Sverige varnar Ryssland

2025 09 24

Efter de senaste kränkningarna av Natos luftrum utfärdar Sverige en skarp varning till Ryssland.

Varningen kommer direkt från statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det är ett allvarligt läge. Vi är väl förberedda, vi har kapaciteter som vi inte kommer tveka att använda, säger han till DN.

Kristersson uppmanar Ryssland att agera mycket varsamt.

–  Ryssland ska veta att de utsätter sig själva för extremt stora faror om de inte respekterar andra länders luftrum.

Vidare framhåller statsministern att ”situationen kommer avgöra” om Sverige väljer att skjuta ner ett ryskt stridsflyg som kränker svenskt luftrum.

Flera incidenter i svenskt luftrum

Ryska stridsflyg har kränkt Sveriges luftrum vid flera tillfällen – senast förra sommaren.  Ett ryskt stridsflygplan av modellen SU-24 kränkte svenskt luftrum öster om Gotland. Den svenska flygledningen varnade piloten, men fick inget svar. Kort därefter skickades två Jas 39 Gripen-plan upp för att avvisa det ryska planet.

– Det ryska agerandet är inte acceptapelt och visar på bristande respekt för vår territoriella intergritet. Vi följde hela förloppet och var på plats för att ingripa, sade flygvapenchef Jonas Wikman efter incidenten.

LÄS MER: Ungern vädjar till Trump och Putin

Öppnat för våld

Ulf Kristersson har tidigare understrukit att Sverige är berett att använda våld för att försvara sitt luftrum.

– Vi i Sverige är på vår vakt, och oavsett vilken eller vilka aktörer som står bakom dessa olika luftrumskränkningar på Natos territorium är vårt besked glasklart: Sverige har rätt att försvara sitt luftrum, med våld om det behövs, och vi kommer att försvara det, har statsministern framhållit i en kommentar till Aftonbladet.

LÄS OCKSÅ: Skjut ner dem – Trump beordrar Nato

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen