Ryska militärplan sprängda i luften

2025 09 25

Ukraina fortsätter att slå ut ryska militärflygplan.

Tidigare under torsdagen rapporterades det om att ett ryskt stridsflygplan skjutits ned över Ukraina.

Nu har landets militära underrättelsetjänst HUR slagit till på ryskockuperade territorium.

Två militära transportplan av modellen An-26 och två radarstationer har förstörts i en storskalig drönarattack mot den ockuperade Krymhalvön, rapporterar Kyiv Independent.

Enligt underrättelsetjänsten sattes flygplanen i brand. Samtidigt förstördes ett ryskt radarsystem för ytövervakning tillsammans med kustradarstationen MR-10M1 Mys M1. 

– Vad bra moskoviternas transportflygplan brinner, skriver HUR i ett inlägg på sociala medier.

Underrättelsetjänsten har också delat en video på attacken.

Se filmklippet genom att klicka på en länk längst ner i artikeln

Viktiga flygplan

An-26 har spelat en central roll för den ryska krigsmakten under kriget i Ukraina. Transportplanet, som började tillverkas under sovjettiden, används flitigt för korta och medellånga transporter. Det har kapacitet att bära omkring 40 soldater eller upp till 5,5 ton last.

Intensifierar attacker

Krym är ett viktigt strategiskt mål för den ukrainska militären. De senaste veckorna har luftattackerna mot militära mål på halvön intensifierats. Ukrainska drönare har avfyrats mot flygfält, radarstationer och annan militär infrastruktur.

LÄS MER: Ungern vädjar till Trump och Putin

Putins juvel – är besatt av Krym

Den ryska diktatorn Vladimir Putin har återkommande fördömt överlämningen av Krym till Ukraina, som skedde 1954 under den dåvarande Sovjetledaren Nikita Chrusjtjov.

Tillsammans med resten av Ukraina röstade Krymborna för självständighet i en folkomröstning i samma veva som Sovjetunionen splittrades. 

År 2014 tog rysk militär kontroll över halvön och annekterade den efter en folkomröstning som större delen av omvärlden förkastat som illegitim.

Enligt Jussi Lassila, forskare vid Finlands utrikespolitiska institut, är halvön stark kopplad till Putins tankar om det ryska imperiet.

– Putin är helt besatt av Krym. Ukraina är viktigt för honom, men Krym är det viktigaste av allt och dessutom ett mycket unikt område, säger han till Yle.

SE VIDEON PÅ DEN UKRAINSKA ATTACKEN HÄR

Foto: HUR Sociala medier

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Putin kan störtas – kupp på gång

2026 03 30

Oron för en kupp sprider sig i Ryssland.

En våg av pessimism och missnöje sköljer genom Rysslands elit och bland människor som brukar vara regimvänliga.

Nu spekuleras det i att Putin kan utsättas för en kupp.

Hån och missnöje

Rysslands framryckning på slagfältet har i princip stannat av, samtidigt som ukrainska drönar- och missilattacker blir allt mer kännbara för det ryska civilsamhället.

Nu märks oron och missnöjet även bland ryska nationalister och regimvänner, rapporterar Daily Express.

– Vi har fått en spark i bollarna igen, säger stats-TV-propagandisten och krigskommentatorn Aleksandr Sladkov, efter attacker mot ryska oljeterminaler i Finska viken, enligt tidningen.

Han tycktes håna Putin och regimen och gjorde jämförelser med den brittiska komediserien Blackadder.

– Mycket sägs bakom kulisserna om vår möjligen listiga plan. Men vissa tvivlar: vad är det för listig plan som innebär att våra företag slås ner som flugor med en flugsmälla? säger tv-propagandisten.

Även krigsbloggaren Yuriy Podolyaka uttrycker missnöje med regimen, och menar att många i den ryska eliten håller med.

– Nu ser vår härskande klass den nuvarande toppledningen som en giftig figur – inte ens en tillgång, utan en belastning. De [eliten] vill verkligen att detta krig ska ta slut, för återkomsten av de gamla goda tiderna, när man fritt kunde resa till väst, inte frukta sanktioner, sälja kolväten och återta den europeiska marknaden, säger han.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Spekulationer om kupp

Blockeringen av sociala medier såsom Telegram har också skapat ett stort allmänt missnöje.

Nu spekuleras det i att en kupp är på gång i Ryssland.

– Händelserna kring att blockera Telegram och skapa skäl till allmänt missnöje är avsiktliga och påminner om förberedelser för en statskupp, en.... revolution, eller något liknande, säger kommentatorn Evgeny Andrushchenko, enligt tidningen.

Advokaten och krigsförespråkaren Ilya Remeslo hävdar att situationen kring kriget har urartat totalt, och att Putin måste ”åtalas som krigsförbrytare”.

Sociologen och analytikern Igor Eidman flaggar för ett ”myteri” inom den härskande klassen.

– Detta är en konspiration av en betydande del av den ryska eliten, som är intresserade av att acceptera Trumps erbjudande om att frysa kriget, säger han.

– Denna grupp är extremt missnöjd med att Putin i praktiken avvisar Trumps utsträckta hand, tillägger han.

Eidman misstänker att en grupp insiders "förbereder sig för att göra sig av med Putin", enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Skamlig" intervju med Lavrov väcker ilska

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen