5 september 2026

Alla partier överens – om samma sak

2025 10 20

En bred överenskommelse har slutits i svensk politik.

Samtliga riksdagspartier är överens ett nytt klimatmål. Det handlar om ett EU-anpassat klimatmål som fastslår att utsläppen från bland annat transporter, jordbruk och uppvärmning av hus ska minska med 60 procent 2030 jämfört med 2005.

Det nya målet är en liten skärpning jämfört med det tidigare målet, rapporterar TV4.

– Vi skärper en aning för att visa på riktningen. Det är en viktig signal, inte minst för näringslivet, Centerpartiets klimat- och energipolitiske talesperson Rickard Nordin till tv-kanalen.

”Förnybara drivmedel´” och ”miljöbilar”

EU-kommissionen har tidigare fastslagit att Sverige inte lever upp till sina klimatåtagande. I början av oktober meddelade kommissionen att man beslutat att väcka talan mot Sverige vid EU-domstolen, eftersom den svenska regeringen inte tagit fram tillräckliga åtgärder för att förenkla och förkorta tillståndsförfarandena för projekt för förnybar energi.

Trots utmaningarna bedömer Rickard Nordin att Sverige kan klara nationella och internationella klimatmål.

– Det handlar också om att se till att vi får mer produktion av förnybara drivmedel i Sverige. Det handlar om att se till att fler människor har råd att köpa miljöbil och självklart också om förnybar el, säger han till tv-kanalen.

LÄS MER: Sverige ställs inför rätta

FAKTA: Miljömålsberedningen

- Miljömålsberedningen inrättades av regeringen i juli 2010 för att nå bred politisk samsyn kring ett antal olika miljöfrågor.

- Beredningens uppgift är att föreslå hur miljökvalitetsmålen ska nås genom politiskt förankrade förslag till strategier med etappmål, styrmedel och åtgärder.

- Beredningen ska fokusera på frågor som kräver övergripande och långsiktiga politiska prioriteringar, dels där det finns behov av strukturella förändringar, dels avseende frågor av särskild betydelse som inte kan lösas på myndighetsnivå.

Källa: Sveriges miljömål

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga – för tre miljoner kronor 

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


Regeringsbesked från V

2026 09 15

Vänsterpartiets partidistrikt är överens i regeringsfrågan.

Samtliga distrikt säger nej till att stödja en regering där V inte ingår. Det framgår av en rundringning från TV4.

Beskedet tyder på att V inte kommer att backa från sin röda linje i regeringsfrågan. Det bekräftas också av Linn Josefsson, ordförande för Vänsterpartiet Örebro län.

– Vi står fast vid vårt kongressbeslut. Behövs våra mandat för att bilda regering så ska vi vara med, och är man med i regeringen så ingår ministerposter, säger hon till TV4.

”Självklart”

Centerpartiet säger fortsatt nej till att släppa in V i en regering.

Men trots motståndet från C kommer V inte att vika sig.  Flera V-politiker beskriver kravet på regeringsmedverkan som avgörande.

– För oss är det självklart att vi ska vara en del av regeringen om våra mandat krävs. Det är ett naturligt krav som vi helhjärtat står bakom och gått till val på, säger Tobias Holmberg, partiets ordförande i Östergötland, till kanalen.

Artemis Lumarker, ordförande i Uppsala län, instämmer med sin kollega. Han konstaterar att det nu är upp till Magdalena Andersson (S) att ”säkra mandaten” för en framtida S-ledd regering.

LÄS OCKSÅ: Prischock vid pump – 200 kronor dyrare att tanka bilen 

Kongressbeslut

V:s linje i regeringsfrågan antogs på partikongressen i Örebro i april.

Den hårda linjen uppskattades dock inte av alla partidistrikt. Inför kongressen lämnade det viktiga Göteborgsdistriktet in en motion där man krävde att formuleringen om att fälla samtliga regeringar utan V ska strykas.

I dag står dock Göteborg och övriga partidistrikt bakom den antagna linjen. Partiledaren Nooshi Dadgostar har även uteslutit att Vänsterpartiet kommer att agera stödparti till S efter valet.

ANDRA LÄSER: Ryssland ger Trump klartecken – ”mycket bra idé” 

Foto: Agnes Stuber Vänsterpartiet

Text: Redaktionen