FRANSK FÖRSVARSCHEF: ”Våldsam chock” väntar Europa
2025 10 22
Frankrikes nyutnämnda försvarschef Fabien Mandon förväntar sig att Ryssland kommer ”chocktesta” Europa inom 3–4 år.
Mandon utfärdar varningen i ett tal till det franska parlamentets försvarsutskott, rapporterar Politico.
– Ryssland är ett land som kan frestas att fortsätta kriget på vår kontinent, säger generalen och varnar för att Europa kan drabbas av en våldsam ”chock” inom tre till fyra år.
– Det första målet jag har gett de väpnade styrkorna är att vara redo om tre eller fyra år för en chock som skulle kunna vara ett slags test. Detta test genomförs redan i form av hybridattacker, men det kan bli våldsammare.
Flera varningar
Flera europeiska generaler och underrättelsetjänster har tidigare varnat för att Ryssland kan komma att attackera Nato under de kommande åren. Bedömningarna av tidsramen varierar, men de flesta pekar på perioden mellan 2027 och 2030.
LÄS MER: Storm Shadow-missiler har slagit ner i Ryssland
Oväntat franskt utspel
Traditionellt har franska militärer varit mer återhållsamma än många av sina europeiska kollegor med att tala öppet om risken för en rysk attack mot Nato.
Men nu ansluter sig även Frankrike till varningskören.
– Att anta att invasionen av Ukraina är den sista attacken och att den inte kommer att hända igen på vår kontinent är att ignorera den risk som våra samhällen står inför, säger försvarschefen Fabien Mandon.
Generalen tillägger att Europa har kapacitet att möta framtida hot. Mandon framhåller att den militära upprustning som nu pågår i flera europeiska länder är helt avgörande.
– Om våra fiender uppfattar att vi genomför denna ansträngning kan de hålla sig tillbaka. Men om de känner att vi inte är beredda att försvara oss själva, då ser jag inte vad som skulle kunna stoppa dem.
LÄS OCKSÅ: Total förvirring – Kreml ger nytt besked om Putin och Trump
Foto: Nato
Text: Redaktionen