POLENS PREMIÄRMINISTER: ”Vi är i krig”
2025 10 02
Europa är i krig.
Det säger Polens premiärminister Donald Tusk under EU-toppmötet i Köpenhamn.
– Vi måste stoppa alla illusioner. Och den första illusionen är att det inte finns något krig, säger han enligt TV2.
– Det är krig. En ny typ av krig. Väldigt komplext. Men det är likväl krig, fortsätter Tusk.
”Ryssland redo att strida”
Enligt den polske premiärministern hotas hela västvärlden av Rysslands aggression.
– Vi är också måltavla för rysk aggression. Det handlar inte bara om hybridattacker, utan också om politiska avsikter. Hela västvärlden är hotad. Aggressionen mot Ukraina är bara den första fasen av detta, varnar Tusk.
Premiärministern uppmanar hela Europa att förbereda sig för en större konflikt med Ryssland. Tusk betonar att västvärlden har de verktyg som krävs för att vinna kriget.
– Den enda ryska fördelen är mentaliteten. Vi är mycket större än dem. Polens BNP kommer att vara jämförbart med Rysslands om två år. Ekonomiskt har de ingen chans mot oss. Vår gemensamma befolkning är nästan 500 miljoner.
Tusk varnar dock för att den ryska krigsmentaliteten skiljer sig från många västländers, vilket kan ge Moskva en fördel.
– Ryssland är redo att strida. De är redo att offra, säger premiärministern.
LÄS MER: Finland varnar Vladimir Putin
Varnar: Blir slutet för Europa
Donald Tusk tror att en rysk seger i Ukraina kommer innebära slutet för det Europa vi känner till i dag.
Han menar att Rysslands imperialistiska drömmar sträcker sig långt bortom Ukraina.
– Om de vinner över Ukraina kommer det också att bli slutet för mitt land och sedan Europa. Jag tvivlar inte på det. Därför måste vi vara lika beslutsamma som Volodymyr (Ukrainas president reds.anm.) och hans folk.
LÄS OCKSÅ: Elon Musk rosenrasande: “Säg upp Netflix”
Foto: European Parlia
Text: Redaktionen