Kyla drar in över Sverige – kan bli halt på vägarna

2025 10 17

Kall luft drar in över Sverige de kommande dagarna.

I helgen sjunker temperaturen över hela landet.

På dagtid väntas termometern visa mellan fem och tio grader.

Men på natten kan stora delar av Sverige få minusgrader.

– Det ser ut som att minusgraderna skulle kunna nå ner till Halland, norra Skåne och Kronobergs län, säger meteorologen Lasse Rydqvist, rapporterar SvD.

På de flesta håll är chanserna till soligt väder goda under helgen, för att i nästa vecka slå om.

Då drar ett lågtryck in med mildare temperaturer och molnighet.

Varnar för halka i Finland

Också i Finland flaggar det Meteorologiska institutet för att minusgrader drar in.

En varning utfärdas för de bilister som inte har bytt till vinterdäck ännu.

– Det kan vara frost redan på fredag morgon och särskilt på lördag, säger Meteorologiska institutets meteorolog Helena Laakso, rapporterar Iltalehti.

– Om du inte byter däck bör du vara försiktig, särskilt på broar och på platser där det finns fukt, till exempel nära sjöar. Där kan vägen vara frusen på sina ställen.

LÄS MER: “Extremt” väderbesked i Sverige – första gången det sker

Ovanligt sen höst

Igår rapporterade marcusoscarsson.se att hösten var historiskt sen i år i norra Sverige.

I Luleå anlände den meteorologiska hösten så sent som den 4 oktober.

Det är det senaste uppmätta ankomstdatumet sedan mätningarna startade 1949.

Även i Piteå noterades den 4 oktober som dagen då hösten anlände.

– Detta är det näst senaste ankomstdatumet som observerats där, uppger SMHI.

I Piteå får man backa till 1884 för att hitta ett år då hösten kom senare.

– Detta gör att man i Luleå och Piteå nu har fått uppleva den senaste hösten på åtminstone 100 år respektive över 140 år, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

Läs också: Länsförsäkringar uppmanar bilister – gäller oktober och november

Foto: Master Unknown

Text: Redaktionen


21 jul 26

Stort bilmärke försvinner från Sverige

2026 07 22

Ett bilmärke lämnar den svenska marknaden.

Fiat försvinner från den svenska marknaden.

Detta efter att generalagenten avslutat samarbetet med landets återförsäljare, trots tidigare hopp om att en ny aktör skulle kunna ta över.

Nu försvinner Fiat

Förra veckan kom beskedet att biljätten Astara, som varit generalagent för Fiat i Sverige, säger upp avtalen med samtliga svenska återförsäljare.

Då fanns fortfarande en förhoppning om att en ny importör skulle kunna ta över verksamheten.

Nu står det klart att Fiat lämnar den svenska marknaden.

– Avtalet har två års uppsägningstid och gäller till den 9 juli 2028, och fram till dess ska båda parter fortsätta samarbeta enligt de villkor som finns i avtalet, skriver Motorbranschen.

Beskedet har överraskat flera av Fiats svenska återförsäljare.

Enligt uppgifter handlar det om att försäljningen i Sverige anses vara för liten för att motivera en fortsatt satsning.

LÄS MER: Rysslands säkerhetstjänst under attack

Sverige för liten marknad

Fiat har haft en lång historia i Sverige, men försäljningen har under många år varit svag jämfört med andra europeiska marknader.

Trots att försäljningen under året varit relativt stabil och till och med ökat, väljer Astara att lämna.

På den svenska Fiatklubben är beskedet tungt för många entusiaster.

Beskedet påverkar även andra bilmärken inom samma koncern, bland annat Alfa Romeo, Abarth och Jeep, som också stått under generalagentens ansvar.

– Astara har själva inte kommenterat nedläggningen, trots att medier i regionen har sökt företaget för en kommentar, skriver norska Elbilradar.

Hoppet om en ny importör

Trots beskedet finns det fortfarande personer som hoppas att Fiat ska kunna återvända genom en ny importör.

Ett namn som nämnts är Wismo Group, som redan arbetar med flera andra bilmärken inom Stellantiskoncernen.

Samtidigt menar handlarna att problemen inte är nya.

Enligt dem har det under lång tid varit förändringar och brist på stabilitet kring Fiats organisation i Sverige.

LÄS MER: Ukrainas nya vapen – “Skickar iväg svärmar”

Foto: A. Podrez

Text: Redaktionen


21 jul 26

SMHI: ”Det blir värre”

2026 07 22

Europa är på väg att drabbas av ytterligare en värmebölja.

I veckan drar en ny våg av värme in över kontinenten.

Det är ännu oklart om den framöver når upp till de norra delarna och Sverige, där mer ostadigt väder väntar i veckan.

– Framåt fredag eftermiddag rör sig nästa front med regn in västerifrån över fjällen och Norrlands inland. Även denna front tar god tid på sig att passera österut över landet och ser under helgen ut att beröra hela landet med regn av och till, uppger SMHI:s meteorologer.

”Blir värre”

Från det svenska väderinstitutets sida slår man dock fast att fler värmeböljor är att vänta framöver. Det gäller både i Europa och i Sverige, rapporterar SVT.

– I och med att den globala uppvärmningen fortsätter, eftersom vi har väldigt höga utsläpp av koldioxid och andra växthusgaser, kommer det här bara att bli värre. Den här typen av värmeböljor om något decennium framöver kommer att bli ännu mer intensiva och extrema, säger Erik Kjellström som är professor i klimatologi vid SMHI, till kanalen.

Blir allt längre

Samtidigt som värmeböljorna blir allt intensivare märks också en skillnad i tidpunkten, rapporterar SR.

– Sommarsäsongen och den här säsongen när de här värmeböljorna inträffar tenderar att bli längre och längre. Vi har sett värmeböljor som kommer tidigt på säsongen, exempelvis här i år när det var väldigt höga temperaturer redan i juni, säger Erik Källström till radion.

LÄS OCKSÅ: Svenska bensinpriser bland Europas lägsta

Spanien varnar

Under inledningen av veckan har bland annat Spanien gått ut med varningar för höga temperaturer, som väntas nå över 40 grader på bred front.

– En mycket varm och torr luftmassa, i kombination med ihållande högt tryck, kommer att leda till en period med mycket höga dag- och nattemperaturer, varnar Aemet, det meteorologiska institutet i Spanien, i ett inlägg på X.

– Det finns en betydande risk för utomhusaktiviteter under dagen, särskilt för utsatta personer. Samtidigt finns det en mycket hög till extrem risk för skogsbränder i stora områden.

LÄS MER: “Chockerande” – Trump kan tvingas till nödaktion

Text: Redaktionen