02dec25

Flygolycka i Sankt Petersburg – 162 personer ombord

2025 10 20

Ett passagerarflygplan har kraschat på Sankt Petersburgs flygplats.

Flygplanet var på väg till Azerbajdzjans huvudstad Baku, men tvingades gå ner för att nödlanda i Sankt Petersburg.

Beslutet att nödlanda togs efter att ett fel hade upptäckts på flygplanet.

Nödlandningen slutade med att flygplanet kraschade på landningsbanan.

– Olyckan inträffade tidigt på måndagen när ett Airbus A320-plan nödlandade på Pulkovo flygplats. En nödlandning fick göras på grund av ett fel i landningsstället, uppger finska Iltalehti.

162 personer ombord

Flygplatsen utanför Sankt Petersburg är en av Rysslands största flygplatser.

– Planet har spårat ur från landningsbanan på huvudflygplatsen i Sankt Petersburg i Ryssland, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Ombord på flygplanet fanns 162 personer.

Enligt rapporter ska ingen ha skadats allvarligt.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Inte avslöjat företaget

Ryska statliga medier har ännu inte avslöjat namnet på det företag som genomförde flygningen.

Övriga flygningar till och från flygplatsen fick avbrytas under morgontimmarna.

Under de senaste åren har trafiken på flygplatsen stått stilla flera gånger, ofta på grund av ukrainska drönare i luftrummet.

Olycka i somras

I slutet av juli kraschade ett annat flygplan i Ryssland.

Det var i Amurregionen i ryska Fjärran Östern, rapporterade Reuters.

Planet rapporterades försvunnet på väg från Blagoveshchensk till Tynda.

De ryska myndigheterna hittat senare det brinnande flygplanet 16 kilometer från Tynda.

– Planet försvann från radarn när det försökte landa på Tynda flygplats. Enligt den ryska nyhetsbyrån Tass misstänks orsaken till olyckan preliminärt vara ett misstag av planets besättning och dålig sikt, uppger Iltalehti.

Enligt guvernören i Amurregionen, Vasilij Orlov, fanns det totalt 49 personer ombord på planet.

– Enligt preliminära uppgifter fanns det 43 passagerare och 6 besättningsmedlemmar ombord. Alla nödvändiga medel har använts för att söka efter planet, skrev han på sociala medier.

Flygplanet var en sovjettillverkad Antonov An-24.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 feb 2026

Överskott ska betalas ut till pensionärer

2026 02 27

Om mindre än ett år ska det nuvarande pensionssystemet förändras.

Systemet ska kompletteras med en “gas”, vilket kommer att leda till att överskott ska kunna betalas ut till såväl pensionärer som pensionssparare.

När beskedet kom i somras beskrev regeringen det som ett “historiskt beslut som kommer leda till högre pensioner”.

– Jag är mycket glad att meddela att vi i Pensionsgruppen gemensamt har ställt oss bakom att införa en gas i pensionssystemet, något som har diskuterats länge. Det kommer innebära mer pengar i plånboken för dagens och morgondagens pensionärer, sade äldre- och socialförsäkringsminister tillika ordförande i Pensionsgruppen Anna Tenje (M), i augusti 2025.

Experter kritiska: "Vilseledande"

Nu har Pensionsmyndigheten tagit emot uppdraget att sätta spelreglerna för gasen.

Men förändringen får kraftig kritik.

De två professorerna i nationalekonomi Mårten Palme och John Hassle rasar mot beskedet, rapporterar Di. Enligt experterna existerar inte det omtalade överskottet.

– Det är vilseledande att tala om för svenska folket att det finns en massa utdelningsbara tillgångar i pensionssystemet. Det är fel, de finns inte, säger John Hassle till tidningen.

ANDRA LÄSER: Ryssland trotsar väst – risk för konfrontation i Engelska kanalen

"Kan bli väldigt tufft"

Det finns redan regler för att bromsa de årliga pensionsuppräkningarna när det råder underskott i inkomstpensionssystemets finanser. 

Enligt regeringen finns det nu ett överskott istället, som enligt de nya reglerna ska kunna delas ut från och med 1 januari 2027.

Men överskottet kan inte tas tillbaka om tiderna blir sämre, lyder ett av de kritiska argumenten. Det finns ingen symmetri mellan bromsen, som kan kompenseras, och den framtida gasen, framhåller experter enligt Di.

Fler andra är inne på samma sak. Gasen är ska kunna höja pensionerna om tillgångarna i systemet är minst 15 procent större än den samlade skulden.

Nästa år beräknas överskottet landa på 14,7 procent. Pengarna räcker alltså inte.

– Det var precis det här som vi befarade, har Maria Larsson som ordförande för SPF Seniorerna sagt till Aftonbladet tidigare i år.

– Vi anser att man hart lagt gränsen på en alldeles för hög nivå. På den här nivån är det tveksamt om gasen kommer att ge nåt framöver.

ANDRA LÄSER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Foto: BettyV

Text: Redaktionen