Döda personer “väcks till liv” – anhöriga förfärade

2025 10 13

Till anhörigas fasa har avlidna personer börjat väckas “till liv”.

Tekniken går i rasande fart.

Kanske till och med obehagligt fort.

På senare tid har ett särskilt exempel blivit aktuellt där människans teknologiska framsteg ställs mot moral och etik.

Det handlar om artificiell intelligens som nu “återupplivar” döda kändisar. Den senaste i raden är skådespelaren Robin Williams, som dog 2014.

På nätet sprids mängder med AI-genererade bilder och filmer på den avlidna filmstjärnan, till anhörigas stora fasa.

– Sluta tro att jag vill se det eller att jag kommer att förstå, det vill jag inte och jag kommer inte förstå. Snälla, om ni har någon form av anständighet, sluta göra det här mot honom och mot mig, till och med mot alla, framhåller Robin Williams dotter Zelda Williams på Instagram och tillägger:

– Tro mig, det är INTE vad han skulle vilja.

Även privatpersoner återskapas

Trenden har fått stor spridning. Nyligen har även AI-genererade filmer dykt upp med Michael Jackson där den avlidna popstjärnan stjäl kyckling från restaurangkedjan KFC. En annan film visar astrofysikern Stephen Hawking på rullskridskor.

Men fenomenet är inte begränsat till döda kändisar.

I en sydkoreansk dokumentär från MBClife visas till exempel hur en mamma får träffa sin AI-genererade dotter – tre år efter att dottern hade dött. 

Flera företag som säljer AI-tjänster har nu börjat se dödas “återkomst” som en marknad, rapporterar TV2.

Exempelvis kan man spela in detaljer och berättelser om sitt liv innan man dör, vilket AI använder som information som för att ge rätta svar på frågor som anhöriga vill ställa efter personens bortgång.

LÄS OCKSÅ: Elgiganten larmar om ny teknik – varannan svensk berörs

Få svenskar vill "återfödas"

Möjligheten att skapa digitala kopior av avlidna personer började dyka upp för ungefär ett år sedan.

Och tack vare tekniken går det till och med att interagera med kopiorna.

– Har man data från en person, till exempel hur den beter sig i text, är det möjligt att bygga en bot som för sig som den personen. Vissa av dessa botar kan säkert vara meningsfulla, men de utmanar också vår syn på vad som är lämpligt, har Stefan Larsson, docent i teknik och social förändring vid Lunds tekniska högskola, tidigare sagt till sajten Forskning.se.

Enligt en Sifoundersökning från 2024 är det enbart sju procent av svenska folket som vill bli återskapade efter sin död.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: S. Rodgerson

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen