31 aug 26

Bind dina lån – hushållen uppmanas agera nu

2025 09 23

På tisdagsmorgonen meddelade Riksbanken att styrräntan sänks med 25 procentenheter – från 2,0 till 1,75 procent.

– För att ge ytterligare stöd till återhämtningen och stabilisera inflationen vid målet på sikt har direktionen beslutat att sänka styrräntan med 0,25 procentenheter till 1,75 procent, framhåller centralbanken i ett uttalande.

Vidare uppger Riksbanken att styrräntan förväntas ligga kvar på samma nivå under en tid framöver om inflations- och konjunkturutsikterna står sig.

Uppmaning till alla bolånetagare

Nu uppmanas bolånetagare att binda räntan.

Den skarpa uppmaningen utfärdas av Nordeas chefsekonom Annika Winsth.

– Det här är ju botten på den rörliga räntan, och jag tror att de bundna räntorna kommer att stiga allt eftersom konjunkturen tar bättre fart. Så vill man binda sina lån kommer inte räntorna att bli lägre än vad de är i dagsläget, säger Winsth till EFN.

Många har rörlig ränta

I dag har över 70 procent av hushållen bolån med rörlig ränta, enligt Statistikmyndigheten SCB.

Långa bindningstider är alltmer sällsynt.

– Historiskt sett har hushållen valt att binda sina lån på längre räntebindningstider där löptider på 2 till 5 år har varit vanligast. I dag ser situationen annorlunda ut där man sedan framfarten av det högre inflations- och ränteläget ser en tydlig övergång från längre till kortare räntebindningstider för nya bolåneavtal, rapporterar SCB.

LÄS MER: Sveriges bästa varumärke är utsett – bättre än Systembolaget

Fördelar och nackdelar

Det finns fördelar och nackdelar med att välja bunden eller rörlig ränta.

Storbanken Nordea framhåller att rörlig ränta passar den som:

- har marginaler i din ekonomi och kan klara att kostnaderna för ditt bolån varierar och kan stiga med kort varsel

- behöver kunna lösa lånet inom en kortare tid utan extra kostnader, till exempel om du planerar att flytta.

Bunden ränta är bäst för personer som:

- vill ha en stabil månadskostnad och en trygghet i din ekonomi.

-  inte planerar att flytta inom bindningstiden.

LÄS OCKSÅ: Ica-handlare riktar uppmaning – till Ica 

Foto: 

Text: Redaktionen


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


11 okt 2026

Prognosen: Swish kommer att försvinna

2026 10 11

Swish är ett av de starkaste varumärkena i landet – men kommer det vara så även framöver?

Den 12 december 2012 lanserades Swish som en betaltjänst för betalningar mellan privatpersoner. 

Idag används tjänsten av 8,8 miljoner svenskar – och i september månad genomfördes totalt 97 947 235 betalningar.

Swish är idag ett av de starkaste varumärkena i landet, men frågan är hur länge det kommer att vara.

“Kommer försvinna”

Elias Nordling på sajten Mobil menar att Swish förr eller senare kommer att försvinna. Han framhåller att det inte lär ske under de kommande åren, men att tjänstens “dagar är räknade”.

– Förr eller senare tror jag att en större aktör kommer in i Sverige och antingen konkurrerar ut Swish, eller tar över verksamheten och successivt stöper om den till sin egen tjänst, ungefär som Vipps gör med Mobilepay i Danmark och Finland, menas det.

“Internationellt projekt”

Swish ägs av bland annat Danske Bank, Handelsbanken, Länsförsäkringar, Nordea och SEB. Sajten lyfter fram att Swish inte är ett statligt alternativ, utan “ett företag som drivs av de svenska storbankerna, som i sin tur har gott om verksamhet utomlands”.

Och det är bara en tidsfråga innan en internationell aktör tar över.

– Den aktören kan mycket väl vara Vipps men behöver inte vara det. Om Tyskland kommer igång med mobila betalningar på samma sätt kan det bli en europeisk storaktör. 

Läs mer: Tydligt skifte för bolån i Sverige

Swish i siffror

Idag är Swish alltjämt ett av Sveriges starkaste varumärken. Så här ser tjänstens senaste siffror ut:

- 8,8 miljoner privatanvändare

- 300 000 företag tar betalt med Swish

- 97 947 235 betalningar i september

- 55 317 185 225 kronor swishade i september

- 93 procent av användare swishar eller tar emot swish varje månad

Toppade listan

Tidigare i år utsågs Swish till Sveriges starkaste varumärke – för femte året i rad.

Betaltjänsten toppade listan framför varumärken som Ikea, Volvo, Ica, Arla och Systembolaget.

Läs mer: 3 000 kronor – tung smäll för svenska husägare

Foto: Swish

Text: Redaktionen