16 september 2025

Ny vätska kan ersätta glasögon

2025 09 16

Glasögon kan bli onödiga i framtiden enligt ny forskning.

En ny studie visar att specialutvecklade ögondroppar kan ge personer med långsynthet bättre syn utan glasögon eller operation. 

Forskare har tagit fram ögondroppar som kan ersätta behovet av läsglasögon eller kirurgi för presbyopi, det vill säga åldersrelaterad långsynthet, rapporterar The Guardian.

Förbättrar synen

Behandlingen används två gånger dagligen och kan förbättra synen på nära håll, enligt en studie som presenterades vid European Society of Cataract and Refractive Surgeons i Köpenhamn.

– Vårt mest signifikanta resultat visade snabba och ihållande förbättringar av närseendet för alla tre koncentrationerna, säger Dr Giovanna Benozzi, chef för Centrum för avancerad forskning om presbyopi i Buenos Aires, till tidningen.

LÄS MER: Dubbla priser – stor ilska mot svenska apotek

Så fungerar behandlingen

Dropparna innehåller pilokarpin, som drar ihop pupillen och påverkar linsens muskler, samt diklofenak, ett antiinflammatoriskt medel.

Testerna i Argentina involverade 766 personer som fick dropparna morgon och kväll.

Resultaten visade att de flesta kunde läsa fler linjer på synprover efter behandlingen, och förbättringen höll i sig i upp till två år.

– Imponerande nog uppnådde 99 % av 148 patienter i gruppen som fick 1 % pilokarpin optimal närseende och kunde läsa två eller fler extra linjer, förklarar Benozzi.

Mer forskning krävs

Även om resultaten är lovande varnar forskarna att fler studier behövs för att säkerställa långsiktig säkerhet och effekt.

Vanliga bieffekter var bland annat tillfällig dimsyn, irritation vid applicering och huvudvärk.

– Större, långsiktiga och multicenterstudier krävs innan behandlingen kan rekommenderas brett, säger Professor Burkhard Dick, tillträdande ordförande för ESCRS.

Vad är långsynthet?

Långsynthet, eller hyperopi, är ett synfel som gör det svårt att se objekt på nära håll medan avlägsna föremål ofta uppfattas tydligt.

Det uppstår när ögongloben är för kort eller när hornhinnan bryter ljuset för svagt, vilket gör att ljuset fokuseras bakom näthinnan istället för direkt på den.

Personer med långsynthet kan uppleva suddig syn vid läsning, trötta ögon och huvudvärk, särskilt vid arbete på nära håll.

LÄS MER: Forskare slår larm om potatis – ökar risk för sjukdom

Foto: GlassesShop

Text: Redaktionen


Alla mobiler ska laddas på nytt sätt

2026 07 02

Alla mobiler, oavsett märke är tänkta att laddas på ett nytt sätt.

En ny global standard för mobilladdning är på väg.

Utvecklingen ska förändra hur vi laddar våra mobiltelefoner.

Ny laddstandard på gång

Flera av världens största teknikföretag arbetar just nu med en gemensam ny standard för laddning som är trådlös.

Målet är att göra det både snabbare och mer enhetligt att ladda mobilen oavsett märke.

Enligt uppgifter från Android Authority handlar det om en ny teknik som kan ge upp till 50 watts trådlös laddning där alla mobiler ska kunna laddas på samma sätt.

Förhoppningen är att tidigare sätt att ladda mobiler ska fasas ut.

Teknikjättar går samman

Bakom initiativet står Wireless Power Consortium (WPC), tillsammans med flera stora aktörer i mobilbranschen.

På ett nyligen möte i Peking, som hölls av Wireless Power Consortium (WPC) på Xiaomis huvudkontor, träffades flera stora teknikföretag som Apple, Google, Huawei, Oppo och Vivo.

Mötet arrangerades för att komma överens om hur den nya standarden ska fungera och testas, rapporterar IT Home.

LÄS MER: UPPGIFTER: Hela lönen går till skatt

Ska fungera oavsett mobilmärke

Den nya standarden, som går under namnet Qi 50W, är tänkt att ersätta dagens Qi2 25W.

I dag fungerar snabbladdning ofta bäst med laddare från samma tillverkare, vilket kan begränsa användningen.

Med den nya lösningen hoppas branschen att en och samma laddare ska fungera bättre över olika märken.

– Din nästa iPhone, Pixel- eller Xiaomi-enhet kan kunna trådlöst laddas med 50 W med samma laddare, skriver Android Authority.

Även om utvecklingen redan pågår väntas den nya standarden inte lanseras fullt ut förrän omkring 2028.

– Med en öppen och gemensam 50 W-standard hoppas branschen nu kunna göra laddningen säkrare, minska energiförluster och ge en jämn och snabb laddningsupplevelse oavsett vilket märke på mobilen eller laddaren man använder, skriver sajten.

LÄS MER: Ryssland stänger gränsövergångar

Foto: Steve Johnson

Text: Redaktionen


1 jul 2026

Förändring i alla ICA-butiker – kräver kort

2026 07 01

Alla ICA-butiker i landet inför en förändring när det kommer till betalning.

En ny funktion ska göra det lättare för kunder att få igenom sina köp.

Till detta kräver matjätten dock att kunder har ett fysiskt bankkort till hands.

Införs i hela landet

Från och med idag gäller en ny funktion i alla ICA-butiker och Apotek Hjärtat.

Nu ska det bli möjligt att genomföra kortköp även vid tillfälliga störningar i datakommunikationen.

Syftet är att stärka betalningssystemets robusthet vid kris eller avbrott.

– Att kunder har möjlighet att betala för mat och andra nödvändiga varor även vid störningar är en viktig beredskapsfråga, säger Gunnar Olsson, vd på Ica Banken.

LÄS MER: Ägare av motorfordon varnas – flera anmälningar

Krav från Riksbanken

Den nya lösningen är inte något som Ica själva har hittat på, utan bygger på riktlinjer och krav kopplade till Sveriges betalningsberedskap.

Riksbanken har under lång tid tryckt på att samhället måste kunna genomföra betalningar även vid kriser, störningar eller i värsta fall krigssituationer.

Därför har man drivit på utvecklingen av så kallade offlinebetalningar i fysisk handel.

Tanken är att köp av viktiga varor som mat, mediciner och drivmedel ska fungera även när uppkopplingen ligger nere.

Fungerar offline

För att den nya betallösningen ska fungera innebär det kunder betalar med fysiskt kort med chip och PIN-kod, om internetuppkopplingen i kassan inte fungerar.

Trots att mobilbetalningar blivit allt vanligare finns en viktig begränsning i den nya lösningen.

Mobila plånböcker omfattas ännu inte, vilket innebär att telefonen inte kommer fungera som betalmedel vid störningar.

– Vi ser en utveckling där allt fler kunder betalar med mobilen till vardags. Därför är det viktigt att komma ihåg att tekniken som möjliggör offlinebetalningar kräver fysiskt kort och PIN-kod. Vår rekommendation är att ha dessa tillgängliga som en del av sin vardagsberedskap, säger Gunnar Olsson.

För kunderna krävs ingen föranmälan eller registrering, det viktigaste är att ha ett fungerande bankkort och kod tillgängligt även om mobilen normalt används vid betalning.

LÄS MER: Mobilräkningen kan skjuta i höjden – går att undvika

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen