14 januari 2026

Ica lanserar ny variant av populärt livsmedel

2025 10 05

Ica lanserar en förändring av ett klassiskt livsmedel.

Gurkor är ett klassiskt livsmedel som alltid brukar se ungefär likadant ut i mataffären.

Men nu lanserar Ica en oväntad förändring.

Lanserar ny variant

Vanligtvis är gurkor inplastade när man köper dem i matbutiken.

Men nu ska Ica börja sälja gurkor som istället har ett osynligt skydd, rapporterar Ny Teknik.

Det osynliga skyddet är dessutom ätbart.

Det nya gurkskyddet är tillverkat av raps- och havreolja, och skyddet är lika effektivt som plast, uppger Ica.

Skyddet syns inte men märks ut med en liten lapp på gurkan, där det finns information om gurkskyddet.

– Den här innovationen gör det möjligt för oss att ta bort plasten helt från gurkorna utan att kompromissa med hållbarhet eller kvalitet, något som vi vet att våra kunder uppskattar, säger Kerstin Lindvall, hållbarhetsdirektör på Ica, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Här finns de nya gurkorna

Gurkor med de nya, ”osynliga” och ätbara gurkskydden lanseras i Ica-butiker i södra och västra Sverige.

Det handlar till att börja med om ett pilotprojekt mellan vecka 40 och 44.

Men förhoppningen är att det här är en lösning för framtiden. Om alla gurkor i Sverige hade det osynliga skyddet skulle man kunna spara 130 ton plast årligen.

Det är företaget Saveggy som ligger bakom innovationen, och tanken är att den ska användas på flera olika typer av grönsaker.

Innovationen är ett sätta att möta EU:s nya förordning om förpackningar och förpackningsavfall.

– Regelverken talar tydligt. Inom kort ska plasten bort i livsmedelskedjan. Det är en utmaning för hela branschen, men också en chans att tänka nytt, säger Martin Alexandersson, vd på Saveggy, i ett uttalande.

Han tror också att nyheten kommer att tas väl emot av konsumenter.

– Jag tror att många kunder kommer känna ”det var på tiden”. De vet att plasten är ett problem och vill ha bättre alternativ, säger Martin Alexandersson.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för City Gross – ”Tråkigt besked”

Foto: Ica-gruppen

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 03 12

Lågprisjätten Rusta har stora planer för de kommande åren.

I dagsläget har Rusta 220 varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.

På torsdagsmorgonen har lågpriskedjan släppt en stark kvartalsrapport där det framgår att omsättningen ökar med nio procent och en vinstökning med drygt 10 procent.

Samtidigt meddelar Rusta att de planerar att öppna uppemot 80 nya varuhus de kommande tre åren.

80 nya varuhus

Under det gångna kvartalet öppnade kedjan bara ett nytt varuhus, i Vallentuna.

Under kalenderårets första sex månader ökar Rusta takten och ska öppna 13 nya varuhus.

Men för de kommande tre åren är antalet ännu högre.

– Tidigare har vi kommunicerat att antalet öppningar bedöms hamna i den övre delen av intervallet 50–80 nya varuhus de kommande tre åren, framhåller Rusta.

– Det konkretiseras nu till 65–80 nya varuhus under räkenskapsåren 2026/27 till 2028/29, det vill säga under treårsperioden 1 maj 2026 till 30 april 2029.

Siffror från rapporten

Här är några av nyckelsiffrorna från Rustas kvartalsrapport:

- Nettoomsättningen uppgick till 3 796 MSEK (3 483), en ökning med 9,0% (7,3%).

- Bruttovinsten ökade med 10,4% och uppgick till 1 672 MSEK (1 514) och bruttomarginalen uppgick till 44,1% (43,5%).

- Kvartalets resultat uppgick till 330 MSEK (257).

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Välfylld pipeline”

Rustas vd Göran Westerberg kommenterar utsikterna för framtiden.

– Vi har en stark balansräkning, en bruttomarginal som ökar och en välfylld pipeline av nya varuhus, säger han.

“Vidare ut på kontinenten”

Westerberg fortsätter.

– Samtidigt finns mycket kvar att göra och potentialen är fortsatt stor för Rusta, menar han.

– Inte minst arbetet med att oavbrutet utveckla vårt sortiment till att ännu bättre svara på kundernas behov till marknadens lägsta priser. Dessutom återstår den viktiga utmaningen med att fortsätta inbrytningen i Tyskland och vidare ut på kontinenten.

Läs mer: USA svänger – grönt ljus till Erdogan

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


11mars26

Högsta varning utfärdas – hushållen nära jättesmäll

2026 03 12

Det internationella maritima informationscentret, JMIC, har utfärdat högsta möjliga varning för sjöfarten genom Hormuzsundet.

Röd markering – den högsta varningsnivån – gäller för närvarande. Detta efter att omkring 20 kommersiella fartyg attackerats i eller i närheten av Hormuzsundet, rapporterar AFP.

Samtidigt rapporteras det att Irans militär börjat placera ut minor i farleden.

Ett skräckscenario för världsekonomin.

Även om kriget skulle ta slut innebär en minering av sundet att sjöfarten kommer att stå still under en längre tid.

– Oavsett om man har försäkring, hur många lastfartygskaptener skulle vilja segla dit med vetskapen om att det finns ett minfält längre fram? säger Jan von Gerich, chefsanalytiker på Nordea, till Iltalehti.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

– Risken att träffa en mina kan vara tillräckligt för att de här civila lastfartygen väljer att inte passera genom sundet. Iran behöver bara skapa osäkerhet för att flödet av olja ska stoppas i regionen, säger han till DN.

”Ingen kan ersätta”

En längre stängning av Hormuzsundet kommer att leda till omfattande kostnadsökningar runt om i världen. Omkring 20 procent av all gas som produceras och cirka 25 procent av världens sjöburna olja transporteras genom sundet.

– Ingen aktör kan ersätta den mängd som skulle gå förlorad, säger Jan von Gerich till Iltalehti.

LÄS MER: EU-CHEFEN: Stort misstag av Europa – kan bli dyrt

Hushållen får ta smällen

Thina Saltvedt är expert på oljemarknaden och senior rådgivare på Nordea. Hon konstaterar att hushållen redan i dag märker av effekterna av energikrisen i Mellanöstern. Om stoppet i Hormuzsundet blir långvarigt kommer det leda till ”storskaliga effekter”, varnar experten.

– När du kommer till pumpen och ska fylla bensin eller diesel så kommer du märka det ganska fort, inom den närmaste veckan, säger hon till Expressen och tillägger:

– Det är fruktansvärt svårt att säga hur mycket det kommer stiga. Det beror på hur lagernivåerna ser ut, men det är också ett problem med raffinaderierna som det har bombats mot.

Drivmedelspriser som skjuter i höjden riskerar också att elda på inflationen, vilket statsminister Ulf Kristersson (M) har varnat för.

Högre bränslepriser innebär att företag får ökade transport- och produktionskostnader. Kostnadsökningar som företagen ofta kompenserar för genom att höja priserna på sina varor.

LÄS OCKSÅ: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen