2 oktober 2025

Massivt oväder drar in – varning i sju län

2025 10 02

Kraftigt oväder är på väg att slå mot Sverige.

Tidigare i veckan rapporterades att den tropiska orkanen Humberto rör sig mot Sverige.

Nu agerar SMHI.

Vädermyndigheten utfärdar gul varning i hela sju län.

Stormen har fått namnet Amy och varningen gäller under stora delar av lördagen.

– Ett omfattande lågtryck som bildats ur rester av den tropiska orkanen Humberto, rör sig in över norra Europa och fördjupas, framhåller Lisa Frost, meteorolog på SMHI.

Sju län

SMHI har utfärdat gul varning för stark vind i sju län. Det handlar om vindar på upp till 25 meter per sekund. Dessutom förutspås uppemot 40 millimeter regn. 

– Under lördagens första halva blir det mycket blåsigt och det finns risk för nedfallna träd och grenar samt om kringflygande föremål, varnar institutet.

Allmänheten uppmanas förankra och säkra lösa föremål som studsmattor och trädgårdsmöbler.

Länen som berörs av varningen är följande:

- Skåne

- Halland

- Kronoberg (västra)

- Jönköping (västra)

- Västra Götaland

- Värmland

- Örebro (västra)

Hela förmiddagen

Varningen gäller från och med klockan 06.00 på lördag till och med 14.00 samma dag.

SMHI flaggar för risk för störningar i el- och telenät och skador på skog samt förseningar och inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

Läs mer: Oväder på väg – tropisk orkan rör sig mot Sverige

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


JUST NU: Moskva kan slockna

2025 10 02

Ljuset kan slockna i Rysslands huvudstad Moskva.

Varningen kommer från Andrij Hnatov – chef för generalstaben för de väpnade styrkorna i Ukraina sedan 2025.

Hnatov hotar att mörklägga hela Moskva om inte Ryssland upphör med sina attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur.

– Alla fiendens handlingar som syftar till att skada vårt land kommer att få ett symmetriskt svar, säger Hnatov när han får frågan av en reporter på den ukrainska nyhetsbyrån Ukrinform.

– Vi kommer att finna möjligheter och har vapen som krävs för att genomföra dessa operationer, tillägger generalstabschefen.

Zelenskyj bekräftar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj går ut med samma budskap: varje rysk attack som orsakar strömavbrott i Ukraina kommer att besvaras med samma mynt.

–  Om de orskakar strömavbrott i Ukrainas huvudstad, då ska Kreml veta att det kommer att bli ett strömavbrott i Rysslands huvudstad också, säger han enligt Ukrinform.

Enligt Zelenskyj har han diskuterat frågan med USA:s president Donald Trump under ett möte i New York.

– Om Ryssland gör det till en strategi att orsaka strömavbrott i Ukraina varje vinter, finns det ingen anledning att tro Ukrainas och dessa partners reaktioner bör vara annorlunda. Ryssland måste förstå att civiliserade länder skiljer sig från barbariska: vi attackerar aldrig först, men det betyder inte att vi är svaga.

– Vi får inte visa oss svaga.

Amerikanska robotar på väg?

Ukraina kan snart få bättre förutsättningar för långdistansattacker mot Ryssland.

Enligt uppgifter till Wall Street Journal överväger Vita huset att skicka nya långdistansrobotar till Ukraina med en räckvidd på 250 mil.  

Det handlar om kryssningsrobotarna Tomahawk och Barracuda – några av den amerikanska militärens mest eftertraktade vapensystem.  

Inget beslut ska ännu ha fattats, uppger Wall Street Journals källor.

LÄS OCKSÅ: Ukraina säkrar massivt avtal

Foto: Cattu

Text: Redaktionen


2 oktober 2025

POLENS PREMIÄRMINISTER: ”Vi är i krig”

2025 10 02

Europa är i krig.

Det säger Polens premiärminister Donald Tusk under EU-toppmötet i Köpenhamn.

– Vi måste stoppa alla illusioner. Och den första illusionen är att det inte finns något krig, säger han enligt TV2.

– Det är krig. En ny typ av krig. Väldigt komplext. Men det är likväl krig, fortsätter Tusk.

”Ryssland redo att strida”

Enligt den polske premiärministern hotas hela västvärlden av Rysslands aggression.

–  Vi är också måltavla för rysk aggression. Det handlar inte bara om hybridattacker, utan också om politiska avsikter. Hela västvärlden är hotad. Aggressionen mot Ukraina är bara den första fasen av detta, varnar Tusk.

Premiärministern uppmanar hela Europa att förbereda sig för en större konflikt med Ryssland. Tusk betonar att västvärlden har de verktyg som krävs för att vinna kriget.

– Den enda ryska fördelen är mentaliteten. Vi är mycket större än dem. Polens BNP kommer att vara jämförbart med Rysslands om två år. Ekonomiskt har de ingen chans mot oss. Vår gemensamma befolkning är nästan 500 miljoner.

Tusk varnar dock för att den ryska krigsmentaliteten skiljer sig från många västländers, vilket kan ge Moskva en fördel.

– Ryssland är redo att strida. De är redo att offra, säger premiärministern. 

LÄS MER: Finland varnar Vladimir Putin

Varnar: Blir slutet för Europa

Donald Tusk tror att en rysk seger i Ukraina kommer innebära slutet för det Europa vi känner till i dag.

Han menar att Rysslands imperialistiska drömmar sträcker sig långt bortom Ukraina.

– Om de vinner över Ukraina kommer det också att bli slutet för mitt land och sedan Europa. Jag tvivlar inte på det.  Därför måste vi vara lika beslutsamma som Volodymyr (Ukrainas president reds.anm.) och hans folk.

LÄS OCKSÅ: Elon Musk rosenrasande: “Säg upp Netflix”

Foto:

Text: Redaktionen