30 juli 2026

Kraftigt busväder på väg in över Sverige

2025 09 09

Ett större oväder drar in över Sverige i veckan.

Det har redan fallit stora mängder regn i norra delarna av landet.

Nu är ännu mer på väg.

– Under onsdag kväll och natt till torsdag närmar sig ett lågtryck från Tyskland och Polen och regn eller skurar tar sig in söderifrån, framhåller SMHI:s meteorolog Caroline Vahlberg i en prognos på tisdagen.

– På torsdag tar sig själva lågtrycket in över landet och det blir fortsatt tidvis regn eller skurar. Det kan komma rätt stora regnmängder, framförallt i södra Norrlands kustlandskap där det kan bli en extra förstärkning av vinden.

Kan falla 50 millimeter

SMHI:s prognos för stöd även av fler vädertjänster.

SVT Väder beskriver ovädret som “omfattande och delvis kraftigt” och flaggar för 50 millimeter regn under natten till fredagen. 

Värst väntas det bli vid södra och mellersta Norrlandskusten som redan är svårt drabbade av översvämningar och vägar som rasat.

– Vattnet har ingenstans att ta vägen och gör att det kan bli risk för nya ras och nya problem, säger Pererik Åberg, meteorolog på SVT, till den egna kanalen.

"Alla resurser sätts in"

Regnet förra veckan fick stora konsekvenser i Västernorrland. Förutom att vägar spolades bort spårade två tåg dessutom ur.

– Ett visst orosmoln finns fortfarande kvar och det är ett regnområde som ska komma på torsdag, säger Henrik Sundquist, Trafikverkets enhetschef för underhåll, enligt TV4.

Regeringen har agerat till följd av ovädret.

– Alla tillgängliga resurser sätts nu in  i regionen, det hämtas också resurs från andra delar av Sverige för att återställa infrastrukturen så snabbt som möjligt, säger infrastrukturminister Andreas Carlsson till samma kanal.

Fortsätter regna

Enligt SMHI är det dock sannolikt inte slutregnat på torsdag.

Under fredagen rör sig det mer sammanhängande regnet norrut över Norrland. I övriga landet håller det skurbetonade vädret i sig. I början på nästa vecka kan ännu ett omfattande lågtryck med regn, skurar och blåst ta sig in över Sverige och sedan styra vädret ett par dagar framåt, förklarar Caroline Vahlberg.

LÄS OCKSÅ: ”Kan spara 22 000 kronor” – Lidl går på offensiven

Foto:

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Här är Sveriges nya talman

2026 09 16

Andreas Norlén (M) har varit riksdagens talman sedan 2018.

Nu väntas han få träda åt sidan.

Allt tyder på att Norlén kommer att få lämna posten, rapporterar SvD med hänvisning till källor med insyn.

När det slutgiltiga valresultatet är fastställt väntas S göra anspråk på talmansposten i enlighet med den etablerade praxisen om att talmannen hämtas från riksdagens största parti. Den nya talmannen kan väljas redan måndagen den 28 september.

Att Norlén blir omvald beskrivs som osannolikt. 

– Det finns ingen rörelse för Norlén, den är obefintlig, säger en S-källa.

Han väntas ta över

Flera socialdemokrater har pekats ut som möjliga efterträdare till Norlén – däribland veteranerna Morgan Johansson, Peter Hultqvist och Anders Ygeman.

Enligt SvD:s uppgifter ligger Anders Ygeman bäst till för att ta över talmansposten. Han uppges vara den kandidat som har störst möjligheter att få brett stöd i riksdagen.

Ordern till nya talmannen

S vill inte att riksdagens nästa talman lägger sig i regeringsbildningen mer än nödvändigt. Partiet anser att processerna under Norlén varit alltför långdragna, rapporterar DN.

Från socialdemokratiskt håll kritiseras Norlén även för att ha gett sonderingsuppdrag till kandidater som saknat möjlighet att väljas till statsminister.

LÄS OCKSÅ: Halverar priset – alla filmer blir billigare

FAKTA: Talmannen

- Talmansämbetet är den högsta post en person kan väljas till i Sverige. I formell rang kommer talmannen efter statschefen, alltså kungen, men före statsministern. 

Talmannens uppdrag kan delas in i tre delar:

- Talmannen leder kammarens sammanträden och planerar riksdagens arbete. Talmannen samråder i många frågor med partiernas gruppledare och har även återkommande möten med utskottens ordförande respektive presidierna i riksdagens delegationer till internationella församlingar.

- Talmannen är ordförande i riksdagsstyrelsen som framför allt är styrelse för myndigheten Riksdagsförvaltningen, vars uppgift är att stödja riksdagens och ledamöternas arbete.

- Talmannen företräder riksdagen och tar emot många besök, bland annat internationella gäster såsom presidenter, talmän och premiärministrar. Talmannen gör även själv besök såväl utomlands som i Sverige.

Källa: Riksdagen

ANDRA LÄSER: USA öppnar dörren för Putinallierad 

Foto: Alessandro Raffaele Berellini Sveriges riksdag

Text: Redaktionen


16 september 2026

Coop stänger butiker

2026 09 16

Coop fortsätter att ge besked om butiksstängningar.

Bara i år har livsmedelsjätten stängt butiker i bland annat Brunne, Skutskär, Nybrovägen i Ängelholm och Åhus.

I vintras slogs också dörrarna igen för Coop Torsvik på Lidingö i Stockholm.

Under hösten kommer Coops butik i Smygehamn att stängas på grund av vikande kundunderlag och ekonomiska svårigheter. 

Stänger fler

Även Coop Rotebro och Coop i Södertälje centrum kommer att stängas – men det först i början av nästa år, rapporterar DN. 

Och nu kommer besked om att även Coop Fröding i Karlskoga stängs ner.

– När vi väger samman köpmönster och försäljningsutveckling med det omfattande investeringsbehov som finns ser vi tyvärr inte att verksamheten är långsiktigt hållbar, säger Coop Värmlands vd Anneli Borg Lundgren i ett pressmeddelande.

Kostar för mycket

För att kunna driva butiken vidare skulle dessutom omfattande investeringar krävas i bland annat kyldiskar och inredning. Det samlade investeringsbehovet bedöms uppgå till minst fem miljoner kronor. 

– Som medlemsägd förening har vi ett ansvar att använda våra gemensamma resurser på ett hållbart sätt och göra investeringar där de ger störst nytta för medlemmarna. Därför har vi fattat beslut om att stänga butiken, fortsätter Borg Lundgren.

Läs mer: Halverar priset – alla filmer blir billigare

Även Åhléns

En annan butikskedja som ger besked om stängningar är Åhléns.

Åhléns Outlet lägger nu ner verksamheter på fyra orter, rapporterar Market.

Butikerna som berörs ligger i Södertälje, Eskilstuna, Sundsvall och Torp Uddevalla. 

När avtalet löper ut

Anledningen till butiksstäningarna ska vara oenighet kring hyrorna.

– Det innebär att verksamheten i dessa varuhus kommer att avslutas i samband med att nuvarande avtal löper ut, förklarar Åhléns kommunikatör Monica Hultgren Andersson.

– Verksamheten i varuhusen kommer att avslutas under slutet av 2026 och början av 2027.

Läs mer: USA redo – laddar för storsmäll mot Putin

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen