Extrem utveckling i Ryssland – ”Tolererar det mest avskyvärda”

2025 09 21

Utvecklingen i Ryssland blir allt mer extrem.

En ny rapport från en FN-expert om mänskliga rättigheter i Ryssland slår fast att utvecklingen blir allt mer extrem.

Till och med rysk sjukvårdspersonal medverkar till avskyvärda brott, uppger FN:s särskilda rapportör, Mariana Katzarova.

”Den mest avskyvärda tortyren”

Sedan kriget i Ukraina inleddes har människorättssituationen i Ryssland fullständigt kollapsat, enligt en ny FN-rapport, uppger Kyiv Post.

– Situationen för de mänskliga rättigheterna har stadigt försämrats, vilket utgör en seismisk nedgång, säger Mariana Katzarova, enligt tidningen.

FN-experten varnar bland annat för en ”fortsatt utbredd och systematisk användning av tortyr och misshandel” som utförs av ”ryska brottsbekämpande tjänstemän, säkerhetsstyrkor, kriminalvårdstjänstemän och medlemmar av de väpnade styrkorna”.

Men även av vårdpersonal.

– Det finns ett tydligt mönster av vårdpersonal som deltar i och tolererar den mest avskyvärda tortyren, särskilt av ukrainska fångar, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Trump och Kina överens - "Ger USA kontrollen"

Allt mer totalitärt

Kremls tillslag mot regimens fiender har också blivit allt mer systematiska.

– De ryska myndigheterna har intensifierat sin användning av åtal, långa fängelsestraff, hot, tortyr och misshandel för att tysta oppositionen mot kriget, uppger FN-experten, enligt tidningen.

Mariana Katzarova rapporterar också att Kreml driver igenom ett officiellt narrativ där legitimt utövande av mänskliga rättigheter beskrivs som ”existentiella säkerhetshot”. Människor som utövar dessa rättigheter beskrivs som ”fiender till staten”.

Den ryska regimen blir allt mer totalitär, vilket också märks såtillvida att alla former av institutionellt oberoende upphävs.

– De ryska myndigheterna har nedmonterat institutionellt oberoende och fört rättsväsendet, den lagstiftande och brottsbekämpande makten under direkt politisk kontroll, enligt rapporten.

Mariana Katzarova uppmanar också länder att utöva universell jurisdiktion och, när det är möjligt, åtala ryssar som gjort sig skyldiga till tortyr.

LÄS OCKSÅ: Kraftiga explosioner skakar Ryssland - se videon här

Foto: President of Russia Office resp Kalus Wright

Text: Redaktionen


Stor anstormning till Sverige väntas nästa vecka

2026 03 30

Nästa vecka väntas det bli rusning till Sverige.

Den kommande veckan förväntas ovanligt många norrmän resa över gränsen till Sverige.

Skälet är att de vill köpa billiga livsmedelsvaror.

Stort tryck på butikerna

Den 1 april, alltså på onsdag nästa vecka, sänks matmomsen.

Det gör att extra många norrmän väntas söka sig till gränshandeln i Sverige, rapporterar SR.

Intresset för att åka över gränsen till Sverige för att handla billigare mat är redan stort bland norrmän, och när matmomsen sänks väntas trycket på butikerna öka ytterligare.

– Vi är sällan i Sverige, men när vi är här så handlar vi det vi behöver för längre perioder. Kaffe, te, ost, en del sådana basvaror och varor som håller sig länge, berättar Tom, en av många norrmän som har åkt till Strömstad för att handla, för radiokanalen.

”Har laddat länge”

Butikerna förbereder sig nu för en väntad rusning nästa vecka.

– Vi har ju laddat inför det länge och förstått att det är en stor sak för oss, så vi har jobbat stenhårt här nu några nätter för att ändra alla prisskyltar och system och allt vad det är, säger Patrik Zäll, butikschef i Strömstad, till radiokanalen.

Norrmännen åker sällan till Sverige för små vardagsinköp, det är vanligare att de åker över några gånger om året och då fyller upp sina korgar rejält.

Intresset är stort: Norrmän handlade för över 11 miljarder kronor vid gränshandeln förra året, visar norsk statistik, enligt radiokanalen.

Både priserna och utbudet lockar, och sänkningen av matmomsen gör att prisskillnaden mellan Sverige och Norge blir ännu större.

LÄS OCKSÅ: Storhandla inte - ovanlig uppmaning till svenska folket

Butiker ”tjuvstartar” med prissänkningar

Vissa butiker vid gränsen har redan ”tjuvstartat” med lägre priser, trots att momssänkningen inte infaller förrän den 1 april.

Redan i onsdags, en vecka före momssänkningen, valde exempelvis Coop-ägda Grensemats butiker i Strömstad och Svinesund att sänka priserna, rapporterar Dagligvarunytt.

Trycket väntas bli extra högt också för att påsken närmar sig.

– Vi gör en rejäl investering i pris inför årets största försäljningsvecka. Man ska inte behöva vänta till 1 april, utan vi valde att gå ut en vecka innan, säger Göran Lundgren, driftchef på Grensemat, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Motståndsgrupp till attack i Ryssland

Foto: Mohamed B.

Text: Redaktionen


21 mars 26

”Mörk dag för svenskarna” – S-ledarens utspel

2026 03 30

De ekonomiska utmaningarna blir allt tuffare för många hushåll.

Det konstaterar Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson på måndagseftermiddagen.

I samband med att flera storbanker höjt bolåneräntorna menar S-ledaren att det “är en mörk dag” för svenskarna och att “det slår hårt mot många familjer”.

Bankerna höjer

Swedbank och Nordea är de senaste av storbankerna som höjer räntorna.

Båda banker höjer sina tremånadersräntor med 0,15 procentenheter, uppger Placera.

Listräntan landar nu på 3,94 procent hos Swedbank – och 3,99 procent hos Nordea.

“En mörk dag”

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) reagerar starkt på höjningarna.

– Idag är en mörk dag för hårt arbetande svenskar, skriver hon på X.

– Nu höjer bankerna bolåneräntor på löpande band. Samtidigt stiger priset vid pump och elpriserna kan dra i väg. Det slår hårt mot många familjer. SD och regeringen måste vakna och ta fram en skyddsplan för svensk ekonomi.

Läs mer: Iphone-användare varnas – måste installera direkt

Priserna stiger

Drivmedelspriserna fortsätter att stiga med anledning av kriget i Mellanöstern.

Mer än en månad har nu gått sedan USA och Israel inledde sina attacker mot Iran.

På måndagen framhåller USA:s president Donald Trump att diskussioner pågår med Iran – men han passar samtidigt på att skicka ett nytt hot till landet.

“Då spränger vi”

Så här låter det från Trump på måndagseftermiddagen:

– USA för i detta nu seriösa diskussioner med EN NY, OCH MER RESONLIG, REGIM för att avsluta våra militära operationer i Iran, skriver presidenten på Truth Social.

– Stora framsteg har gjorts men om ett avtal, av någon anledning, inte nås inom kort – vilket det förmodligen kommer att göras – och om Hormuzsundet inte omedelbart blir ”öppet för verksamhet”, kommer vi att avsluta vår härliga ”vistelse” i Iran genom att spränga och helt utplåna alla deras elverk, oljekällor och ön Kharg.

Läs mer: Försäkringsbolag får paniksamtal – alla vill avboka

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen