Lägger ned hela Dollarstore – Sveriges grannland har fått nog

2025 10 22

En av Norges mer uppmärksammade butikskedjor slår igen.

Hela Dollarstore i Norge lägger ned.

Företaget NorgesGruppen som driver kedjan bekräftar beskedet i ett pressmeddelande.

Det här är ett krävande beslut, men det har fattats efter noggranna utvärderingar. Mycket arbete har lagts ner på att utveckla konceptet, men tyvärr har vi inte lyckats etablera en hållbar verksamhet, säger kedjechefen Tormod Lier.

Enligt ledningen skulle det krävas “betydande kapital” för att få igång lönsamheten. Några sådana realistiska utsikter finns inte.

Därför ska nu hela verksamheten avvecklas. Totalt stängs 26 butiker.

Och anställda har reagerat starkt på beskedet. 

– Några grät när de fick de reda på det. De är ledsna och oroliga för vad som ska hända härnäst. Det är svårt att tänka positivt när man vet att man snart kommer att förlora jobbet, säger Qader Joeenda, butikschef på en av Dollarstores norska butiker, till E24.

LÄS MER: Stänger ny butik – hela matkedjan förutspås lägga ned

Han konstaterar samtidigt att butikerna inte drar in några pengar. Folk handlar helt enkelt inte.

– Då kanske det inte finns någon mening med att fortsätta. Men vi jobbar hårt in på sista dagen. Vi jobbar med full energi för att sälja det vi har.

LÄS OCKSÅ: Livsmedelsjätte säger upp 16 000

Svenska Dollarstore fick förtydliga

Företaget har lovat att avvecklingen kommer att ske kontrollerat och “med fokus på ordning och reda gentemot medarbetare, leverantörer och samarbetspartners".

– För oss på Dollarstore är det extra viktigt att ta väl hand om alla våra anställda. De har gjort en fantastisk insats, vilket vi är mycket tacksamma för, säger Tormod Lier.

Norska Dollarstore ska inte förväxlas med den butikskedja som verkar i Sverige och som ägs av den finska detaljhandelskoncernen Tokmani Group. Efter det norska beskedet gick den svenska motsvarigheten ut på sociala medier och förtydligade att nedläggningen inte gäller deras butiker.

– Då vi lustigt nog heter samma sak är det såklart lätt att anta att vi är samma bolag och att det är vi som ska avveckla vår verksamhet i Norge, men så är inte fallet. Det Dollarstore som ni känner finns i Sverige och i Danmark under namnet Bigdolla, framhåller Dollarstore på LinkedIn.

– Konkurser är så klart aldrig roliga och vi tänker på våra lågpriskompisar i Norge.

LÄS MER: Kalldusch för City Gross – “Tråkigt besked”

Arkivfoto: Väla

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


7 jan 2026

UPPGIFTER: Flyr från USA – Ryssland skickar ut krigsfartyg

2026 01 07

Ryssland uppges ha skickat en ubåt samt krigsfartyg i riktning mot Karibiska havet.

Det var natten till igår som USA uppgavs planera att stoppa en ryssflaggad oljetanker som transporterat venezuelansk och iransk råolja.

Tankfartyget, som numera går under namnet Marinera, var enligt New York Times på väg till ryska hamnstaden Murmansk.

Nu flyr fartyget från USA.

Och Ryssland rycker ut för att hjälpa båten och dess besättning, uppger CBS News och Wall Street Journal.

En rysk ubåt och andra örlogsfartyg har satts in för att eskortera en sanktionerad tanker som historiskt sett har transporterat venezuelansk olja, medan USA fortsätter sin veckolånga jakt på fartyget, bekräftar två amerikanska tjänstemän för CBS.

Kan lägga planen på is

Det aktuella tankfartyget är tomt på olja, men USA har ändå ett intresse av att beslagta den för att få bort illegalt transporterad olja i världen, enligt WSJ.

Hur de amerikanska planerna påverkas av att Ryssland skickat ut marinresurser för att ta hand om oljetankern är oklart. 

Att fartyget seglar under rysk flagg gör frågan särskilt känslig, med tanke på den bräckliga relationen mellan USA och Ryssland.

– Det är inte ovanligt att militära operationer läggs på is helt och hållet, skriver CBS News om saken.

LÄS MER: Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

"Total blockad"

I december införde USA:s president Donald Trump en “total och fullständig blockad” av redan sanktionerade venezuelanska oljetankfartyg.

USA beslagtog under samma månad två stycken tankfartyg som sanktionerats av amerikanska myndigheter. Jakten började när USA ökade trycket mot Venezuelas tidigare diktator Nicolás Maduro, som tillfångatogs under det amerikanska anfallet mot landet i helgen.

– Chocken för dem kommer att vara någonting de aldrig sett förut – tills de återlämnar all olja, mark och andra tillgångar som de tidigare stal från oss till USA, framhöll Trump om blockaden i december.

LÄS MER: ”Stora pengar vi kan spara” – glädjebesked för hushållen

Arkivfoto: President of Russia Office

Text: Redaktionen