Ny fabrik i Sverige – regeringen satsar 2,5 miljarder

2025 09 11

Regeringen går fram med en miljardsatsning som bland annat inkluderar en ny fabrik i Linköping.

“Massiva satsningar” görs på infrastruktur för att rusta upp vägar och järnvägar.

Det framhåller regeringen i den regeringsförklaring som lagts fram för riksdagsåret 2025-26.

– Vi gör även den största satsningen någonsin på forskning och innovation med fokus på banbrytande teknik, excellens och praktiknära forskning, uttrycks i förklaringen som är angiven av statsminister Ulf Kristersson (M).

Vill se fem "gigafabriker" på svensk mark

En stor del av satsningen gäller AI.

Där ingår bland annat en av EU:s så kallade AI-fabriker som ska etableras i Linköping.

– Regeringen ser gärna att även en av EU:s fem planerade gigafabriker för AI hamnar i Sverige.

– Under våren tas en AI-strategi fram för att säkerställa att Sverige snabbt drar nytta av de stora möjligheter som AI-revolutionen innebär, meddelar Ulf Kristersson vidare.

Flera miljarder

Satsningen kommer att märkas av i den kommande budgeten.

Under nästa år har 479 miljoner kronor avsatts för AI-ändamål och ytterligare cirka 500 miljoner för varje år mellan 2027-2030, skriver GP.

Totalt handlar det därmed om en satsning värd cirka 2,5 miljarder kronor.

– I en tid av global osäkerhet ska Sverige vara ett kunskapssamhälle med forskning som ligger i framkant, framhålls i regeringsförklaringen.

LÄS OCKSÅ: Tung smäll för hushåll med fjärrvärme

Flera satsningar

Det är inte första gången det storsatsas på AI i Sverige.

Exempelvis meddelade det kanadensiska bolaget Brookfield Asset att man är villiga att lägga 95 miljarder kronor på ett investeringsprogram för att främja utvecklingen av infrastruktur för artificiell intelligens.

Det skulle inkludera en fabrik, ett så kallat AI-center, i Strängnäs.

– Strängnäs har alla förutsättningar för att bli platsen för norra Europas första AI-centrum. Vi kan erbjuda ett utmärkt geografiskt läge, vi har hög utbildningsnivå och ett gott samarbete med kommunerna i Mälardalen, säger Jacob Högfeldt.(M) kommunstyrelsens ordförande i Strängnäs, i juni.

LÄS OCKSÅ: Kunderna väller in till Clas Ohlson

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 januari 2026

LARMET: ”Bensin- och dieselbilar i fritt fall”

2026 01 29

Bilmarknaden växer i Europa.

Antalet nyregistrerade bilar i EU ökade med 1,8 procent 2025 jämfört med föregående år.

Det visar färsk statistik från ACEA (European Automobile Manufacturers Association), som förenar Europas 17 största tillverkare av bilar, lastbilar, skåpbilar och bussar.

Tillväxten för elbilar sticker ut i statistiken. Under 2025 stod elbilar för 17,4 procent av EU:s marknadsandel, jämfört med 13,6 procent året innan.

Hybridbilar stod för 34,5 procent av marknaden och förblir därmed det föredragna valet bland EU:s bilförare. 

Samtidigt sjönk den sammanlagda marknadsandelen för bensin- och dieselbilar kraftigt – från 45,2 procent 2024 till 35,5 procent 2025.

”Fritt fall”

Försäljningen av bensinbilar i EU sjönk med 18,7 procent jämfört med föregående år. Trenden syns på alla större marknader. Frankrike upplevde den brantaste nedgången, med 32 procent, följt av Tyskland (-21,6 procent), Italien (-18,2 procent) och Spanien (-16 procent).

Samtidigt minskade försäljningen av dieselbilar med hela 24,4 procent under året.

Bilsajten Carup kallar det för ett ”mörkt år” för bilar som drivs av fossila bränslen.

– Försäljningen av bensin- och dieselbilar är fritt fall i Europa, skriver sajtens skribent Maths Nilsson.

TABELL: Antalet nyregistrerade bilar i EU

-  3 733 325 hybridbilar

- 2 889 298 bensin- och dieselbilar

- 1 880 370 elbilar

LÄS MER: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

FAKTA: ACEA

- European Automobile Manufacturers' Association (ACEA) representerar de 17 stora Europabaserade tillverkarna av bilar, skåpbilar, lastbilar och bussar: BMW Group, DAF Trucks, Daimler Truck, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Iveco Group, JLR, Mercedes-Benz, Nissan, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, TRATON GROUP, Volkswagen Group och Volvo Group.

Källa: ACEA

LÄS OCKSÅ: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa 

Foto: OKQ8 Scandinavia

Text: Redaktionen


28 januari 2026

Massflykt från Gmail – nu kan användare tvingas betala

2026 01 29

Europeiska användare lämnar Gmail och andra amerikanska mejltjänster.

Det uppger it-experten Petteri Järvinen i en intervju med Hufvudstadsbladet.

Massflykten är den del av en större bojkott mot amerikanska produkter.

"Varför skulle e-post vara gratis?"

Användare som söker efter alternativ till de amerikanska tjänsterna bör dock vara beredda att öppna plånboken. Järvinen förutspår att många mejltjänster kommer att börja ta betalt inom snar framtid.

– Om vi inte är beredda att betala, hamnar vi lätt i knät på Google eller Microsoft. Vill vi ha europeiska alternativ måste vi vara beredda att betala några euro i månaden, säger han till tidningen.

Järvinen påpekar att det innebär kostnader att driva mejltjänster. Hantering av lagringsutrymme, brandväggar och kapacitet är inte gratis.

– Vi betalar för bussbiljetter och andra tjänster, varför skulle e-post vara gratis? frågar sig experten.

Reklamfria alternativ kostar

Mejltjänster som schweiziska Proton Mail och tyska Tutanota har fått mängder av nya användare de senaste månaderna. De europeiska alternativen erbjuder än så länge gratisversioner, men den som vill slippa reklam måste betala 3–4 euro per månad.

LÄS MER: Bakslag för Coop – bland de sämsta i hela Europa

Amerikanska techjättar dominerar

Sverige och andra europeiska länder är i dag extremt beroende av amerikanska techbolag.

Den amerikanska dominansen utgör ett hot mot Sverige och andra europeiska länder.

– 70 procent av alla molntjänster i EU levereras av amerikanska bolag. Tre amerikanska företag – Amazon, Google och Microsoft – skulle kunna stänga kontinenten digitalt, har Expressens ledarsida varnat för.

Särskilt beroende är svenska myndigheter och företag av den amerikanska techjätten Microsoft, som bland annat äger den populära mejltjänsten Hotmail.

– Såväl privata företag som myndigheter och kommuner är beroende av de amerikanska tjänsterna, och då inte minst Microsoft, för mejlande, digitala möten och informationslagring. Om Microsoft stängdes ner i dag skulle den svenska statsapparaten lamslås, skriver Expressens ledarredaktion.

LÄS OCKSÅ: ”Många är inte förberedda” – världsvaluta i fara

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen