Skolanställd uppmuntrar Ryssland att förinta Sverige

2025 10 15

En kvinna som anställts på en skola i Malmö uppmuntrar Ryssland att ”göra en parkeringsplats av hela Sverige”.

Uttalandet gjordes i en livesändning på Tiktok.

– Ryssland kommer att göra parkeringsplats av hela Sverige, och det kommer jag att se fram emot, säger kvinnan enligt DN.

I en annan video säger hon att ”vi kommer att resa till våra hemländer efter att vi har förstört Sverige”. I ytterligare ett filmklipp utrycker hon en önskan om att barn till föräldrar som röstat på Tidöpartierna ska lida ”ännu värre än palestiniernas barn”.

Kvinnan uppger att hon förstår att föräldrar kan reagera på uttalandena, men menar att de har sagts i affekt – bland annat kommentaren om barnen till högerväljare.

– Jag sa det i affekt när folk hade skrivit saker om barnen i Gaza. Jag blev arg och svarade på det sättet, säger kvinnan till DN om det sistnämnda utspelet.

Hon tillägger att hon anser att kritiken mot henne grundar sig i rasism.

Fått nytt jobb

Efter uttalandena uppmärksammades tvingades kvinnan lämna sitt uppdrag på en skola i Göteborg.

Men nu är hon tillbaka i skolvärlden.

Kvinnan har fått nytt jobb på en kommunal grundskola i Malmö, vilket bland annat Sydsvenskan har rapporterat om.

Flyttas från barngrupp

Utöver de hätska uttalandena är kvinnan tidigare dömd för bidragsbrott, ohörsamhet mot ordningsmakten och folkbokföringsbrott, uppger DN.

Trots avslöjandena är kvinnan kvar på Malmöskolan. Skolans rektor uppger att hon flyttats från barngruppen och endast arbetar med administrativa uppgifter.

– De uppmärksammade uttalandena hon gjort går inte i linje med skolans värdegrund. Det är därför hon inte kommer att kunna jobba i barngrupp, säger rektorn till Sydsvenskan.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

M och SD ställer krav

Moderaterna och Sverigedemokraterna i Malmö kräver att skolans rektor ska avskedas.

– Han har varit ansvarig för en rekrytering där man anställer en våldsbejakande extremist. Det är uppenbart att man inte har gjort de bakgrundskontroller som man måste göra inför en anställning, säger John Eklöf (M), oppositionsledaren i grundskolenämnden, till Sydsvenskan.

LÄS OCKSÅ: “Chock” i Norge – efter besked från Stoltenberg 

Foto: K Sikkema

Text: Redaktionen


16 jul 2026

Ryssland vädjar till stormakt – behöver hjälp direkt

2026 07 16

Ryssland har vänt sig till en stormakt om hjälp.

Ryssland uppges ha bett Indien om mer bensin.

Stormakten nekar dock att bensin ska vara på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post.

Söker nya leveranser

Ryssland har vänt sig till indiska raffinaderier för att öka importen av bensin, enligt industrikällor som Reuters hänvisar till.

De ryska energijättarna Rosneft, Gazprom Neft och Lukoil uppges ha kontaktat indiska företag för att få tillgång till större mängder bränsle.

– Källor vid tre indiska statliga raffinaderier uppgav att ryska företag hade kontaktat dem för att köpa mer bensin, men att de inte har några överskottsvolymer att exportera, skriver Reuters.

Enligt uppgifterna ska Ryssland även ha vänt sig till Kazakstan för att köpa in bensin efter att landets egna raffinaderier fått stora problem.

Leveranserna ska enligt Reuters sannolikt gå genom mellanhänder och handelsbolag.

LÄS MER: Ryska bombflyg attackeras

Indien nekar

Minst 40 000 ton bensin uppges redan vara på väg mot Ryssland, men de berörda raffinaderierna förnekar att de säljer bränsle direkt till ryska bolag.

Även Indiens oljeminister Hardeep Singh Puri nekar till uppgifterna.

– Indien har inte sålt bensin till Ryssland, men det kan ha skett genom handelsbolag, säger Puri enligt Reuters.

Slår mot rysk raffinering

Den akuta bränslekrisen uppges vara en följd av ukrainska attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Angreppen har slagit ut delar av landets raffinaderikapacitet, vilket har minskat produktionen av bensin, diesel och andra oljeprodukter.

Enligt Reuters uppgifter kan nära 40 procent av Rysslands raffinaderikapacitet vara ur funktion under de kommande två månaderna, även om inga nya attacker genomförs.

Rysslands bearbetning av råolja ska ha sjunkit till omkring 3,91 miljoner fat per dag i juli 2026 – den lägsta nivån på 21 år.

Som en följd av situationen har Moskva infört flera exportbegränsningar.

Ryssland har stoppat export av bensin sedan april, flygbränsle sedan juni och diesel från juli.

Trots de nya leveranserna från Indien och andra länder väntas mängderna inte vara tillräckliga för att lösa Rysslands problem.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin helt desperat – kan attackera sitt eget land

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


16 juli 2026

Kraftigast möjliga regn – stort oväder till helgen

2026 07 16

Räkna med att högsommaren bryts av och lämnar plats för massivt regn på lördag.

Stora delar av södra Sverige njuter, eller lider, för närvarande av höga temperaturer. SMHI har flaggat för drygt 30 grader och uppmanat att hålla koll på kroppens varningssignaler.

Framåt veckoslutet blir det betydligt blötare.

I Danmark varnar man för kraftiga åskväder med skyfall, den kraftigaste typen av regn som kan falla i den här delen av världen.

Hela landet, inklusive Bornholm, varnas i en prognos som även täcker södra delarna av Sverige. 

SMHI förvarnar

Stora delar av Skåne och, men även Blekinge och delar av Västra Götaland, ligger i riskzonen för att drabbas av över 25 millimeter regn på lördagsmorgonen. Det visar prognoskartor som danska TV2 publicerat.

– Lokala prognoser indikerar dock att mellan 20 och 50 millimeter kan falla, skriver kanalens meteorolog Jonas Damsbo.

Mycket regn är att vänta även i Halland och mer eller mindre hela Småland, även om varningen i dessa områden är mildare. Även SMHI förvarnar för ovädret.

Under helgen utvecklas ett lågtryck på Östersjön, som på lördag och möjligen även söndag, ser ut att ge regn och blåst i större delen av södra Sverige. Regnet kan vara kraftigt och ge stora mängder, framhäver vädermyndigheten i sin senaste prognos.

Andra läser: Ryska bombflyg attackeras

Oklart när värmen återvänder

Efter kommande dagars väderomslag kan det dröja innan högsommarvärmen är tillbaka igen. 

– Början av nästa vecka ser ut att fortsätta med relativt svalt eller kyligt väder, förklarar SMHI och fortsätter:

– Hur snabbt helgens lågtryck rör sig bort med tillhörande regnområde är fortfarande svårbedömt, men till början av nästa vecka har det troligen förflyttat sig till Baltikum eller Finland. Det kan dock fortsatt beröra de östra landskapen, annars ser solen ut att åter varvas med moln och en del skurar. 

Andra läser: Varning i rysk tv: Ryssland upphör att existera

Foto: M. Silvera

Text: Redaktionen