28 september 2025

Känd TV-profil uppmanar: ”Bomba FN”

2025 09 28

En känd TV-profil är i blåsväder efter ett uppmärksammat uttalande om FN.

Den amerikanska Fox News-profilen Jesse Watters har skapat rubriker när han i direktsändning föreslog att FN-högkvarteret i New York borde bombas.

Uttalandet har väckt starka reaktioner både i USA och internationellt, rapporterar Global Times.

Tekniska problem

Bakgrunden är att president Donald Trumps besök i FN:s generalförsamling stördes av tekniska missöden, där en teleprompter slutade fungera och en rulltrappa stannade mitt under presidentparets entré.

Watters menar att problemen var ett resultat av sabotage.

– Det här är ett uppror. Antingen lämnar vi FN eller så bombar vi det, säger han i Fox-programmet The Five.

LÄS MER:  Trump i akut möte – stor nedstängning hotar

”Kanske gasa det?”

Watters tar det ännu längre och resonerar om alternativa åtgärder.

– FN-högkvarteret ligger i New York, eller hur? Det kan få lite konsekvenser. Kanske gasa det? fortsätter han, varpå flera av hans kollegor hörs småskratta i bakgrunden.

En av medprogramledarna, Dana Perino, försöker avbryta genom att säga”Låt oss inte göra det.”

– Okej, inte gasa. Men vi måste förstöra det. Kanske riva byggnaden? Fortsätter Watters.

En talesperson för FN slår fast att rulltrappan stannat eftersom en amerikansk videograf råkat aktivera säkerhetsmekanismen, som är till för att förhindra olyckor.

Enligt källor styrdes telepromptern dessutom av Vita huset – inte av FN-personal.

Backar efter massiv kritik

Uttalandena  har väckt starka reaktioner både hos FN och på sociala medier, där många kräver att Watters ska  sparkas.

Kritiken riktas särskilt mot att en av USA:s mest kända tv-profiler skämtar om våld mot en internationell organisation på amerikansk mark.

Watters har bett om ursäkt och sagt att det var tänkt som ett skämt, inte en bokstavlig uppmaning.

– Det var ett övertramp och jag uttryckte mig klumpigt. Jag menade det inte på allvar, säger Watters i ett uttalande, enligt amerikanska medier.

Vita huset utreder

Samtidigt har Vita huset meddelat att man ska undersöka om de tekniska problemen under Trumps besök faktiskt kan ha orsakats med avsikt.

– Om någon stoppade rulltrappan med flit måste den personen sparkas och utredas omedelbart, skriver pressekreterare Karoline Leavitt på X.

LÄS MER: Hillary Clinton hyllar Trump

Foto: Salya T

Text: Redaktionen


04 jul 26

Finsk flygtrafik stoppas – jaktplan har skickats upp

2026 07 04

Den finska försvarsmakten har varit aktiv under morgonen.

Flygtrafiken har tillfälligt stoppats i Finland.

Observationer av jaktplan har gjorts under hela morgonen, rapporterar Yle.

Restriktioner i Finska viken

Den finska försvarsmakten meddelar under lördagsmorgonen att flyg- och sjötrafiken begränsas.

Restriktionsområdet för luftfart infördes tidigt på lördagsmorgonen strax efter klockan fem, och begränsningar av havsområdena infördes direkt efteråt.

– Försvarsmakten har tagit i bruk tillfälliga restriktionsområden för luftfart och sjötrafik i den östra Finska viken under lördagsmorgonen. Kontrollera alltid aktuella restriktionsområden innan du ger dig ut på resa, skriver försvarsmakten i ett inlägg på X.

Enligt myndigheten gäller restriktionerna havsområdet utanför Kotka och Fredrikshamn i sydöstra Finland.

Jaktplan har skickats upp

– I Kotka har man gjort observationer av jaktplan under hela lördagsmorgonen. Försvarsmakten uppger att förstärkt flygövervakning pågår i området, skriver Yle.

