”Nu får det vara nog” – Trump slår till mot politisk gruppering

2025 09 23

Trump ska ta i med hårdhandskarna mot en politisk gruppering.

USA är mer polariserat än på mycket länge.

Nu meddelar Vita huset att man framöver kommer att slå till mot politiska vänstergrupperingar.

”Vill skrämma – och attackera”

Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt säger på måndagen att Trumpadministrationen nu kommer att använda hårdare tag mot vänstergrupperingar.

Enligt Leavitt ägnar sig dessa grupperingar åt att ”avhumanisera”, ”skrämma” och ibland attackera amerikaner, rapporterar TV2.

– Det har i åratal funnits samordnade kampanjer, ledda av radikala vänsterorganisationer vars mål är att avhumanisera, skrämma och till och med attackera amerikaner som de är oeniga med, säger Karoline Leavitt, enligt kanalen.

– De här grupperna har radikaliserat unga till våld, tillägger hon.

Leavitt nämner dels de två mordförsöken mot Donald Trump i Butler och på hans golfklubb i Florida. Hon nämner också mordet på Charlie Kirk, samt på Brian Thompson, som var vd för sjukförsäkringsbolaget UnitedHealth.

– Det här är bara några flagranta exempel på det ökande politiska våldet från vänstern i vårt land, säger Karoline Leavitt, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Putin hävdar: Jag var nära att dö

”Nu får det vara nog”

Vita husets pressekreterare säger att Donald Trump och hans regering nu har fått nog – och kommer ta i med hårdhandskarna mot vänstergrupperingar och deras finansiärer.

– Nu får det vara nog, och som president Trump har lovat kommer han att ta i med hårdare tag mot dem som finansierar terrorism på hemmaplan, för att äntligen återställa ordningen, säger Karoline Leavitt.

Förra veckan uppgav Donald Trump att han vill klassa vänsterrörelsen Antifa som en terroristorganisation.

– Jag är glad att kunna informera våra många USA-patrioter om att jag betecknar ANTIFA, EN SJUK, FARLIG OCH RADIKAL VÄNSTERKATASTROF, SOM EN STOR TERRORISTORGANISATION, skrev Donald Trump på Truth Social i torsdags.

– Jag kommer också starkt att rekommendera att de som finansierar ANTIFA utreds noggrant i enlighet med högsta möjliga rättsliga standarder och praxis, tillade Trump i inlägget.

Kritiker ifrågasätter dock om det går att terrorklassa Antifa, eftersom namnet är ett samlande begrepp för många olika vänstergrupperingar, snarare än en riktig organisation.

– Man kan inte terrorklassa en idé. Det finns ingen organisation som heter Antifa, menar terrorexperten Malcolm Nance i ett inlägg på X.

LÄS OCKSÅ: STORBRITANNIEN: Vi är redo för väpnad konfrontation

Foto: Official White House Photo by Harrison Koeppel

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 29

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


28 mars 2026

Flicka hittad död på familjeresa till Kanarieöarna

2026 03 29

En norsk flicka har hittats död i vattnet.

En norska flicka har hittats död på Gran Canaria.

Flickan var i semesterparadiset tillsammans med sin familj men anmäldes försvunnen på lördagen.

Anmäldes försvunnen

Den norska tonårsflickan var i 16-årsåldern, rapporterar Canariavisen.

Hon hittades död i vattnet på lördagsmorgonen i hamnen i Puerto Rico i Mogán, på den populära semesterön Gran Canaria.

En av flickans familjemedlemmar hade också lämnat in en anmälan om försvunnen person på lördagen, uppger en talesperson för den spanska räddningstjänsten, rapporterar VG.

Polisstyrkan Guardia Civil bekräftar att flickan är död.

– Vi utreder vad som har hänt, säger en talesperson till tidningen.

Har identifierats av familjen

Den norska tonårsflickan har identifierats av sin familj, som bekräftar hennes identitet, enligt spanska myndigheter.

Hennes kropp har skickats till obduktion.

Även det norska Utrikesdepartementet har bekräftat det tragiska dödsfallet.

– Utrikesdepartementet är medvetet om att en norsk medborgare har avlidit på Gran Canaria, skriver Johanne Severinsen, presstalesperson vid Utrikesdepartementet, till tidningen.

Nu ska man utreda dödsfallet för att försöka bringa klarhet i hur och varför flickan har förlorat livet.

Dödsorsaken uppges i nuläget vara okänd.

Hittades vid hamnmynning

Den norska tonårsflickan ska alltså ha varit på semester med sin familj.

Familjen bodde nära stranden i Barranco Agua la Perra, uppger Canariavisen.

Hon uppges ha hittats avliden vid hamnmynningen på den populära semesterorten, som ligger i öns sydvästra del, enligt tidningen.

Kanarieöarna är en mycket populär turistdestination bland både norrmän, svenska och andra européer.

År 2025 besöktes ögruppen av cirka 428 000 norska och 350 500 svenska turister ögruppen, rapporterar Canariajournalen.

Antalet norska och svenska turister har dock minskat de senaste åren.

Foto: Summer Stock

Text: Redaktionen