EXPERT UPPMANAR: Gör inte så här med diskborsten

2025 09 16

Byt ut diskborsten minst var tredje månad.

Uppmaningen kommer från Jörn Klein, professor vid intuitionen för hälsovetenskap vid Oslos universitet.

– Som en tumregel bör du byta borste var tredje månad, säger experten till Dinside.  

Men om borsten börjar lukta illa, missfärgas eller om borsten slits ut bör du byta ut den tidigare. Detsamma gäller om det finns magsjuka i hushållet.

Gör inte det här

Jörn Klein berättar också att många gör samma misstag med diskborsten i hemmet.

Enligt experten handlar det om följande snedsteg:

- Lämnar diskborsten i vatten eller på botten av diskhon.

- Använder samma borste för att diska och för att skrubba diskhon och avloppet.

- Fortsätter att använda borsten även om den är utsliten 

Uppmanar: Koka borsten

Diskborstar koloniseras snabbt av bakterier.

Marie-Louise Danielsson-Tham är professor i livsmedelshygien vid Örebro universitet. Hon har ett enkelt knep för att hålla bakterierna borta.

– Man bör koka sin diskborste en gång i veckan. De flesta diskborstar tål att kokas i fem minuter, säger hon till Aftonbladet Godare.

Samma metod bör appliceras för disktrasan, uppger experten.

LÄS MER: BOSCH: Kör inte dessa saker i mikron

Välj diskborsten

Diskborstar har också sina fördelar. Jämfört med disksvampar är borsten betydligt mer hygieniskt.

Det menar Lindis Folkvord, avdelningschef på Mattilsynet – Norges motsvarighet till Livsmedelsverket.

– Disksvampar håller ofta fukt längre och har en större yta än en borste. Detta gör dem extra mottagliga för bakterier, säger hon till Dinside.

– Se till att skölja svampen i så varmt vatten som möjligt för att få bort fett och matrester, och låt den torka ordentligt efteråt, uppmanar experten.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder 

Foto: P. Kaffeebart resp Congerdesign

Text: Redaktionen


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


Anmälningar väller in – skarp uppmaning till alla med utemöbler

2026 06 19

Svenskar med utemöbler uppmanas att låsa fast dessa med en låsvajer.

Många svenskar njuter av det fina sommarvädret på uteplatser, altaner och trädgårdar.

Men samtidigt som möblerna ställs ut passar även tjuvar runt om i landet på att försöka stjäla dyra stolar och bord.

Den här tiden på året står exklusiva utemöbler högt på deras önskelista – och Länsförsäkringar riktar en skarp uppmaning till alla med utemöbler om att säkra dessa.

Anmälningar väller in

Exklusiva utemöbler med högt andrahandsvärde är enligt Länsförsäkringar extra stöldbegärliga.  

– Under sommaren får vi in anmälningar om stulna utemöbler i princip varje vecka, säger Caroline Josefsson, affärsområdeschef skador och skadeförebygg på Länsförsäkringar Göteborg och Bohuslän. 

Ju mer eftertraktad och lättsåld en möbel är, desto större är risken att den försvinner.  

Tips från proffsen

Länsförsäkringar har upprättat sex tips till den som vill skydda sina utemöbler – i synnerhet om det rör sig om dyra sådana:

- Lås fast möblerna med exempelvis en låsvajer.

- Om du ska resa bort – flytta in möblerna i ett låst förråd om du har möjlighet.

- Töm dynboxar, ställ in dynor och kuddar när de inte används – även dessa kan vara stöldbegärliga.

- Märk och dokumentera dina möbler – fotografera dem och spara kvitton.

- Gör alltid en polisanmälan om du blir bestulen och spara en kopia.

- Kontakta ditt försäkringsbolag för att göra en skadeanmälan.

Läs mer: Sverige slår USA – hamnar en plats före

“Tjuvarnas första val”

Caroline Josefsson säger vidare att “några enkla åtgärder kan göra stor skillnad”.

– Det är lätt att tro att utemöblerna står säkert på tomten, men vi ser att exklusiva möbler som lämnas utan uppsikt ofta är tjuvarnas första val, säger hon i ett pressmeddelande.

– Vi skulle inte lämna andra värdesaker för tiotusentals kronor framme utan skydd en längre period, och på samma sätt är det klokt att vara lite extra rädd om sina utemöbler. 

Så funkar det

Stöld av utemöbler omfattas ofta av hemförsäkringen.

För att kunna få ersättning krävs alltid en polisanmälan, och det är viktigt att spara en kopia av anmälan när man kontaktar sitt försäkringsbolag.  

Ersättningen baseras på möblernas värde och ålder.

Läs mer: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: C. Banks

Text: Redaktionen