Vanlig funktion i bilar tas bort – nya regler införs
2025 10 10
De omtalade pekskärmarna i bilar är på väg att bli historia.
Skärmen betraktas av många som störig och distraherande och flera biltillverkare har redan meddelat att funktionen kommer slopas.
Nu är nya regler på väg som gör att ännu fler kan följa.
Detta eftersom Euro Ncap, ett oberoende europeiskt samarbetsorgan som utvärderar säkerheten hos nya bilmodeller, går fram med nya villkor för vad som krävs för att en bil ska få fem stjärnor i deras krocktest.
– Att inte få fem stjärnor i Euro Ncaps krocktester är en katastrof för de flesta bilmärken, skriver bilmagasinet Auto Motor Sport.
Klassiska knappar gör comeback
Istället för pekskärmar med touchfunktion kommer Euro Ncap att premiera bilar som använder sig av klassiska fysiska knappar istället.
Det innebär att stora bilmärken som Tesla, Volvo och Volkswagen kan stöta på patrull i de omtalade säkerhetstesten.
– 2026 års Euro Ncap-tester uppmuntrar tillverkare att använda separata, fysiska kontroller för grundläggande funktioner på ett intuitivt sätt, vilket begränsar tiden då ögonen är borta från vägen och därför främjar säkrare körning, bekräftar Matthew Avery på Euro Ncap till Ars Technica.
"Glädjande"
Riksförbundet M Sverige har tidigare uttalat sig positivt om att den kritiserade skärmen är på väg bort, åtminstone i de bilar som eftersträvar högsta betyg hos Euro Ncap.
– Det är glädjande att säkerhetsmedvetenheten ökat och att biltillverkare redan meddelat att de kommer att återgå till knappar för kontrollpaneler sade Jacob Sidenvall från M Sverige i somras.
LÄS MER: Tungt krav om bensinbilar – EU under press
Stjäl uppmärksamhet från vägen
Ett av problemen som pekas ut med skärmarna är tiden som föraren lägger ned på att hantera den.
Den som kör i 60 kilometer i timmen hinner 30 meter på blott två sekunder. Och enligt en norsk studie använder förare i snitt 23,5 sekunder för att exempelvis byta låt på musikspelaren.
Hela 10,2 sekunder, uppdelat på flera kortare blickar, lades på att titta på skärmen.
– Att justera saker via skärm tar mycket mer tid och uppmärksamhet jämfört med att göra det med en fysisk knapp eller ett vred, säger Jacob Sidenvall.
LÄS MER: Larm till bilägare: Misstaget kan kosta tusentals kronor
Foto: K. Eliason
Text: Redaktionen