Kraftigt busväder på väg in över Sverige
2025 09 09
Ett större oväder drar in över Sverige i veckan.
Det har redan fallit stora mängder regn i norra delarna av landet.
Nu är ännu mer på väg.
– Under onsdag kväll och natt till torsdag närmar sig ett lågtryck från Tyskland och Polen och regn eller skurar tar sig in söderifrån, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg i en prognos på tisdagen.
– På torsdag tar sig själva lågtrycket in över landet och det blir fortsatt tidvis regn eller skurar. Det kan komma rätt stora regnmängder, framförallt i södra Norrlands kustlandskap där det kan bli en extra förstärkning av vinden.
Kan falla 50 millimeter
SMHI:s prognos för stöd även av fler vädertjänster.
SVT Väder beskriver ovädret som “omfattande och delvis kraftigt” och flaggar för 50 millimeter regn under natten till fredagen.
Värst väntas det bli vid södra och mellersta Norrlandskusten som redan är svårt drabbade av översvämningar och vägar som rasat.
– Vattnet har ingenstans att ta vägen och gör att det kan bli risk för nya ras och nya problem, säger Pererik Åberg, meteorolog på SVT, till den egna kanalen.
"Alla resurser sätts in"
Regnet förra veckan fick stora konsekvenser i Västernorrland. Förutom att vägar spolades bort spårade två tåg dessutom ur.
– Ett visst orosmoln finns fortfarande kvar och det är ett regnområde som ska komma på torsdag, säger Henrik Sundquist, Trafikverkets enhetschef för underhåll, enligt TV4.
Regeringen har agerat till följd av ovädret.
– Alla tillgängliga resurser sätts nu in i regionen, det hämtas också resurs från andra delar av Sverige för att återställa infrastrukturen så snabbt som möjligt, säger infrastrukturminister Andreas Carlsson till samma kanal.
Fortsätter regna
Enligt SMHI är det dock sannolikt inte slutregnat på torsdag.
– Under fredagen rör sig det mer sammanhängande regnet norrut över Norrland. I övriga landet håller det skurbetonade vädret i sig. I början på nästa vecka kan ännu ett omfattande lågtryck med regn, skurar och blåst ta sig in över Sverige och sedan styra vädret ett par dagar framåt, förklarar Caroline Vahlberg.
LÄS OCKSÅ: ”Kan spara 22 000 kronor” – Lidl går på offensiven
Foto:
Text: Redaktionen