enligt Swedbank kommer det att dröja till år 2069 innan kvinnors och mäns inkomster är lika, om trenden fortsätter i samma takt som nu.

I snitt tjänar kvinnor 6 000 kronor mindre än män varje månad.

– Att kvinnor fortfarande tjänar flera tusenlappar mindre varje månad handlar inte bara om lön – det påverkar pension, sparande och framtida trygghet, säger Anna Sandberg, placeringsspecialist på Sparbanken Eken, i en kommentar.

"Handlar om frihet"

I rapporten framgår det att sex av tio kvinnor med barn har gjort justeringar kring sin jobbsituation för att få vardagslivet att gå ihop med familj.

Det kan till exempel handla om att gå ned i arbetstid, byta jobb eller avstå karriärmöjligheter. Motsvarande andel bland männen är 47 procent.

För en medianlön blir skillnaden i arbetstid 3 000 kronor mindre i lön efter skatt varje månad, enligt Swedbank.

Motsvarande summa för pensionen är 1 500 kronor mindre varje månad.

– Ekonomisk jämställdhet handlar inte bara om kronor och ören, utan om frihet och möjligheten att påverka sitt eget liv. Jämställd ekonomi är bådas ansvar och kan man inte dela lika vad gäller hem och familj bör det kompenseras ekonomiskt, säger Anna Sandberg.

LÄS MER: Nordea: En av fyra svenskar klarar inte ökad månadskostnad

"Orimligt gap 2025"

När det gäller just möjligheten till karriär uppger 64 procent av männen att de har ganska eller mycket goda möjligheter, medan enbart 49 procent av kvinnorna upplever samma sak, enligt en undersökning från ManpowerGroup.

Att kvinnor upplever att de halkar efter, att de har sämre karriärmöjligheter och får sämre utveckling i jobbet än män, är ett orimligt gap 2025. Utöver frågan om rättvisa förutsättningar i arbetslivet, är utvecklingsmöjligheter även en strategisk fråga för svenska arbetsgivare, säger Anna Rydell, Managing Director på Manpower och Jefferson Wells i Sverige.

LÄS MER: Skatten kan sänkas – för 1,2 miljoner hushåll

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Mette Frederiksen läxar upp Mark Rutte

2026 01 22

USA:s president Donald Trump och Natos generalsekreterare Mark Rutte uppger att de enats om ett ramavtal för Grönland.

Exakt vad avtalet innehåller är oklart, men enligt Rutte handlar det bland annat om att Natoallierade ska intensifiera sitt säkerhetsarbete i Arktis.

Trump hävdar i sin tur att USA kommer få exklusiv tillgång till investeringar i Grönlands mineralresurser. Det har även rapporterats att Danmark och USA ska omförhandla försvarsavtalet om Grönland från 1951, vilket kan innebära att USA får kontroll över begränsade landområden på Grönland.

Läxar upp Natochefen

Nu svarar Danmarks statsminister Mette Frederiksen.

Hon vänder sig direkt till Natochefen Mark Rutte.

– Natos generalsekreterare har inte mandat att förhandla på Grönlands vägnar. Han har inte heller mandat att förhandla på Danmarks vägnar, säger hon till TV2.

Frederiksen understryker att Danmarks och Grönlands röda linjer kvarstår. Grönlands framtid kan endast definieras av Grönland, betonar hon.

– Vi har sagt från början att Konungariket Danmark kommer att bestå – även efter detta. Vi har aldrig övergett våra åsikter kring det. Så ingenting har förändrats i den danska positionen eller i den grönländska positionen, säger Mette Frederiksen.

LÄS MER: Busch läxar upp Trump – i amerikansk media

Påverkar Sverige

Det påstådda avtalet om Grönland kommer att påverka Sverige, enligt uppgifter till den finska tidningen Iltalehti.

Enligt tidningens uppgifter ska de nordliga Natoländerna, inklusive Sverige, delta i att utveckla ett stärkt robot- och luftförsvar för den arktiska regionen. Det nya avtalet omfattar även rymdkapacitet, i syfte att förhindra att Kina och Ryssland avfyrar robotar från rymden.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA ska störta regering ”innan årsskiftet”

Foto: Nato

Text: Redaktionen