Maija Tuunila, som rapporterar på plats för Yle, säger att man i Kotkaområdet har hört omkring tio överflygningar på bara en halvtimme.

Molnen gör att flygplanen inte går att se, men ljudet av dem hörs tydligt.

I ett uttalande uppges det att åtgärden är förebyggande.

– Från Försvarsmaktens kommunikation uppges att begränsningen är kopplad till Ukrainas försvarskamp mot Ryssland, men mer detaljer har inte offentliggjorts. Orsaken till begränsningen är Ukrainas drönarattacker, uppger Yle.

Samtidigt betonas att inga drönare har observerats på finskt territorium vid tidpunkten för beslutet.

Kopplas till drönarattacker

Åtgärden kopplas till den ökade aktiviteten i regionen där Ukraina genomför attacker mot mål i Ryssland.

Enligt rapporter från bland annat The Kyiv Independent ska en oljeterminal i Sankt Petersburg ha träffats i en ukrainsk attack under morgonen, vilket också uppges ha orsakat kraftig rökutveckling i området.

Guvernören i Leningradregionen Aleksandr Drozdenko uppger i meddelandetjänsten Telegram att Ryssland har skjutit ner 67 drönare, och att delar av dem har fallit ned i området kring hamnen Vysotsk, det vill säga Uuraas hamn.

Även Moskva och Belgorod-regionen har attackerats under morgonen.

Det är inte första gången som flyg- och sjötrafiken påverkas i området kring östra Finska viken.

Redan tidigare i veckan infördes liknande restriktioner, då som en förebyggande åtgärd ifall drönare skulle avvika in över finskt territorium.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


4 juli 2026

JUST NU: Ultimatum till Putin – kom hit om du törs

2026 07 04

Putin utmanas och en rysk bluff synas.

Ryssland hävdar att man har tagit kontroll över en mycket viktig stad i Ukraina.

Nu synar Zelenskyj den ryska bluffen – genom att ställa ett ultimatum till Putin.

”Träffa mig där”

Ryssland hävdar att man tagit kontroll över den viktiga staden Kostiantynivka i Donetsk oblast.

Men Ukraina tillbakavisar uppgifterna.

Samtidigt kräver Zelenskyj att Putin ska bevisa att han kontrollerar staden – genom att möta honom där.

– Om Kostiantynivka för närvarande var under rysk kontroll, skulle Putin säkert inte ha några problem att träffa mig där och hitta diplomatiska lösningar för att slutligen avsluta kriget, säger Volodymyr Zelenskyj, rapporterar Kyiv Independent.

Men Putin lär inte våga anta utmaningen.

Ryssland kontrollerar nämligen inte alls den omstridda staden, enligt den ukrainske presidenten.

– Självklart är detta inte sant – det är bara ännu en rysk lögn som är avsedd att generera någon form av nyheter, säger Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland"

ISW bekräftar – ”i strid med all bevisning”

Även Institute for the Study of War, ISW, tillbakavisar Kremls uppgifter om att man tagit kontroll över den viktiga staden.

– Rysslands president Vladimir Putin hävdade sent den 3 juli att ryska styrkor intog Kostjantynivka, i strid med all tillgänglig bevisning om den verkliga omfattningen av de ryska framryckningarna i staden, uppger ISW.

– De ryska styrkorna har uppnått taktiska framsteg inom Kostjantinivka under de senaste veckorna, men huvuddelen av den ryska närvaron i staden består av små grupper av infiltratörer blandade med ukrainska positioner, enligt institutet.

Även den ukrainska generalstabens talesperson Andrij Kovalev uppger att vissa ryska infanteritrupper har gått in i staden, men att den ändå fortfarande kontrolleras av Ukraina.

– Under den 3 juli genomförde fienden 11 anfall i den angivna riktningen, men ingen framgång uppnåddes. Istället tar fienden, inte för första gången, till spridning av ren desinformation och förfalskningar från de högsta tjänstemännen, säger Kovalev, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen