iPhone gör viktig uppdatering – flera modeller lämnas utanför

2025 09 12

iOS 26 är här – men inte alla med en iPhone kan uppgradera.

Apple presenterar sitt senaste mobiloperativsystem där den offentliga versionen av det nya iOS 26 blir tillgängligt den 15 september 2025.

Bland modellerna som kan uppgraderas återfinns iPhone 17-serien, iPhone 16-serien, iPhone 15-serien samt flera äldre modeller ända ner till iPhone SE, andra generationen, rapporterar Zdnet.

– Den nya uppdateringen erbjuder ett helt nytt gränssnitt, Liquid Glass, som ger en mer enhetlig design över alla Apple-enheter, säger Apple i ett pressmeddelande.

iOS 26 innehåller också förbättringar av funktioner, prestanda och säkerhet, vilket gör det till en viktig uppgradering för de som har kompatibla modeller.

Äldre modeller påverkas

Alla iPhones kan dock inte ta del av den nya lanseringen.

Flera äldre modeller, inklusive iPhone X, XS, XR och XS Max, är alla berörda och kan inte uppgraderas till iOS 26.

Detta innebär att användare med dessa modeller inte får tillgång till de nya funktionerna eller säkerhetsförbättringarna.

– Om din iPhone inte stöds, är det tyvärr dags att överväga en nyare modell om du vill ha det senaste iOS, meddelar Apple.

Användare med äldre modeller kan dock fortfarande använda sina telefoner som tidigare, men kommer sakna nyheter som förbättrad design och vissa funktioner som är exklusiva för iOS 26.

Beta version tillgänglig

Den offentliga beta-versionen av iOS 26 finns redan tillgänglig för de som vill testa innan den stabila versionen släpps.

Betaversioner ger entusiaster en chans att prova nya funktioner, men Apple rekommenderar de flesta användare att vänta på den stabila uppdateringen.

– Beta-versionen är perfekt för tekniskt intresserade som vill utforska nya funktioner tidigt, men för dagligt bruk är den officiella versionen alltid säkrare, uppger Apple.

Den offentliga uppdateringen av iOS 26 släpps gratis den 15 september 2025, och iPhone-ägare kan då enkelt uppgradera via inställningarna på sina enheter.

Foto: D.Coffman

Text: Redaktionen


29 januari 2026

Ny skatt på väg – om S vinner valet

2026 01 30

Skatten ska höjas för de mest förmögna i samhället.

Det meddelar S-ledaren Magdalena Andersson på en gemensam pressträff med fackförbundet Kommunals ordförande Malin Ragnegård.

Andersson utesluter skattehöjningar för ”vanliga hushåll”, men framhåller att de allra rikaste behöver bidra mer.

– Vi har föreslagit en beredskapsskatt där de med höga inkomster kan bidra lite mer, säger hon.

Enligt S-ledaren kommer en sådan skatt ge möjlighet att lägga mer resurser på välfärden.

Vill se över regler för företagare

Socialdemokraterna vill bland annat använda skatteinkomster från beredskapsskatten till att finansiera upprustningen av försvaret.

– Samtidigt som vi stärker totalförsvaret kan vi inte belasta hushållens redan tuffa ekonomi. Förstärkningen av försvaret ska bäras av dem som har bäst ekonomiska förutsättningar. Därför vill vi utreda en ny beredskapsskatt, skriver partiet i sin skuggbudget.

Socialdemokraterna vill också se en översyn av de så kallade 3:12-reglerna, som reglerar hur utdelningar och kapitalvinster i småföretag beskattas. 

– Lågt hängande frukter är takbeloppet och en justerad skattesats inom gränsbeloppet, skriver S om förslaget.

LÄS MER: Skatt kan höjas flera hundra procent – “katastrof rent ut sagt” 

M: ”Över 50 procent i skatt på en löneökning”

Moderaterna är kritiska till en beredskapsskatt.

M flaggar för att S nya skatt kommer att leda till omfattande skattehöjningar.

– Om beredskapsskatten ska finansieras genom en höjd inkomstskatt, behöver gränsen för när man börjar betalar statlig inkomstskatt sänkas från dagens 48 500 kronor i månaden till 39 000 kronor i månaden. För att få in 35 miljarder kronor kommer alla med en lön över 39 000 kronor/mån få betala över 50 procent i skatt på en löneökning, skriver partiet på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Swedbank delar ut 34 miljarder kronor 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen