EXPERT UPPMANAR: Gör inte så här med diskborsten

2025 09 16

Byt ut diskborsten minst var tredje månad.

Uppmaningen kommer från Jörn Klein, professor vid intuitionen för hälsovetenskap vid Oslos universitet.

– Som en tumregel bör du byta borste var tredje månad, säger experten till Dinside.  

Men om borsten börjar lukta illa, missfärgas eller om borsten slits ut bör du byta ut den tidigare. Detsamma gäller om det finns magsjuka i hushållet.

Gör inte det här

Jörn Klein berättar också att många gör samma misstag med diskborsten i hemmet.

Enligt experten handlar det om följande snedsteg:

- Lämnar diskborsten i vatten eller på botten av diskhon.

- Använder samma borste för att diska och för att skrubba diskhon och avloppet.

- Fortsätter att använda borsten även om den är utsliten 

Uppmanar: Koka borsten

Diskborstar koloniseras snabbt av bakterier.

Marie-Louise Danielsson-Tham är professor i livsmedelshygien vid Örebro universitet. Hon har ett enkelt knep för att hålla bakterierna borta.

– Man bör koka sin diskborste en gång i veckan. De flesta diskborstar tål att kokas i fem minuter, säger hon till Aftonbladet Godare.

Samma metod bör appliceras för disktrasan, uppger experten.

LÄS MER: BOSCH: Kör inte dessa saker i mikron

Välj diskborsten

Diskborstar har också sina fördelar. Jämfört med disksvampar är borsten betydligt mer hygieniskt.

Det menar Lindis Folkvord, avdelningschef på Mattilsynet – Norges motsvarighet till Livsmedelsverket.

– Disksvampar håller ofta fukt längre och har en större yta än en borste. Detta gör dem extra mottagliga för bakterier, säger hon till Dinside.

– Se till att skölja svampen i så varmt vatten som möjligt för att få bort fett och matrester, och låt den torka ordentligt efteråt, uppmanar experten.

LÄS MER: Lidl går ut med viktigt meddelande till kunder 

Foto: P. Kaffeebart resp Congerdesign

Text: Redaktionen


5 augusti 2026

183 000 svenskar får pengar på kontot – nu i veckan

2026 08 06

1,3 miljoner svenskar får nu sitt slutskattebesked.

Beskedet gäller dem som inte fick det i april eller juni.

Slutskattebeskedet skickas nu ut till 1 368 916 personer, varav 183 105 personer får skatteåterbäring medan 113 051 personer har kvarskatt att betala.

På kontot i veckan

De 183 000 svenskar som får återbäring kommer att få dela på 2,7 miljarder kronor.

Utbetalningen för den som har anmält bankkonto kommer att landa på kontot senast på fredagen.

För den som inte redan gjort det går det att anmäla bankkonto senast tre veckor efter beslut om slutgiltig skatt. 

– De som inte har digital brevlåda får slutskattebeskedet med posten 1–3 veckor senare, förklarar Skatteverket.

Då ska du betala

113 000 personer har fått besked om kvarskatt och ska tillsammans betala in 5,8 miljarder kronor.

För den som får slutskattebeskedet i augusti och har skatt att betala ska inbetalningen till skattekontot ha gjorts senast den 12 november 2026.

– Men det går bra att betala redan nu eller att dela upp betalningen. 

Läs mer: Kraftig sänkning vid pump

Håll koll på räntan

Den som har betalat för lite skatt och därför får kvarskatt behöver betala ränta på kvarskatten. 

– Från vilket datum kostnadsräntan beräknas beror på hur stor din kvarskatt är, meddelar Skatteverket.

– På kvarskatt som är högst 30 000 kronor beräknas kostnadsränta på 2,5 procent från 5 maj 2026. 

Kan komma i december

Den som ännu inte har fått besked om den slutliga skatten, eller som saknar skatteregistrering i Sverige, får vänta tills i december på beskedet.

Återbäringen kommer då mellan den åttonde och den elfte december.

– Ska du få tillbaka mindre än 100 kronor betalar vi inte ut pengarna. När beloppet har kommit upp i 100 kronor kan du begära utbetalning från ditt skattekonto, fortsätter Skatteverket.

Läs mer: Zelenskyj vädjar – minskning med två tredjedelar

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


05 aug 26

Glatt besked för alla som handlar på Willys

2026 08 06

Nu kommer glädjande nyheter för kunder som väljer att handla i Willys butiker.

Lågprisjätten toppar en åtråvärd lista som publicerats av jämförelsesajten Matpriskollen.

Listan handlar om vilka livsmedelsbutiker som genomfört störst prissänkningar i juli.

Willys utklassar konkurrenterna med prissänkningar på 0,5 procent, medan ingen annan kedja sänkte mer än 0,1 procent.

Det rör sig dessuto om en bred prissänkning. Inom sexton varukategorier genomförde Willys större prissänkningar än marknaden.

– Tyngst väger skafferi, snacks och mejeri, som står för 57 procent av hela sänkningen. Frukt & bär, där rörelserna alltid är stora av säsongsskäl, förklarar bara 6 procent. Tydligast är grönsaker, där marknaden höjde 0,7 procent medan Willys sänkte 0,6 procent, rapporterar Matpriskollen.

Efterlängtat besked

Beskedet innebär ett trendbrott i Willys butiker. På årsbasis har lågpriskedjan sänkt matpriserna minst av alla kedjor.

– Willys, vars hela affärsidé är att ha ”Sveriges billigaste matkasse”, har det senaste året faktiskt sänkt något mindre än marknaden i procent. Nu går man till motoffensiv, säger Ulf Mazur, vd och grundare av Matpriskollen.

Enligt Mazur syns en liknande prisutveckling hos lågpriskonkurrenten Lidl, som inte är med mätningen.

– När en kedja sänker mer än marknaden i sexton kategorier av sexton, och går emot marknaden på grönsaker, då är det inget kortsiktigt kampanjutspel och det drar med sig Lidl neråt i prissättningen, säger han. 

ANDRA LÄSER: Eldinferno över Ryssland 

Ica kan svara

Matpriskollen beskriver Willys prissänkningar i juli som en del av ett större priskrig.      

Enligt sajten kan både Ica och Coop komma att svara med egna prissänkningar.

–  Coop har sänkt priserna mest senaste året ihop med City Gross och dom kommer nog inte tillåta att prisgapet till Ica ökar igen. När marknadsledaren pressar priserna får det ekonomiska konsekvenser för hela branschen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för Volvo

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen