27 oktober 2025

Orban attackerar Bryssel – ”Ska nå varje stad och by”

2025 10 12

Viktor Orban startar ett nationellt upprop.

Ungerns ledare Viktor Orban inleder en nationell kampanj i protest mot EU:s finansiering av kriget i Ukraina.

Orban meddelar att Budapest har startat ett omfattande upprop för att samla underskrifter mot vad han kallar EU:s ”krigsplan”, rapporterar Kyiv Independent.

Nationell uppmaning

– Vi vill inte vara en del av detta. Europa betalar, ukrainarna slåss, och Ryssland ska slutligen bli utmattat. Vi fick inte veta hur mycket det kommer kosta eller hur länge det ska pågå, skriver han i ett Facebookinlägg.

Uppropet ska enligt Orban nå ”varje stad och varje by” i Ungern och markerar regeringens tydliga motstånd mot EU:s militärhjälp till Ukraina.

I ett tal vid det europeiska politiska gemenskapsmötet i Köpenhamn kritiserar Orban unionens strategi för att stärka Europas säkerhet, inklusive utvecklingen av drönarteknologi och användningen av frysta ryska tillgångar för att finansiera Ukraina.

– EU har beslutat att gå i krig, säger han.

LÄS MER: Finansministern medger – tufft besked för ryska folket

Ryskt stöd

Orban har länge varit EU:s mest öppet pro-ryska ledare och har tidigare blockerat eller fördröjt militärt stöd, samt motsatt sig sanktioner mot Moskva.

Orban har även varit kritisk mot Ukrainas anslutning till EU och hävdat att medlemskap skulle tvinga Ungern att ta på sig Ukrainas bördor, inklusive kriget med Ryssland.

Tidigare i oktober anklagade han president Volodymyr Zelensky för att använda en ”taktik av moralisk utpressning” för att driva Ukrainas EU-ansökan.

Hårdare tag

Uppropet följer tidigare strategier som Budapest använt för att stärka regeringens ställning gentemot Bryssel, inklusive nationella konsultationer om EU:s politik.

Tidigare kampanjer har rört bland annat HBTQ-rättigheter och migration, och med ett visst stöd för Orbans politik trots lågt valdeltagande.

Med kampanjen befäster Orban sin profil som en stark kritiker av EU, och signalerar att Ungern inte vill delta i unionens finansiering av invasionen av Ukraina, samtidigt som han bygger sin egna opinion inför valet 2026.

LÄS MER: Angela Merkel: Jag kunde stoppat Putin – fyra Natoländer var emot

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen